Ovládání čerpadla ve studni

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

Ovládání čerpadla ve studni

#1 Příspěvek od stasek »

Dobrý den přeji, požádala mě jedna moc pěkná a sympatická sousedka, že jí na zahradě nefunguje čerpadlo ve vrtu. Čerpadlo je jednofázové rotační. Elektronika, která zajišťuje doplňování do domácí vodárny nefunguje, z přiložených obrázků je vidět proč. Elektronika spíná stykač, který je funkční, čerpadlo též.Ten plošný spoj je uložen v plastové normalizované krabici a jsem přesvědčen, že se nejedná o tovární provedení. Žádné značení apod. Možná podle fotek někdo pozná, o co jde. Kdyby bylo schema, tak by mi to pomohlo. Bohužel ty 3 tuším zenerky, co jsou asi vyčouzené, tak nezjistím. Ideální by bylo to zakoupit celé, paní sousedka je pro. Ale už si nepamatuje, kdo ji to kdysi instaloval. Takže v tom bude asi problém. Pokud nebude vyžraná měď na plošném spoji, tak by to mohlo jít zrekonstruovat. To jen v případě, že to nebude k výměně nové. Ten šváb má značení CD4093BE. Poprosil bych tedy zdejší přispivatele o pomoc v pátrání o co jde a případné poznatky. Děkuji
Přílohy
image (3).jpeg
(282.14 KiB) Staženo 168 x
image (2).jpeg
(299.6 KiB) Staženo 198 x
image (1).jpeg
(237.58 KiB) Staženo 239 x
Času dosti mám, trpělivost musím míti.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#2 Příspěvek od ohryzek36 »

Řekl bych, že ty tři diody v rohu budou klasické 1N4148 - jde na nich vidět značení (aspoň na dvou) a CD4093 taky není žádná tajná součástka.

Zkusil bych to očistit a proměřit - už jsem dával do kupy horší věci.


Mimochodem - jmenuje se to "Hlídač Hladiny Vody HHV-2" - zbytek zde.

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#3 Příspěvek od kbulda »

Je to tohle elektodové hlídání hladiny, akorát je to v provedení jen bez krytu na DIN lištu.
http://www.eljob.cz/produkty/pdf/hhv-20ma.pdf
tady je to ve vodotěsné krabici
http://www.eljob.cz/produkty/pdf/hhv-2.pdf

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#4 Příspěvek od Artaban001 »

V našem vrtu je hlídač hladiny od "Mave". Je tu i někde schéma, takže to můžeš vyrobit sám. Taky nám do tý krabice zatíkal "kondenz", něšlo to nijak utěsnit, protože tam vnikala voda ve formě plynné páry a tam se shromažďovala, až byla krabička plná vody a vyráželo to "fíčko". Pár spojů na destičce zmizelo. Ty nebyl problém obnovit, ale byl problém utěsnit, protože si pára skulinku vždy našla. Nakonec to vyřešila 10-ka díra v nejnižším místě a odvětrání prostoru nad vrtem.
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... e&start=30

Uživatelský avatar
danyel
Příspěvky: 55
Registrován: 09 črc 2007, 02:00

#5 Příspěvek od danyel »

Nejdřív bych se podíval jestli taky nejsou upadlý čidla ve studni.Aby nebyla oprava zbytečná.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#6 Příspěvek od stasek »

Pánové, díky moc za rady a reakce, už jsem napsal na firmu do Třebíče, tak čekám na odpověď.Pokud to neprodají, s čímž nepočítám, tak bych se pustil do rekonstrukce toho vraku.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Bejt jima, tak bych se právě obráceně snažil prodat ti celej novej spínač - třeba i za cenu, že dodám jen desku s tím, že si ji jako ND nainstaluješ sám.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
vasekpetr1
Příspěvky: 802
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Hospoda u Třebíče

#8 Příspěvek od vasekpetr1 »

Dej pak vědět, jak jsi s panem Cahou z Eljobu pořídil. Já od něj bral elektroměrový rozvaděč na barák a velice solidní jednání. :wink:

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#9 Příspěvek od fredis »

Myslím si, že mu vyjdou vstříc :wink: . Navíc jeden jeho zaměstnanec, který to navíc přímo u nich vyrábí :wink: :lol: , chodí i sem na Bastlírnu.
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#10 Příspěvek od stasek »

Pánové pan Caha mi odepsal, že se jedná spínač HHV- 20MA. Sdělil i cenu a nabídl ho. To bohužel ne, protože tento výrobek je na lištu do rozvaděče. Já potřebuji HHV-2 jak správně sdělil ohryzek 36.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#11 Příspěvek od ohryzek36 »

Tak to prostě očisti kovovým kartáčem, vyměň součástky s urezlýma nohama a trochu zalakuj - na 90% to bude znovu běhat.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#12 Příspěvek od stasek »

Tak právě před chvílí jsem zjistil, že mám SZ od autora tohoto zapojení s nabídkou, že by pohledal zapojení. Udělalo mě to velkou radost. Takže zatím nic objednávat nebudu a počkám na nabízené informace a opravil bych to. :D
Času dosti mám, trpělivost musím míti.

Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#13 Příspěvek od Victronix »

Tak co poradil? A byl to fredis? Máš to spravený?
Hledám ideální řešení...

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#14 Příspěvek od fredis »

Já to nebyl! :lol: :lol: Jen toho pána, vlastně pány, dobře znám.
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#15 Příspěvek od stasek »

Victronix píše:Tak co poradil? A byl to fredis? Máš to spravený?
Ano, poradil a poslal fotky tišťáku.Ale na opravu nedošlo, paní sousedka věřila spíš novému výrobku, takže výměna za nový.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“