Kapalinový chladič ?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Radimosso
Příspěvky: 737
Registrován: 15 bře 2007, 01:00
Bydliště: Č.Těšín

Kapalinový chladič ?

#1 Příspěvek od Radimosso »

Zdar.
Včera jsem načel na Aukru tuto nabídku:

http://www.aukro.cz/item225347053_kapal ... tacek.html

Vyptával jsem se prodávajícího, a on mi řek , že je to chlazení na bázi tekutého kovu.
Žádné čerpadýlko a voda atd.
Slyšel o tom někdo něco? Nebo to neznám jen já?
Dík

Uživatelský avatar
MirrA18
Příspěvky: 7
Registrován: 23 zář 2005, 02:00

#2 Příspěvek od MirrA18 »

Jednoduše uvnitř je nějaká kapalina na bázi "tekutého kovu" - zřejmě to má větší tep. kapacitu.
Celé je to uvnitř propojeno trubičkami, které jsou naplněny tímto roztokem, a vlivem teploty, je tako kapalina přinucena k cirkulaci- ohřátá kapalina od procesoru stoupá do chladiče, tam se ochladí a zase klesá zpět k procesoru. Výhoda tohoto systému je vysoká účinost odvodu tepla od procesoru.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

Podle mě je to systém "Heat Pipe"..
http://www.svethardware.cz/art_doc-65D6 ... 0D361.html

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#4 Příspěvek od Honza_dy »

Je to systém Heat Pipe. Tyhle chladiče od Arctic Cooling jsou u nás běžně dostupné a vyznačují se především rozumnou kvalitou a cenou. Počítač mám osazený převážně jejich ventilátory a je i po roce a půl pořád stejně tichý. kdyžtak kukni sem: http://www.arctic-cooling.com na některé výrobky dávají i 6 let záruku.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od stepa »

LOl dobrej chytak na lidi...jasny, ze to je heat-pipe, ale kapalinovy chladic zni lepe.

Tenhle je pokud se nepletu AC Freezer...jeden z nejlepsich levnych chladicu, je fakt super.

pro porovnani novej kousek, aby si nekoupil draho :wink:

http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=33866

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#6 Příspěvek od Honza_dy »

Jestli si to třeba prodávající nepopletl. Některý jejich ventilátory mají fluidní (alias kapalinová) ložiska.

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od vombat »

S obdobným chladičem pracujícím na výše uvedeném principu jsem se setkal v notebooku HP. I když se to málo ví, celosvětově uznávaných výsledků bylo dosaženo v této oblasti v bývalém výzkumáku v Běchovicích. Dodnes jedna firma v Praze vyrábí chladiče pro polovodičové bloky, které se používají v lokomotivách. Zajímavé je i použití opačné, tj. jeden konec se chladí a druhý ohřívá. Používá se to obdobně jako tepelné čerpadlo a co vím, tak je tímto způsobem rozmrazována jedna vyhybka tramvají v Praze a dále je to využito k rozmrazování (námraza - nečitelnost) dopravních značek ve Francii.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Heatpipe najdes asi v kazdom notebooku. Je to aj v mojom 10-rocnom DTK so Socketom 7.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od stepa »

vombat píše:S obdobným chladičem pracujícím na výše uvedeném principu jsem se setkal v notebooku HP.
Jsou v kazdym noutu...at starym, nebo novym

Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 703
Registrován: 20 dub 2006, 02:00

#10 Příspěvek od Filda »

Tyhle chladiče jsou dobré. Když jsem si kupoval grafárnu tak mě dávali vybrat buď tenhle chladič nebo normální chladič s větráčkem. Vybral jsem si bez větráčku (ať to tolik nehučí)

Uživatelský avatar
paveltl
Příspěvky: 572
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Domažlice

#11 Příspěvek od paveltl »

Už jsem postavil asi 5 rùzných poèítaèù pøesnì s tímhle chladièem a pár dalších s podobným pro jiné sockety. Jsou výborné, tiché ,výkoné a spolehlivé ale pøitom levné. Oproti pùvodnímu boxovanému chladièi mnohem lepší.
Akorát se nediv že drží relativnì vysokou teplotu procesoru - ta je dána odpaøovací teplotou HeatPipe a je jedno jestli jede procík na plný výkon nebo se fláká. Zatímco s boxovaným chladièem teplota kolísá 30-60 C, s tímhle se stále drží kolem 45 C i pøi pøetaktování.

Malá perlièka na závìr: kamáradovi se v nìm zavøel ventilátor (v jednom z prvních kouskù když se objevili) a pøišel na to až když poèítaè èistil. Normálnì se uchladil jen proudìním vzduchu do zdoje.
Já sám jsem na nì zatím nemìl žádnou reklamaci.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od stepa »

paveltl píše:Malá perlička na závěr: kamáradovi se v něm zavřel ventilátor (v jednom z prvních kousků když se objevili) a přišel na to až když počítač čistil. Normálně se uchladil jen prouděním vzduchu do zdoje.
Já sám jsem na ně zatím neměl žádnou reklamaci.
To ma bejt perlicka? Pripada mi ze jste objevili Ameriku :lol: . Vetsina techhle chladicu uchladi s prehledem i bez vetraku, freezer take(a co potom teprve Scythe), staci pouze airflow pres zdroj OMG

Uživatelský avatar
paveltl
Příspěvky: 572
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Domažlice

#13 Příspěvek od paveltl »

Stepa: ale kdepak objevili ameriku. Moc dobøe vím že mnoho jiných modelù ventilátor vùbec neobsahuje - ale jsou mnohem mohutnìjší. Jen jsem chtìl poukázat na to že i tenhle model je toho schopen.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od stepa »

paveltl píše:Stepa: ale kdepak objevili ameriku. Moc dobře vím že mnoho jiných modelů ventilátor vůbec neobsahuje - ale jsou mnohem mohutnější. Jen jsem chtěl poukázat na to že i tenhle model je toho schopen.
Jo v poho, jenom me zarazila ta perlicka...vzdyt heat-pipe tady je masivne uz asi 4-5 let(myslim tim rozsireni na PC, v noutech to je omnoho dele) a tady se o tom bavime jako o nejake novince a me to dost silne irituje :wink:

Uživatelský avatar
Radimosso
Příspěvky: 737
Registrován: 15 bře 2007, 01:00
Bydliště: Č.Těšín

#15 Příspěvek od Radimosso »

Mám Celerona 3,06GHz , myslíte , že to uchladí v klidu i bez ventilátoru?
Ten chladič co mám, se dost často vytáčí na max. :?

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“