Opět něco o placení za příjem R a TV (odděleno)

Zkušenosti a problémy s příjmem

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Opět něco o placení za příjem R a TV (odděleno)

#1 Příspěvek od jjilek »

Promiňte, ale toto si zaslouží samostatné téma. Původní diskuse o likvidaci zařízení pro DVB-T a vztahu k životnímu prostředí zůstala na svém místě.
Hill

Vypadá to tak, že se odepisuje pozemní TV a spoléhá se na internet. Otázkou ale je, kam až. Tak mne ještě v souvislosti s přechodem na DVB-T2 napadá: Je možno přejít na satelit, ale tam je i veřejnoprávní televize nějakým způsobem placená? (Nemám na mysli technické problémy, jestli má můj SMART TV možnost karty.) Pokud vím, tak v sousedním Rakousku dostanou platící koncesionáři kartu pro veřejnoprávní televizi zadarmo. Na satelitu je výhoda, že nikdo si nemůže vymýšlet (zatím) nějaké technické změny.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Na bezplatny prijem CT cez satelit mozes ziskat dekodovaciu kartu. Rovnako ako u nas RTVS.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#3 Příspěvek od Kvicala_r »

jjilek píše: Na satelitu je výhoda, že nikdo si nemůže vymýšlet (zatím) nějaké technické změny.
By ses divil. U skylinku ještě nezaschne inkoust na podpisu jednoho podmíněného přístupu a už je na obzoru nový a lepší :) O tom, že se kdysi houfně měnil nějaký Humax, protože nerozlouskal vysílání těsně na hraně definice normy pro DVB-S2.
Nevím o žádném zprostředkovateli, který by nabízel příjem veřejnoprávní zadarmo - když už třeba byla karta Čt u skylinku, nemusel jsi (ale to bylo kdysi) platit ten jejich SERPO, ale top už taky pravda teď nebude. Takže cáluj a nebo prolez rusky servery...
Ediít: tak jakási forma převedení skylink karty do režimu pouze Čt asi stále funguje. Více zde, ale na skylinku sem zmínku nenašel. Otázkou je, jak dlouho tohle bude "bezplatně"

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#4 Příspěvek od Yarda1 »

Když se přecházelo z analogové na digitální vysílání, tak jsme se s bratrem složili a matce jsme koupili nový televizor místo toho co by ještě fungoval, protože jsme předpokládali, že kdyby měla jedno DO na televizor a jedno na settopbox, tak by s tím měla problémy. Teď už se na nás kouká shora a má určitě lepší obraz.
Ale třeba s nástupem DVB-T2 přijdou i koukatelné programy.

Obrázek
Naposledy upravil(a) Yarda1 dne 03 dub 2018, 07:11, celkem upraveno 1 x.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#5 Příspěvek od kokun »

rnbw píše:Na bezplatny prijem CT cez satelit mozes ziskat dekodovaciu kartu. Rovnako ako u nas RTVS.
Zadarmo? Za "jaké darmo"?
Až tak jednoduché (a laciné) jako u vás, to u nás (bohužel) není.
U vás si o ni (či několik? - dokonce jsem věděl i o kolik, ale už jsem to zapomněl) napíšete do RTVS a za pár dnů vám přijde poštou. Po registraci u SL (bezplatné?) jedete.

U nás žádné své karty ČT nevydává, ani neprodává - když pominu ty karty, které se prodávaly (jako ČT karta - za 600,-peněz) před X (snad 6-ti, či více) lety a které už tehdy byly u Skylinku určeny na příjem pouze ČT programů (v té době čtyřech?).
Kartou ČT se může dnes stát jenom karta SL (Irdeto, Ird-ICE), která je ovšem funkční.
Nefunkční "ležák karta" (nesmí ležet víc než 3 roky!) se musí nejprve "zfunkčnit" reaktivačním poplatkem a teprve poté ji lze za "asistence" ČT (formulář na jejich web. stránkách) převést na tu KARTU ČT.
Když opět pominu skutečnost, že se dnes takovéto (nefunkční) karty dají sehnat "za pár šušňů" v bazarech apod., tak ještě před pár lety karta (vč. registrace) stála cca 1.500,-peněz (ještě dříve i 2.000,-).
Příjem tedy bezplatný je (pouze za konces. poplatek), stejně jako u vás. ČT povoluje max. 3 karty na 1 konces. poplatek.
Jenže karta (ten "kousek plastu") zase tak levná (jako u vás) není :cry:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Možná že se to už řešilo při přechodu analog-DVB-T. Pokud budu mít doma televizi co nebude umět DVB-T2 a DVB-T už nebude vysílat, tudíž nebudu moct přijímat veřejnoprávní vysílání, musím nadále platit koncesní poplatek? Už mě ta ČT a televize celkově celkem se.e.
Znám spoustu lidí, co nic neplatí a nikdo je kupodivu neprudí.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#7 Příspěvek od p32 »

Celeron píše:Pokud budu mít doma televizi
Potom musíš platit koncesní poplatek. Samozřejmě ta televize musí být tvoje, ne cizí na prodej či opravu.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#8 Příspěvek od ok1hga »

Celeron píše:Pokud budu mít doma televizi co nebude umět DVB-T2 a DVB-T už nebude vysílat, tudíž nebudu moct přijímat veřejnoprávní vysílání, musím nadále platit koncesní poplatek?
. . . a bude se snižovat i rozhlasový poplatek, když některé vysílače DV a SV vypínají a ostatním snižují výkon ???
V poslední době si už ani na chaloupce nemůžu pustit tranzistorák . . .
. . . je to jen samé chrčení a muzika neposlouchatelná !

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#9 Příspěvek od Kvicala_r »

Máš na sebe napsaný elektroměr? Pak plať... Nepomůže ani vyštípání vstupních dílů přijímače - jako to bylo za války... Dnes už skoro každý má net připojení a i tohle je důvodem proč si na Tebe ukázat...
Asi by měli zavřít všechny držitele ZP, protože i když nikoho ještě nezastřelili, mohli by....

Já jim o jejich nabídku rozhlasu vůbec nestojím, nikdy sem jej neposlouchal a cálovat musím, protože rádio je v tome netu zahrnuto taky a samozřejmě nestojím o zbytečné pletky skrze pár korun i když mě to principiálně pěkně štve. Po registraci vlastního přípojného místa se ozvali celkem rychle, kéž by čez raději řešil vlastní problémy a nebonzoval.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#10 Příspěvek od xsc »

Kvicala_r píše:Máš na sebe napsaný elektroměr? Pak plať...
U nás to s elektroměrem nijak svázané není, tak je to na Slovensku. Stačí poslat do ČT prohlášení a není nutné koncesionářský poplatek platit.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#11 Příspěvek od Kvicala_r »

No není to svázané přímo s elektroměrem, ale evidentně čez velmi ochotně sdílí, kdo na sebe elektroměr napsaný má a ten je pak osloven.

Můžeš napsat čestné prohlášení, že nemáš zařízení technicky umožňující přijímat, ale jako technicky způsobilý je jakýkoliv televizní přijímač, připojení k netu / autorádio atd.
Pak asi jen stačí mít na sebe napsané nějaké připojení k wifi atd a těžko se dohadovat že...

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#12 Příspěvek od xsc »

Nikoliv, zařízení připojené k netu se za technicky způsobilé obecně nepovažuje, pokud si zároveň neplatím nějakou IPTV službu určenou pro příjem TV. Jinak je PC způsobilé až s instalovanou TV kartou.
Pokud mám autorádio, no tak ho prostě mám a poplatky bych měl platit.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#13 Příspěvek od petrfilipi »

Tady je citace zákona č. 348/2005 Sb. (Zákon o rozhlasových a televizních poplatcích a o změně některých zákonů) a myslím si, že v ní nic o internetovém připojení není:

§ 2
Předmět poplatků

(1) Rozhlasový poplatek se platí ze zařízení technicky způsobilého k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového vysílání, je-li šířeno prostřednictvím zemských rádiových vysílacích zařízení využívajících rádiové kmitočty vyhrazené pro šíření a přenos rozhlasového nebo televizního vysílání, družic nebo kabelových systémů (dále jen "rozhlasový přijímač"). Toto zařízení se považuje za rozhlasový přijímač i v případě, že si jej poplatník upraví k jinému účelu.

(2) Televizní poplatek se platí ze zařízení technicky způsobilého k individuálně volitelné reprodukci televizního vysílání, je-li šířeno prostřednictvím zemských rádiových vysílacích zařízení využívajících rádiové kmitočty vyhrazené pro šíření a přenos rozhlasového nebo televizního vysílání, družic nebo kabelových systémů (dále jen "televizní přijímač"). Toto zařízení se považuje za televizní přijímač i v případě, že si jej poplatník upraví k jinému účelu.

(3) Ze zařízení technicky způsobilého k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového i televizního vysílání se platí rozhlasový poplatek i televizní poplatek.

(4) Rozhlasovému nebo televiznímu poplatku nepodléhají

a) telekomunikační zařízení vyrobená výhradně k technické kontrole rozhlasového a televizního vysílání,

b) rozhlasové nebo televizní přijímače, které tvoří součást sbírek muzejní povahy zapsaných v centrální evidenci sbírek3),

c) televizní přijímače, které jsou užívány výlučně pro účely soudního řízení,

d) zařízení technicky způsobilá k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového nebo televizního vysílání pouze v případě, je-li šířeno prostřednictvím přenosového systému uvedeného v § 12 odst. 3 písm. c) zákona č. 231/2001 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání, ve znění pozdějších předpisů,

e) rozhlasové nebo televizní přijímače, které jsou neoddělitelnou součástí koncových mobilních telekomunikačních zařízení.
--------------------------------------------------------
Víc o poplatcích z PC je např. zde: https://www.penize.cz/bydleni/326421-ve ... tky-kdo-ne

Petr

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#14 Příspěvek od mluno »

Ze zkušeností několika alternativních lidí (nebo jak nazvat lidi, kteří odmítají dělat věci jako ostatní ať už z jakéhokoliv důvodu) jsem nabyl dojmu, že televiznímu poplatku se vyhnout lze, ale rozhlasovému nikoliv (snad jenom neslyšící a nevidomí mají nějakou úlevu). Nevím, sám jsem to nezkoušel, doma máme televizi i rozhlas odjakživa a asi se to nezmění.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#15 Příspěvek od elektrosvit »

Podle mě je to stejné jako v případě TV. Pokud nemáš doma nic, co se dá označit pojmem rozhlasový přijímač, a pošleš čestné prohlášení, nemusíš nic platit. Taky uvažuji o zrušení TV po nástupu DVB-T2. Ale zatím se mi to nepodařilo protlačit. :D

Odpovědět

Zpět na „Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších“