Jak funguje elektrokotel?

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
witt
Příspěvky: 501
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

Jak funguje elektrokotel?

#1 Příspěvek od witt »

Na chalupě mám třífázový elektrokotel PZP - a skoro vůbec netopí, resp. jede jen na jedno topné těleso (se třemi "spirálami"). Ostatní dvě tělesa jsou bez napětí.

Pokud kotel zapnu, tak se sepne první stykač a první těleto se tak dostane pod napětí. Dál už se pak neděje nic. (Tělesa jsem proměřoval a zdá se, že jsou OK - dvě tělesa mají spirály s odporem 28 ohmů, jedno těleso má na spirálách 48 ohmů).

V návodu jsem se dočetl, že tělesa se spouštějí postupně - co to v praxi znamená? Za jak dlouho se mají připojit?
Přílohy
kotel.jpg
(243.44 KiB) Staženo 308 x

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#2 Příspěvek od kovar »

A máš taky sepnuté HDO? :)
Řídí to ta malá destička s těmi relátky.
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#3 Příspěvek od FERYACT »

Solidní výrobce elektrozařízení nalepí na vnitřní stranu rozvaděče schema.Je vidět že jsou tři jističe.Tedy tři stupně zapnutí výkonu /postupně/ pro snížení proudového rozběhu.Relé vlevo nahoře může řešit odstup jednotlivých stupňů.

Uživatelský avatar
witt
Příspěvky: 501
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#4 Příspěvek od witt »

Jasně HDO jede. Schema tam není.
Jde mi o to jak poznám, že je chyba:
a) v řídíce elektronice
b) v těch stykačích (že by ale odešly dva najednou?)
c) v něčem jiném - třeba si kotel myslí, že má natopeno a jen udržuje teplotu

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#5 Příspěvek od misocko »

https://www.pzp.cz/userfiles/files/1012 ... 3.1-CZ.pdf
zacal by som tymto
potom merat
pomarat ci do cievky stykaca ide šťava by nemal byt problem, v opacnom pripade zavolaj elektrikara

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#6 Příspěvek od FERYACT »

Bod a) bez křišťalové koule neřešitelný
b)každý stykač má caplík, kterým se dá stlačením zapnout
c)kotel si nemá co myslet.Příkaz dostane od prostorového termostatu
ve vytápěném objektu.Další termostat bývá na tělese kotle /ochrana
před přehřátím/

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

No a zkoušel jsi cvakat přepínačem Max a 50%? To by mělo zapínat různej počet stykačů. Jo a není u toho ještě nějakej venkovní termostat? Ten by mohl zapínat podle venkovní teploty různej počet spirál. Čím větší zima, tím víc.
Tyhle vícepatronový elektrokotle maj postupný zapínání aby kotel nedával do sítě velkou prdu, možná je problém v tomhle.
PZP elektrokotel se třema patronama (+ dvě měrový jímky) mám jako doplňkovej zdroj kdyby se podělalo tepelný čerpadlo ale řízení k tomu mám svý, takže bohužel nevím, jak origo rozvaděč od PZP má přesně makat. Kdybys nepochodil jinde, dej vědět SZ, pošlu ti mobil na servisáka PZP pana Svatoně. Ale myslím, že šel na konci roku 2017 do penze a tak nevím, zda bude fungovat. Ty mladý, co tam jsou nyní, již neznám.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#8 Příspěvek od procesor »

Na tej doštičke bude nejaký časovač (daj čo je na tom integráči napísané) . Prvý stupeň zapne HDO ak je súčasne požiadavka od priestorového termostatu a pracovného termostatu na kotli. Druhý stupeň sa zapne po uplynutí časovača ( cca 30s....1min) ak je zapnutý spínač "max".

Uživatelský avatar
ramici
Příspěvky: 143
Registrován: 13 led 2010, 01:00

#9 Příspěvek od ramici »

Ta pojistka na destičce je OK?

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#10 Příspěvek od Atlan »

Vymen elektrolity....

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#11 Příspěvek od Celeron »

Witt se nám nějak odmlčel. Třeba ho to zabilo. :(
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
witt
Příspěvky: 501
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#12 Příspěvek od witt »

Takže, jestli jsem to schéma správně pochopil, tak by stykače měly naskakovat po 30 vteřinách (pokud je výkon na MAX), což se opravdu neděje a toto by se mělo odehrávat bez ohedu na teplotu vody, či okolní teplotu.

Takže proměřit spínací napětí na stykači... Nevíte někdo jaké to jsou svorky, resp. které svorky jsou A1, A2?

Kotel je osazen stykačem EP1C 093 (viz foto). Horní řada (kontakt 1-6 a 13+14) - jsou spínané fáze + pomocný kontakt. Ve spodní řadě je nahoře jeden modrý drát a dole dva černé (na fotce je to trochu vidět) - bohužel je tam velmi špatný přístup a žádné značení jsem neobjevil. Takže předpokládám, že potřebné volty bych naměřil mezi tím modrým a jedním z těch černých - pomůže někdo?

Případně by to mělo jít změřit přímo na výstupu elektroniky, jenže to už neumím rozklíčovat vůbec.
Přílohy
kotel detail.jpg
(281.74 KiB) Staženo 202 x
kotel detail 2.jpg
(189.69 KiB) Staženo 101 x

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

Na tom ElektroPísku je cívka (A1 a A2) ty dvě svorky dole asi 4 cm pod silovejma svorkama 2, 4, 6. Na první stykač v tý spínací kaskádě na A1 půjde fáze asi přímo s vypínače topení a na A2 půjde nejspíš spínaná N přes prostorovej termostat v bytě a přes pojistnej termostat na kotli a dál na spínačky HDO v elektroměrovým rozvaděči. Stykač může sepnout jen když je povolený topení. Tohle jak jsi psal chodí protože se toho nejspíš vůbec deska elektroniky nezůčastňuje.
Když sepne první stykač, tak by měl pomocným kontaktem dát signál na desku elektroniky na spuštění prvního časovače a ten by měl po čase spustit další stykač. Případně ještě další časovač a pak další stykač.
Jestli ale nejseš elektrikář, tak se v tom nehrab a zavolej si někoho s kvalifikací.
Ono se tam totiž může na desce elektroniky kolem relátek motat 230V a pokud si šáhneš na bednu a 230, tak to blbě skončí...
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#14 Příspěvek od dj_Paul »

Ta 556ka opravdu spíná ty relatka napřímo?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

A proč ne, tyhle malý plošákový relátka na 12 nebo 24V berou nula nula prd.

Witte, zkus změřit napětí mezi nohana 7 a 14, mělo by tam být cca 12V.
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/ne556.pdf
To samý by melo být líp přístupný na tý červený zenerce mezi třema černejma elektrolytama.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“