Stabilizator z Monika,Dolly..

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
lietadlo
Příspěvky: 55
Registrován: 14 pro 2017, 01:00

Stabilizator z Monika,Dolly..

#1 Příspěvek od lietadlo »

Ahojte.
Raz davno som male take radio doma..jasne ze som ho rozobral :lol:
Bola tam tato sučiastka..ešte ju kdesi mam..viete mi o nej niečo bližšie povedat ? je niečim zaujimava? Dakujem.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Pokud jsi nám chtěl ukázat nějaký obrázek, tak se dílo nezdařilo ;-)
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#3 Příspěvek od ok1hga »

asi myslíš modrou kostičku . . .
selenový stabilizátor . . .
po těch létech už bude selen určitě zdegradovaný a navíc si myslím, že to bylo jen v těchto typech rádií, nikde jinde . . .

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#4 Příspěvek od sinclair »

Dá se v pohodě nahradit dvěma selenovýma diodama E50C5 z čbtv.
Rusák je používal taky, ale s jiným napětím.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#5 Příspěvek od elektrosvit »

Dávali jej mimo Moniku, Dolly i do řady Song a Euridika, Big Beat a spol. Stabilizovalo se ním napětí pro VKV vstupní díl. Ta kostka byla vždycky, co jsem viděl, zelená, zalitá stejnou hmotou jako usměrňovač. Úbytek udávají 1,5 V. Nic dalšího nevím, označení je jen "Sta".

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#6 Příspěvek od ok1hga »

elektrosvit píše:Ta kostka byla vždycky, co jsem viděl, zelená, zalitá stejnou hmotou jako usměrňovač.
. . . tak jsi jich viděl asi ještě moc málo . . .
Přílohy
20180329_194514.jpg
(153.94 KiB) Staženo 79 x
20180329_194441.jpg
(156.77 KiB) Staženo 78 x

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#7 Příspěvek od monterjirka »

Jednou jsem to tak moc sháněl, až jsem tam narval červenou LED a šlo to taky
Myslím, že jsem to někde viděl, že by Teslácký Diamant?

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od Michal22 »

V Diamantu urcite ne.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#9 Příspěvek od vicious »

monterjirka: červená LED bola na niektorej doske vo farebnom TV Rubíne.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Bernard »

Ten selen nalevo se kdysi dával do některých telefonních přístrojů paralelně k sluchátku jako omezovač úrovně. Na diodovém testu i teď ukazuje 0,32 V v obou polaritách.
Přílohy
scan0007.jpg
(81.87 KiB) Staženo 78 x

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Jenže Bernarde, to co postnul Vláďa OK1HGA má 3 vývody = je to stabec, kdežto na tvojí fotce uprostřed a vpravo jsou 4-vývodový součástky označený popisem B25 ....atd - a to jsou normální usměrňovací MŮSTKY!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#12 Příspěvek od sinclair »

Ten telefonní jako stábl fungovat nemůže, jsou to dva selenové články antiparalelně jako symetrický omezovač špiček, co se zapojoval paralelně ke sluchátkové vložce a omezoval práskání od kontaktů vidličáku a zkratovacího kontaktu číselnice, případně prskanců od ústředny.
Telefoňáci tomu říkali prostě "omezovač poruch". Umí to velice dobře fungovat jako měkká limitace přebuzení hned na vstupu konce. Většinou dva až tři celý tyhle antiparalely v sérii a s předřadným odporem pár set ohmů. Měkká limitace byl přesnej výraz pro výslednej zvuk, pokud se konec přebudil. Pásmo použitelného středního výkonu se tím posunulo o dost výš. A 100W klasický tranzistorový kvazoš od Béma se začal už dost přibližovat tomu, co uměl s bednama provádět třeba konec Musicu 130 :D
Pomáhali jsme si tím, co bylo po ruce a co se hodilo. Selen je v tomto daleko lepší, než Ge diody OA či GAZ.

Jde v tom rádiu o prostý úbytek na usměrňovacím přechodu v propustným směru a měly by to zastat i dvě-tři KA501, nebo 1,5-1,6V červená ledka.

Ten grec úplně vpravo je měkkoučkej, nerušící selenovej grec 25V/200mA. Byl v síťových zdrojích některých tranzistoráků. Funguje současně jako omezovací odpor - klidně za něj můžeš zavěsit dvě giga kýbl, co se pěkně pozvolna nabije. Mám v šufleti něco podobnýho, ale je to polský a v tmelu jako naše keramický polštářky.
Tyhle origo bleděmodrý stábly StA mám ale někde taky. Vyráběl to Rožnov podobně, jako bílé plastové porovnávací Se-diody E50C5.
Shání je někdo, nebo se jen ptá pro zajímavost?

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#13 Příspěvek od elektrosvit »

A považujete barvu těchto prvků, viz přiložené obrázky, za modrou nebo zelenou? Asi jsem barvoslepý, ale vždycky jsem je považoval a považuji za zelené...

Uživatelský avatar
JoDiK
Příspěvky: 508
Registrován: 10 led 2018, 01:00
Bydliště: Olomoucký kraj

#14 Příspěvek od JoDiK »

elektrosvit píše:A považujete barvu těchto prvků, viz přiložené obrázky, za modrou nebo zelenou? Asi jsem barvoslepý, ale vždycky jsem je považoval a považuji za zelené...
Je to tyrkysová (modrozelená), trošku blíš k zelené:
Přílohy
tyrk.png
(61.78 KiB) Staženo 72 x

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#15 Příspěvek od samec »

Aha, takže mäkky usmerňovač.

Pamätám si, keď som bol ešte predškolák a u starých rodičov sa pokazil čiermnobiely elektrónkový televízor. Nešiel zvuk. Opravár hneď skonštatoval, že je spálený usmerňovač vo zvukovom obvode. Že je to hneď jasné podľa charakteristického zápachu. Keďže nemal náhradu, tak ho nahradil rovnakým usmerňovačom z obrazového obvodu, s poznámkou, že tam nemusí byť. Zrejme tam dal klasickú kremíkovú diódu. A spálený som dostal ja na hranie. Smrdel ako kyslá kapusta.

Zdá sa, že už viem, prečo robil tú rošádu.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“