Bočník

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#16 Příspěvek od masar »

Hill píše:...Ten trimr by ale musel pracovat do vstupního odporu 7,5 mΩ. Jaká hodnota trimru by tomu mohla vyhovět?...
Nikoliv. Trimr snižuje napětí ze zdroje s vnitřním odporem Rb = 7.5mΩ a "pracuje" do vstupního odporu měřidla řádu jednotek až desítek MΩ. Jeho velikost tedy není vůbec kritická (klidně stovky Ω), důležitá je jen jeho kvalita (stabilita).
:wink:
Přílohy
Obrázek1.png

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#17 Příspěvek od Hill »

Nojo, ale to musíš dostat ten trimr dovnitř mezi ten bočník, co měřidlo už obsahuje, a vstup převodníku. Jak snadné to asi bude?
V druhém případě, tedy trimr paralelně k bočníku 7,5 mΩ, vlastně musíš počítat celkový odpor 0,75 mΩ (ještě jeden bočník přece bude zvenčí, taky paralelně) bys potřeboval trimr o maximálním odporu tak 0,1 Ω, abys měl šanci citlivost nějak ovlivnit. Na korekci rozsahu tak, aby měřidlo ukázalo o 1% méně, potřebuješ paralelně připojit odpor 74,25 mΩ. Na jakém trimru to nastavíš?
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.

Uživatelský avatar
patrikvarga
Příspěvky: 1062
Registrován: 24 dub 2007, 02:00

#18 Příspěvek od patrikvarga »


Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#19 Příspěvek od Celeron »

Někde v Amáru z 80-tých let je článek o výrobě bočníků z trafoplechů. Kdysi jsem popsaným způsobem bočník na 60A tvořil jako přístavek k analogovýmu multimetru a šlo to celkem dobře. Snadno se dobrušoval na správnou hodnotu. Teorie výpočtu vhodnýho typu a velikosti trafoplechu tam myslím byla popsaná taky.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#20 Příspěvek od masar »

Hill píše:Nojo, ale to musíš dostat ten trimr dovnitř mezi ten bočník, co měřidlo už obsahuje, a vstup převodníku. Jak snadné to asi bude?...
Vše mnou uvedené platilo pro externí bočník a za předpokladu, že je odstraněn původní bočník. Externí proto, že by se do měřidla nevlezl a aby byl dobře chlazen. Ono při 100A je na bočníku ztráta 0,075x100=7,5W [V, A; W] (v tomto případě i více).
:wink:
edit: Odstranění (přerušení) původního bočníku je vhodné už kvůli zamezení vlivu odporu přívodních vodičů k panelovému měřidlu, jejichž odpor (délka) by ovlivňoval měřený údaj.
:wink:
Přílohy
bočník.png

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#21 Příspěvek od Hill »

Samozřejmě, když vypreparuješ vnitřní bočník, leccos se tím zjednoduší. Především nemusí být ten přidaný bočník těsně u měřidla, může se nechat tam, kde je to výhodnější, ať už kvůli jeho mechanickému upevnění, možnosti zapojení do měřeného okruhu i chlazení.
Velký vstupní odpor převodníku pak učuní odpor přívodu od bočníku do značné míry nepodstatným.
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.

Uživatelský avatar
ufero
Příspěvky: 48
Registrován: 24 črc 2010, 02:00
Bydliště: ST

#22 Příspěvek od ufero »

Myslel jsem že P=R*I*I

doplněno: 0,0075(ohm)*100*100(A)=75W (a ne 7,5W)
Naposledy upravil(a) ufero dne 28 kvě 2018, 10:19, celkem upraveno 3 x.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#23 Příspěvek od masar »

Rád jsem ti rozšířil obzor... :wink:

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#24 Příspěvek od gepard »

Jen bych ještě podotknul - může se stát, že uváděné typy V-A měřáků (dual verze) mají všechny SW pevně nastavenu max. mez zobrazení hodnoty A (i V), na jakou byly konstruovány. Osobně jsem na to narazil u dual verze 100 V/50 A. Tento měřák již používá pro měření proudu externí bočník 50 A/75 mV. Místo bočníku jsem u měřáku na vstup pro měření proudu zapojil reg. zdroj a odzkoušel jsem jeho možnosti zobrazování. Zkoušel jsem hodnoty napětí cca 30 mV ÷ 85 mV. Při cca 75 mV se údaj na displeji zastavil na oněch 50,0 A a dál se nezvyšoval ...
Viz. zde.
Přílohy
V-A metr.jpg
-- Gepard --

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od petula »

teda tady zase čtu věci ...
tak 1.) původní bočník je samozřejmě nutné odstranit. Když by jste chtěli nechat původní bočník (z nejasných důvodů) , musíte jej změřit a k němu dopočítat rozšiřující bočník tak, aby celkový bočník (tj. původní a paralelně k němu nový bočník) daly dohromady plný rozsah 100A.

2. způsob výroby bočníku, jak tu psal Hill, že vezmu (obvykle mosaznou tyč), pustím do ní např. 20A a budu pošoupávat přívody a dobrušovat pilníčkem tyč... to je sice hezký nápad. Dělá se to snadno při malých proudech. Při velkých proudech to už tak snadné není (ale jde to). Přitom narazíte na problémy se stabilitou proudu. Minimálně potřebujete lineární zdroj, který takový velký proud dá trvale. Možná použít autobaterku, anebo kvalitní lineární zdroj, který pracuje v režimu CC a dá potřebný proud.

Dále potřebujete:

- zátěž, jejíž odpor se nebude měnit s teplotou (protože pak by vám ujížděl ten "kalibrační" proud, zatímco budete pilovat pilníčkem bočníkovou tyč)

- kontrolní cejchovaný měřák, který bude ukazovat protékající proud (to aby jste viděli skutečnöu hodnotu proudu a ne to co ukazuje digitální čínský budíček).

Není to o moc jednodušší postup než změřit přesně hodnotu v miliOhmech ...

Ty teorie s výkonovým trimrem v hodnotách milioOhmů vypusťte.[/b]

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#26 Příspěvek od BOBOBO »

Mám dojem , že jsi ve špatném webu . Zde nejsi na např. Metra či Rigol . Zde jsi na bastlírně . Mně třeba v 999 z tisíce nevadí nepřesnost 5% . Je mi šumák ,zda do aku leze 1,00 nebo 1,05A . A takové přesnosti dosáhneš zde uvedenými principy .

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od petula »

Ta přesnost nebo nepřesnost bude dána především stabilitou toho zdroje , který poskytne cejchovní proud a dále stabilitou té zátěže, zatímco budeš pilovat bočníkovou tyč. Proces pilování tyče je na tom to nejjednodušší.
Když bude proud "lítat" o +/- 10% (a ty to ani nezjistíš, že takhle lítá), tak se kloudného výsledku nedobereš. To už je pak lepší si koupit nový čínský budíček s větším rozsahem, anebo si ten bočník nechat někde vyrobit.

Metra Blansko dělala dobré laboratorní měřáky. Jestli máš nějaký, který měří tak velký proudy, tak ho použij jako kontrolní anebo rovnou místo toho čínského budíčku. Rigol je značka nic moc .. už ten název "rigól" leccos napoví.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#28 Příspěvek od BOBOBO »

Pro elektrobastlírnu plácáš nesmysly .

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#29 Příspěvek od rnbw »

A co vyrobit 10 bocnikov na 10 A a zapojit ich paralelne? Vyriesi sa aj problem s chladenim.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#30 Příspěvek od masar »

petula píše:...Ty teorie s výkonovým trimrem v hodnotách milioOhmů vypusťte.[/b]
Pouze jsi nepochopil diskusi. :wink:

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“