Samsung UE40D5500 závada obrazu

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#16 Příspěvek od Kvicala_r »

No vzhledem k tomu, že tu telku chci hodit našim a nikam nespěchám, mám v plánu vyměnit všechny ty LEDky.
Mám štěstí, že znám většinu výrobců LED osobně, včetně těch Liteon (Philips, Samsung, Cree a spousty dalších..). Domluvit nějakou LED při znalosti parametrů by neměl být až takový problém.
Co úplně neznám jsou parametry optické. Jen hádám:
úhel vyzařování 120° (tzv Lambertian)
CRI (poodle toho co jsem dohledal) by mělo být min 80Ra
CCT - těch 4000K sem bral jen podle odkazů na LED. Jestliže má být cca 8500 - 9000 i tohle by se mělo dát najít. 4000K je ideální "denní" světlo, proto mě to nijak nezarazilo. 9000K už bude celkem modry. CCT originál LED nebo X-Y by mi hodně pomohlo.
Poslední dvě veličiny ož jsou jen max IF a Ø. Výhodou je, že když má člověk možnost věřit parmatrům ví, že se ty LED ještě třídí do podskupin dle VF a tady v tom (pravděpodobně) paralelním zapojení to bude kritické. Možnost výběru flux binu (tedy vyšší tok při identickém proudu) je další možnost, jak snížit proud driveru bez dopadu na úroveň podsvětu.

Nakonec asi finálně sešmelcuju ten panel s vadou z 46D55xx, vytáhnu si nějakou LED a změřím barvu - i to se dá :). Myslel sem, že se časem něco na kompletaci objeví, ale nic moc sem neviděl a do obýváku sem stejně koupil po tom fiasku 4K 55"

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#17 Příspěvek od rnbw »

Heno: To bol nastastie len jeden kus. Stovky monitorov, co pouzivame, maju CCFL.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#18 Příspěvek od Kvicala_r »

Tak sem si hrál a po rozebrání vadného 46" panelu změřil, co tam výrobce cpe. V té 46 je celkem na dvou IMS boardech 2x72 LED. Každá sestava 72 LED je skutečně rozdělena na 36 +36 a tyto dva stringy jsou zapojeny paralelně. Škoda, mohli tam dát alespoň nějaký "kompenzační" odpor.
Boardy ti pacholící ani nepodmázli pastou.
Jednoznačně použití LED s CCT pod 10 000K bude moc "žlutá". Níže jsou vidět trochu i toky LED a změna barvy při výrazné změně proudu - to je nakonec jeden z hlavních důvodů, proč se pro regulaci BKL používá PWM. Snad to těm zdatným (co zde jsou ochotni poradit) pomůže a těm ostatním "taky-opravářům" to stejně nic neřekne.
Přílohy
LED_TV.jpg
LED měření LG vs Samsung (D serie)
(54.81 KiB) Staženo 194 x
X-Y PlanckianLocus.jpg
Barevné složky X-Y vs CCT
(36.81 KiB) Staženo 193 x

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#19 Příspěvek od Kvicala_r »

Tak dříve než nové LED se ke mně dostal ten TCON z Ali. Kvalita balení strašlivá - jen bublinky a strečka, což při tak tenké FR4 udělá své. Kdyby tam alespoň nebylo BGA.,..viz fotka.
Ale po výměně je to na 99% OK. jen když se fakt soustředím na šmourání v menu, tak malinký náznak tam je, ale úplně nepatrný.
Vrátil jsem tam původní TCON a pohroma.

Vypadá, že mooožná jsou už LED malinko načnuté, ale přesto se na tom hlavním dílem podepsalo nějaké časovaní PWM vs překlápění panelu řízené TConem. Třeba to někomu pomůže. Za ten pokus necelých 6USD to stálo.
Rozebírání panelu tey pozlatím odložím, nechci zbytečně pokoušet čerty :wink:
Přílohy
TCON.jpg
(25.34 KiB) Staženo 202 x

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#20 Příspěvek od xsc »

Kvicala_r píše:Jednoznačně použití LED s CCT pod 10 000K bude moc "žlutá". Níže jsou vidět trochu i toky LED a změna barvy při výrazné změně proudu - to je nakonec jeden z hlavních důvodů, proč se pro regulaci BKL používá PWM. Snad to těm zdatným (co zde jsou ochotni poradit) pomůže a těm ostatním "taky-opravářům" to stejně nic neřekne.
Tohle je podle mě z principu chyba návrhu. Jako srovnávací bílá je pro TV definováno světlo D65, tedy bílá s barevnou teplotou 6500K (x=0,313, y=0,329). Pokud má podsvit 10000K, nastává problém. V bílé to lze vyrovnat nastavením R, G,B. V černé je sice k dispozici stejné nastavení, jenže panel vždy trochu prosvítá, a proto jdou tyto panely v černé do modra.
PS: Opravdu ty LED1 při 45mA tak uskočí do zelena?

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#21 Příspěvek od Kvicala_r »

xsc píše: PS: Opravdu ty LED1 při 45mA tak uskočí do zelena?
Asi tak do zelena neskočí - to bude moje chyba. Určitě sem v tom kvaltu opasl jiné hodnoty definující barvu (u´a v´).¨Ještě sem pokusně změřil, jak vypadají "Samsung" LEDky z Ali.
Barva a světelný tok celkem OK, jen zapojení je jaksi jiné. NAštěstí ten layout na páscích dělal někdo normální a v tom pásku z 46" by to fungovalo dobře.
Přílohy
zapojení LED.jpg
samsung LED ali.jpg

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“