Výběr vhodného čerpadla a elmag ventilů pro dešťovou vodu

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tomas001
Příspěvky: 160
Registrován: 11 črc 2008, 02:00
Bydliště: Cheb

Výběr vhodného čerpadla a elmag ventilů pro dešťovou vodu

#1 Příspěvek od tomas001 »

Zdravím všechny,

sháním vhodné čerpadlo pro přečerpávání dešťové vody z velkého kontejneru do menší šedesátilitrové nádrže. Vzdálenost mezi kontejnerem a nádrží je cca 15 metrů, nádrž je přibližně o 6 metrů výš než kontejner.
Dešťová voda je přiváděna přes jednoduché filtrační síto, takže v ní nejsou žádné hrubé nečistoty.
Ideálně sháním nízkonápěťové čerpadlo na 12 nebo 24 V.

Našel jsem např. toto čerpadlo:

https://www.conrad.cz/nizkonapetove-pru ... a-cerpadla

Nepotřebuji kdovíjaký výkon, ale obávám se, že při převýšení 6 m bych zde nemohl očekávat větší průtok než nějakých 10 litrů za minutu, což je až příliš málo. Chtěl bych při tomto převýšení aspoň dvojnásobek, tedy 20 litrů za minutu.

Měl by někdo tip na jiný výrobek?

Dále potřebuji dva elmag ventily na zahradu:

Jeden na uzavírání a otevírání přívodu vody z běžného vodovodu, kde je tlak kolem 5 atm. Už mám nějaké vyhlédnuté, ale budu rád za jakékoliv zajímavé tipy s dobrým poměrem kvalita/cena. Ventil bude umístěn celoročně venku, bude samozřejmě přikrytý, umístěný v krytém boxu a v zimě bude voda vypuštěná.

Druhý ventil potřebuji na vypouštění vody ze zmíněné 60litrové nádrže, umístěné ve výšce cca 2 m nad zemí. Ventil by měl být těsně pod dnem nádrže, takže tlak vody bude nula nula nic - rozhodně méně než obvyklé 0,3 atm, které se u většiny elmag ventilů uvádějí jako minimální operační tlak. Poradí mi někdo nějaký vhodný typ ventilu?
Kdysi mi v podobné "zahradní aplikaci" dlouho spolehlivě fungoval 24voltový plynový ventil, který jsem někde sehnal dokonce zadarmo. Nic takového ale teď nemůžu najít.

U obou ventilů by se mi hodilo, kdyby byly na 12 nebo 24 voltů, ale minimálně u toho na tlakovou vodu jsem smířen s 230 V.

Předem díky za rady! ;-)

Uživatelský avatar
dreamer
Příspěvky: 380
Registrován: 22 říj 2014, 02:00

#2 Příspěvek od dreamer »

Koukni na weby kde nabízejí komponenty pro karavany. To od Conrada mi přijde spíš jako hračka s minimální životností. I ty ventily se vyrábějí na 12V.

Uživatelský avatar
jirka5
Příspěvky: 564
Registrován: 27 zář 2014, 02:00
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

#3 Příspěvek od jirka5 »

Nedávno jsem řešil podobný problém - jaké použít elektromagnetické ventily při rekonstrukci rozvaděče ústředního topení. Odpověď topenáře byla jednoduchá a překvapivá - žádné!!!, dáme tam ventily ovládané servomotorem.

Zdůvodnil mi to tak, že jsou vysoce spolehlivé, nepotřebují žádný minimální provozní tlak, jsou plnoprůtokové, v případě poruchy serva je lze jednoduše ručně ovládat.

Po špatných zkušenostech, které jsem měl s elektromagnetickými ventily (mlátily, zasekávaly se, hořely cívky za doprovodu příšerného smradu) jsem toto řešení uvítal a ono se opravdu osvědčilo, jen se musel překopat ovládací rozváděč.

Myslím si, že by mohly vyhovovat i pro dešťovou vodu, protože to nejsou membránové ventily, ale klasická plnoprůtoková šoupata. Jen si musíš ujasnit jakou patřičnou dimenzi DN potřebuješ, servo se vyrábí i pro 24V AC

Zkus si do vyhledavače zadat "unimar" a následně vyhledat zónové ventily, nebo si zadej LUFBERG a hledej u jiného prodejce.

Uživatelský avatar
OK2STO
Příspěvky: 426
Registrován: 19 zář 2008, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od OK2STO »

Zdar já jsem řešil něco podobného a jako ventil jsem použil elmag.ventily
ze starých aut. praček, ale jsou na 230 V, co jsou na přívodu vody do pračky.
Jarda

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#5 Příspěvek od samec »

Požadovaný výkon čerpadla sa dá jednoducho určiť ako prietok krát tlak.

Comet VIP-Plus je celkom dobrá pumpa. Myslím, že zo všetkých modelov od firmy Comet má najlepšiu účinnoť. Ale vyrábajú aj výkonnejšie.
https://www.comet-pumpen.de/en/products-rv/pumps.html

V katalógovych listoch majú závislosti tlaku na prietoku

a ventil napríklad
https://www.ebay.com/itm/New-2-Way-1-2- ... 1950442551

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#6 Příspěvek od Milan_F »

dreamer píše:...komponenty pro karavany
Na karavany je všecko drahý jak kráva.

Uživatelský avatar
dreamer
Příspěvky: 380
Registrován: 22 říj 2014, 02:00

#7 Příspěvek od dreamer »

Na karavany je všecko drahý jak kráva.

To jistě. Ale tou vysokou cenou je vykoupena spolehlivost a poměrně vysoká životnost. To si musí tazatel vybrat jestli to chce jenom na hraní a spolehlivost neřeší, nebo jestli chce aby to sloužilo bezúdržbově pár sezon.

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#8 Příspěvek od Milan_F »

No, to bych moc netvrdil. Žádnej zázrak to neni. Spíš standard s pořádně omaštěnou cenou. Měl jsem tu čest se pár let kolem karavanů motat. Např. taková výměna chcíplý ledničky... docela opruz. V novým autě!

Uživatelský avatar
Petr-II
Příspěvky: 392
Registrován: 10 pro 2008, 01:00

#9 Příspěvek od Petr-II »

Toto mě šlape v IBCčku již 3 rokem: 12V, 22l/min a 14m výškových
https://www.conrad.cz/ponorne-cerpadlo- ... -m.k538094
Připojuji i 60m hadice a tlačím i na střechu cca 10m výšky a vše v poho.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od hafca »

Na vodu bez tlaku jsme používali 1/2" ventil z obrázku. Ještě bych tu nějaký našel. Kdyby byl zájem, tak PM.
Přílohy
IMG_2020.JPG
(64.23 KiB) Staženo 169 x
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
tomas001
Příspěvky: 160
Registrován: 11 črc 2008, 02:00
Bydliště: Cheb

#11 Příspěvek od tomas001 »

samec píše:Comet VIP-Plus je celkom dobrá pumpa. Myslím, že zo všetkých modelov od firmy Comet má najlepšiu účinnoť. Ale vyrábajú aj výkonnejšie.
https://www.comet-pumpen.de/en/products-rv/pumps.html

V katalógovych listoch majú závislosti tlaku na prietoku

a ventil napríklad
https://www.ebay.com/itm/New-2-Way-1-2- ... 1950442551
Ty ventily vypadají hodně dobře a jsou i za dobrou cenu, jen u výrobce čerpadel Comet je problém, že se hrozně těžko shánějí. U nás ani v Německu jsem nenašel žádného prodejce, kde by se zrovna tohle čerpadlo dalo běžně koupit on-line nebo bylo aspoň v ceníku. Všude je to ve stylu - možná seženeme, nevíme, kdy to dostaneme, nevíme, kolik to bude stát... :-) Jinak je to jasná volba.
Díky za radu.

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“