Pokles napětí

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Kocourekpuci
Příspěvky: 33
Registrován: 20 črc 2009, 02:00

Pokles napětí

#1 Příspěvek od Kocourekpuci »

Dobrý den,
omlouvám se, že zdejší odborníky otravuji, ale mám takový dotaz -
mám notebook bez baterie, čili je jen na síťové šňůře a čas od času, v přesně daném čase ten nb z ničeho nic pohasne a svit z bílé přejde na šedivou, ze které bolí oči. Restartem se vrátí zpět na bílou.
Tohle se ale děje jen v pracovní dny, o víkendu se nic takového neděje.
Domnívám se, že je to poklesem napětí, ale doma v danou dobu mám zapnutý jen mražák, lednici, rádio a NB. Vyzkoušel jsem zapnout pračku, rychlovarku, mikrovlnku a nic z toho to nezpůsobuje ani když to bylo zapnuté vše dohromady, čili moje spotřebiče to nezpůsobují. A do toho se zde předevčírem objevili technici z EONu a kontrolovali plomby, což mi přišlo divné.
Jen dodám, že jsem na konci elektrokabelu a zajímalo by mě, zda může jít o chybu NB nebo zde opravdu o pokles napětí. Pak mi ale není jasné, co by se muselo připojit, aby to napětí pokleslo.
Začíná to ve 4:58 a končí v 16:58. Včera to ještě bylo v 7:58 a v 10:58.

Nevíte co by to mohlo být?

Uživatelský avatar
JoDiK
Příspěvky: 508
Registrován: 10 led 2018, 01:00
Bydliště: Olomoucký kraj

#2 Příspěvek od JoDiK »

Je velmi nepravděpodobné, že by za to mohlo napájení, ten zdroj zvládá velký rozptyl vstupního napětí (třeba na mém je napsáno 100-240V 50-60Hz), aniž by se to projevilo na výstupu.
Takže bych spíš hledal problém v OS - nemáš tam něco divného v naplánovaných úlohách?

Uživatelský avatar
Kocourekpuci
Příspěvky: 33
Registrován: 20 črc 2009, 02:00

#3 Příspěvek od Kocourekpuci »

Já mám všechny plánované úlohy vypnuté, navíc je mi divné, že se to děje jen ve všední den a skončí to v 16:58. Na compu jsem do půlnoci a nic se neděje

Uživatelský avatar
JoDiK
Příspěvky: 508
Registrován: 10 led 2018, 01:00
Bydliště: Olomoucký kraj

#4 Příspěvek od JoDiK »

Tak použij metodu pokus-omyl:
Máš-li možnost, půjč si jiný zdroj. Tím vyloučíš tuto variantu.
Stáhni si nějaký live linux a v inkriminovanou dobu si s ním hraj. Pokud se to v něm neprojeví, tak máš rozdrbaný OS... V opačném případě tam máš trpaslíka, co ti prolézá klávesnicí a mačká kombinace pro snížení jasu (neboli HW závada ;-)

Uživatelský avatar
Kocourekpuci
Příspěvky: 33
Registrován: 20 črc 2009, 02:00

#5 Příspěvek od Kocourekpuci »

Sakra, to bude trpaslík. Ty mrchy vlezou všude :D
Přeinstaluji OS, je to kratší jak hrátky z linuxem. Nechám tam jen OS a firewall a uvidím. Jestli to ale nebude trpaslík, budu tě chodit strašit :D

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Alebo si nastav iny cas a datum. Ak sa to bude spravat podla nastaveneho casu, tak to jasny SW probem.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#7 Příspěvek od serviceman »

W10 (nepíšeš OS) dovolují automatickou změnu jasu.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od jjilek »

Mám odlišný problém, ale také jen ve všední dny. Zabzučí mi UPS-ky i na několik sekund. Také mi občas blbne dotykový spínač na LED-ky na kuchyňské lince. Někdy souhlasně s akustickým signálem z UPS. Síťový filtr před adapterem pro LED-ky na to nezabírá.
Ten problém s NB by mohl ovlivnit také adapter s malým výkonem.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Hubert_79 »

jjilek: Není možné to, že UPS nějak reagují na signál přepínající VT a NT (nevím, jak se tomu nadává)?
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#10 Příspěvek od EKKAR »

Hubert_79 píše:jjilek: Není možné to, že UPS nějak reagují na signál přepínající VT a NT (nevím, jak se tomu nadává)?
Myslíš HDO = Hromadný Dálkový Ovládání?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od jjilek »

Hubert_79 píše:jjilek: Není možné to, že UPS nějak reagují na signál přepínající VT a NT (nevím, jak se tomu nadává)?
To bylo jako první úvaha nakonec vyloučeno. Asi je těch všelijakých rušení moc. Dne se mi zblbnuly radiem řízené náramkové hodinky. Resetovaly se kolem 7 hodiny ráno a to ležely jako vždy na stole. Všechno se muselo nastavovat úplně od začátku. A bouřka ani vzdálená nebyla. :roll:

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Hubert_79 »

HDO = Hromadný Dálkový Ovládání
Přesně to :)
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

To je takový pípnutí tónem 1050Hz v trvání snad půl vteřiny - že by tohle zblblo nějakej přístroj ... To spíš NÁSLEDEK toho HDO impulsu - něco tobě blízko zapojený a s relativně velkým příkonem se tím HDO zapne nebo vypne a následuje skok v napětí. Tam pak jo, ale HDO není přímá příčina rušivýho pulsu - tím je to velký odběrový zatížení pomocí HDO ovládaný ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#14 Příspěvek od Celeron »

To bys viděl Ekkare, jak HDO 1050 dokázalo zbourat sálovej počítač. Všecko u něj bylo s trojfázovým napájením a všechny fáze se v jednotlivých zdrojích (a že jich bylo hromada) sčítaly na odporový hvězdě pro kontrolu přítomnosti a velikosti fázovýho napětí. Střed tý hvězdy proti N byl 0V pokud bylo vše v cajku. Pokud písklo HDO, tak mělo na fázích rozdílnou amplitudu, na hvězdě vyskočilo napětí, zabraly ochrany a bác, lavinovitě se vše vypnulo na závadu v napájení. Ale v těch 80-tých letech trvalo HDO rozhodně víc než půl vteřiny, odhadem 1-2 a opakovaně za sebou. Možná to je tím, že se to dřív dělalo točivým generátorem, dnes asi elektronicky. Kámoš, co měl hudební sluch už měl jednotlivý kódy namakaný z tlumivek zářivek. :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

Jasně Jirko - jenže tam na tom sáláku to bylo braný rozdílově a celkově to mělo nastavený asi hodně nízký prahový hodnoty "srabátyvanija", aby to vylítlo čím dřív tím líp. Tazatel má problém s jednofázovým spotřebičem (spínaným adaptérem pro NTB, přes kterej NĚCO proleze a COSI TO UČUNÍ se systémem NTB), kde mu žádnej rozdílovej schod napětí nehrozí.

A na to HDO hrající vším možným si pamatuju z dědiny od bábinky - tam kolem 5 hodiny ráno "hrály" postupně pískajícím hádéóčkem třeba lampy veřejnýho osvětlení nebo i dráty obyčejnýho elektrickýho vedení natahaný po sloupech podél silnice po dědině ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“