CYKY 2A x 1,5

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

CYKY 2A x 1,5

#1 Příspěvek od Celeron »

Vážení, vyrábí se to ještě? Hnědá-černá. Všude mi vnucujou CYKY 3A x 1,5 nebo po novom CYKY-O 3 x 1,5. Podle Draka tabulky ČSN 330166 ed2 je dvoudrát jen CYKY-O 2 x 1,5 modrá-hnědá. Ještě že toho nejsou kilometry a pár metrů ještě mám v zásobě. Ono taky v dnešní instalaci, kdy se světla tahaj přes krabice vypínačů nemá 2A moc smysl.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#2 Příspěvek od doktor365 »

jj vyrábí,máš to kousek od baráku.
https://www.elima.cz/obchod/cyky-a-2x15 ... 31472.html

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#3 Příspěvek od Celeron »

Asi to je nějaká stará zásoba a nebo výrobce kterýho neznám. Draka a Kablo 2A opravdu nemaj v nabídce. V Tvým odkazu je výrobce neuveden tak kdo ví, odkud a čí to je. Faktem je, že jsem byl ve dvou velkoobchodech a už dlouho nemaj. No nic v nejhorším to 3A jistí.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#4 Příspěvek od doktor365 »

Nevím kde to berou,ale mají všeho a pěkný sklad. Dnes jsem v Jíčíně byl pro kabely.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
vasilceral
Příspěvky: 380
Registrován: 09 led 2011, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#6 Příspěvek od vasilceral »

jestli něco objevím v tý hromadě, dám vědět, kratší kusy začínám rušit. Vasil.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

OT Budeš brát nájemníky , že děláš místo ?

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#8 Příspěvek od Achab »

K vypínačům se často dávaly 3A, protože 2A nebyly běžně dostupné. Na fuškách zásadně 3A - třetí vodič se v budoucnu může hodit a na pár metrech je rozdíl ceny minimální.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#9 Příspěvek od petrfilipi »

Nebo tohle přeznačit modrou na černou: http://www.emat.cz/kabely-vodice/pevne- ... ne-ulozeni

Petr

Uživatelský avatar
Charos
Příspěvky: 784
Registrován: 16 říj 2009, 02:00
Bydliště: u Chrudimě

#10 Příspěvek od Charos »

Přeznačovat dle nových předpisů netřeba, modrý je také pracovní vodič.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#11 Příspěvek od petrfilipi »

Diskuse (nebo aspoň jeden názor) je zde: http://www.odbornecasopisy.cz/elektro/c ... lak--10223

Teoreticky, pokud není možná záměna, není nutné přeznačovat. Já mám rád pořádek ve značení, takže já bych přeznačoval.

Petr

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#12 Příspěvek od Celeron »

Modrý vodič jako solid statem spínaný pracovní vodič nám prošel už v roce 1994 bez problémů přes EZÚ v Tróji. Byla to z nouze ctnost, protože když se spínala fáze "nad odporovým spotřebičem" tak byl problém s odrušením. Při spínání N "pod odporovým spotřebičem" bylo po stránce odrušení vše s bohatou rezervou OK.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#13 Příspěvek od mluno »

Namátkou jsem koukal a modrá-hnědá je dostupná běžně. Bez modré se nějak nedělá a pamatuju si už v učení, že se řešilo, že "evropská unie zakázala kabely bez modré" (nebo kdo nám předtím rozkazoval, či na koho se tyto věci sváděli, v EU jsme se o členství teprve ucházeli) a jak se budou tahat kabely k vypínačům.
Pokud si ale vzpomínám ze školení, tak to vůbec nevadí, kromě žlutozeleného, který se v žádném případě nesmí použít na nic jiného jsou barvy víceméně jedno (naštěstí revizáci trvaji na dodržení stejného značení v rámci celku, takže nemáme ještě babylon, ke kterému by to mohlo vést).
Naposledy jsem tahal tohle https://www.gme.cz/silovy-kabel-pro-pev ... duct-38210 ovšem tehdy to měli i ve dvouvodičovém provedení černá+hnědá. Neni to zase tak dlouho, ale kdo ví jaké to jsou prehystorické zásoby, přecejenom v GME je to okrajový sortiment. Teď maji jen kulatý, říkaji tomu 2A ale žíly jsou modrá+hnědá.
Ještě koukám na CEHA, tam jsem taky někdy kupoval vodiče. Maji tam i 2A http://www.ceha-kdc.cz/shop/produkty/2- ... y-2a-x-1-5 ale barvy nepíšou, odvolávaji se na normu. Píšou Dodavatel: nkt cables a.s.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#14 Příspěvek od Achab »

Při použití 3A (O) navíc není problém, když je potřeba předělávka na přepínač, nebo třívodičový stmívač. Na Bastlírně už byl dotaz na problém s chybějícím vodičem několikrát. Šetřit jeden vodič na pár metrech v rodinném domku nemá význam, 3A je většinou potřeba i jinde.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

Achabe, co takhle led osvětlení zapínaný ze 3 míst (6 - 7 - 6) se stmívačem na pozici jedný nebo dokonce obou šestek a i z sedmičky? Dělals to někdy? Mám tady zákazníka, kterej by to chtěl. Jde to vůbec udělat s klasickejma přístrojema, nemusí na to být už inteligent? Produkce pouze ABB asi Time.
Díky
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“