Oprava proudového chrániče

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#31 Příspěvek od Celeron »

dj_rizek píše: Kup klidně i nejlevnější Čínskej NOARK, udělá víc parády než to co máš
https://www.elima.cz/obchod/rada-6ka-30 ... =4a&page=1
Nejsou už náhodou 6KA rozvaděčový krámy pro domovní instalaci nějakej pátek zakázaný?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#32 Příspěvek od Achab »

E-on a ČEZ požadují u nových odběrných míst hlavní jistič minimálně 10kA.

Ostatní jističe a přístroje ve vnitřní instalaci mohou být 6kA a běžně se osazují. Zkratové proudy v bytových instalacích téměř nikdy nedosahují tak vysokých hodnot. Ovšem při nízké impedanci a předpokládaném častějším vypínání lze u řady 10kA očekávat delší životnost.

Chrániče bez nadproudové ochrany zkratové proudy nevypínají, pouze je přenáší. Hodnota Inc nebo Ikn udává podmíněný zkratový proud - závisí na předřazeném nadproudovém jistícím prvku. Je to proud, který může chránič spolehlivě přenést. Přístroj má být dimezovaný minimálně na hodnotu počátečního rázového zkratového proudu, který v daném obvodu připadá v úvahu.

Uživatelský avatar
dj_rizek
Příspěvky: 711
Registrován: 07 dub 2005, 02:00
Bydliště: blízko Třeboně

#33 Příspěvek od dj_rizek »

Celeron píše: Nejsou už náhodou 6KA rozvaděčový krámy pro domovní instalaci nějakej pátek zakázaný?
A proč?

Dejte pokoj s těma 🤐 kA, zhovadilost největší je to všechno stejný, nikdo neni tak blbej aby složitě vyráběl střeva zvlášť pro 4.5,6,10,15 kA to bysme se za to nedoplatili.
To samý pak 50 a 100kA ve velikosti běžnýho 3P jističe.

To si spíš prohlídněte zkušebny na potiscích (používaj rozdílný normy), tam budou rozdíly u jednotlivých pevností a tam hledejte zakopanýho psa, ne ve výrobku.
O rozdílných normách EN 60898 a 60947 ani nemluvím a hlavně si člověk nesmí proudy poplést.
Přílohy
IEC-comparaison.png
img-1.jpg

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#34 Příspěvek od weed_smoker »

Jestli tohle má bejt chránič k bazénu,tak já jsem vlastníkem zeměkoule.Opravou riskuješ,že ti to natáhne svaly od zápěstí po rameno a předáním opravenýho pak zmrzačení majitele a kriminál.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#35 Příspěvek od Celeron »

dj_rizek píše: A proč?

Dejte pokoj s těma 🤐 kA, zhovadilost největší je to všechno stejný,
A ty jseš prosím co? Revizák, konstruktér jističů, poskok z ITI nebo jinýho dohledovýho úřadu, teoretickej teoretik nebo dokonce ředitel zeměkoule, že to všechno víš tak přesně? :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
medulin
Příspěvky: 471
Registrován: 10 črc 2009, 02:00
Bydliště: Evropská unie

#36 Příspěvek od medulin »

Na přenosném chrániči ve staré elektroinstalaci která nejde jednoduše předělat není nic závadného. Je to pořád lepší než nic. Doporučuje i ČEZ na straně 9:
https://www.cezdistribuce.cz/edee/conte ... loha-3.doc

Kód: Vybrat vše

U zásuvky nutno umístit bezpečnostní tabulku podle ČSN ISO 3864 (01 8010) se značkou příkazu NB.2.21 a bezpečnostním nápisem: „Při použití elektrických a elektronických zařízení třídy ochrany I tyto připojit přes přenosný proudový chránič pro pohyblivé přívody“. Tvar tabulky se doporučuje podle Národní přílohy ND 4 s rozměry 37 x 105 mm.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#37 Příspěvek od Achab »

To se ovšem týká zásuvky pro účely údržby v rozvaděči trafostanice na straně NN. Zde se předpokládá kvalifikovaná obsluha, nebo její dozor. V běžné instalaci není přípustná možnost chránič vyřadit, musí být instalovaný pevně.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#38 Příspěvek od Crifodo »

Zahodit do koše je to poslední.Sejmout to může pouze někoho z rodiny a to bych nechtěl
Tak si k instalaci čerpadla filtru nebo osvětlení nebo co tam máš, pozvi někoho z oboru, aby vybral všechny komponenty s ohledem na kvalitu, krytí a s přihlédnutím ke zkušenostem s výrobci, instalační materiál z mountfieldu to asi nebude. A ty komponenty nakonec ať revizák oměří na skutečné parametry.
Jestli ti záleží na rodině.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od forbidden »

Přidám tu můj dotaz, volal mi známej, že mu podezřele často padá chránič. Může být citlivější, jak když byl novej? Když svedu z fáze přes 10 k odpor proud do zmeně, tj cca 23-24 mA, může dobrej chránič vypnout i takto těsně pod 30 mA? Jde mi jen o test, jestli opravdu vypíná dříve, než by musel. Nevím, jak moc přesný jsou chrániče, v paneláku jej nemám na otestování.
Dík

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#40 Příspěvek od Crifodo »

Chrániče bývají o něco citlivější a rychlejší než mají předepsáno, ale ne víc než tak 40 %.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#41 Příspěvek od ZVUK2000 »

Kolem 25ti mA je časté. Některé vybavují i níže, ale nevím jak je to potom vypínacím časem. Třeba mu to trvá déle než garantovaných při 30mA.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#42 Příspěvek od Achab »

Chrániče Eaton běžně vypínají kolem 18-20 mA. Vypínací čas by neměl být na hodnotě poruchového proudu závislý, je daný vlastnostmi mechanismu. U typů G a S je navíc záměrné zpoždění reakce.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#43 Příspěvek od forbidden »

Díky chlapi, tak vezmu o něco větší odpor. Při 15 mA snad už nic padat nesmí.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#44 Příspěvek od Achab »

Normalizovaná hodnota nevybavovacího proudu je 0,5 Idn, tedy 15 mA u chrániče s Idn = 30 mA. Součet unikajících proudů přitom nemá překročit 0,3 Idn, v daném případě max. 10 mA.

V případě centrálního chrániče se mohou unikající proudy blížit vybavovací hodnotě a občas ji překročit. Opakované vypínání tak nemusí nutně znamenat přímou poruchu.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#45 Příspěvek od Celeron »

V poslední době se objevují i chrániče 10mA. Hlavně v instalacích s elektrickým podlahovým topením v koupelnách se sprchovejma koutama s vytápěnou dlažbou. Žádná láce, taky 1800 bez DPH. Podle mě hovadina, stačí pustit teplou vodu a dlažba se hned ohřeje.
Už jste ten chránič měl někdo kuchlý? Je v tom stále trafo a nebo tam je elektronika?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“