Bočník

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ufero
Příspěvky: 48
Registrován: 24 črc 2010, 02:00
Bydliště: ST

#31 Příspěvek od ufero »

p. Masarovi - doplnil jsem svůj příspěvek z 27.5.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#32 Příspěvek od masar »

ufero píše:Myslel jsem že P=R*I*I

doplněno: 0,0075(ohm)*100*100(A)=75W (a ne 7,5W)
Jenže 100A bočník má odpor 0,00075Ω, t.j. 0,75mΩ.
Musíš vycházet z max. napětí na bočníku a to je vždy 75mV (dáno typem měřidla).
Takže pro rozsah:
1A je Rb=75mΩ=0,075Ω
10A je Rb=7,5mΩ=0,0075Ω
100A je Rb=0,75mΩ=0,00075Ω
...
Jen pokračuj. :wink:

Uživatelský avatar
ufero
Příspěvky: 48
Registrován: 24 črc 2010, 02:00
Bydliště: ST

#33 Příspěvek od ufero »

Děkuji za vysvětlení

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od petula »

rnbw píše:A co vyrobit 10 bocnikov na 10 A a zapojit ich paralelne? Vyriesi sa aj problem s chladenim.
Teoreticky ano, prakticky ne, protože nevyrobíš 10 stejných bočníků. Každý bude s nějakou chybou, odchylkou a těch 10 jiných, různých bočníků ti nedá při paralelním zapojení přesnou požadovanou hodnotu. Navíc tam budou ta propojení, ta mají také nějaký odpor ...

Takže mosazná macatá tyč, dopilovaná a měřená 4-drátovou metodou na měřáku pro měření extrémě malých odporů je to nejlepší řešení. :D

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od petula »

masar píše:
petula píše:...Ty teorie s výkonovým trimrem v hodnotách milioOhmů vypusťte.[/b]
Pouze jsi nepochopil diskusi. :wink:
ale pochopil :D

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#36 Příspěvek od BOBOBO »

Viděli jste ty bočníky k 100A měřákům z ebaye ? Maj poniklovaný kus matroše a z boku ho nařezávají nejspíš laserem . Pilka by stačila taky .

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od petula »

samozřejmě, že ano, jemná pilka stačí též. Jde o to, jak doma budete měřit miliOhmy. Nejjednodušší je koupit ten bočník hotový na eBay a věřit je
dobře udělaný :)

https://www.ebay.co.uk/itm/DC-Current-S ... jelrssYCWg

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#38 Příspěvek od BOBOBO »

Už ti to tady vysvětlovali a ty seš stále jako dub . V autě máš baterku , žárovky taky , tak ti stačí dosáhnout 10-15A . Ty měříš a měříš úbytek na zhotovovaném bočníku . Není na tom žádná věda . To jen ty tančíš kolem nesmyslů .

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od petula »

1. proud z baterky bude muset být stabilní po celou dobu tvého pilování a řezání. Jak to zajistíš? Čím budeš hlídat proud? Máš na to kvalitní měřák?

2. jak budeš měřit ten malinký úbytek v mV na bočníku během tvého pilování a řezání? Čím to budeš měřit? Kapesním multimetrem za 300 Kč z obchoďáku?

Kdyby jsi měl ty stolní laboratorní rafičkový měřáky, které dělala Metra Blansko, ty by se na toto hodily. Ale to asi nemáš, co?

Mimochodem, dost možná, že takto, jak popisuješ to dělají v garáži čínští kluci z eBaye, kteří tam nabízejí ty jejich power shunty. Stálo by za to nějaký koupit a změřit ho. Asi to udělám, cena není tak vysoká... za tu srandu to stojí.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#40 Příspěvek od Hill »

A nenapadlo tě, že vůbec nemusíš měřit miliohmy, ba ani ten proud nemusí být nutně konstantní. Stačí, aby se neměnil po tu chvilku, než porovnáš údaj referenčního měřidla s údajem na tom digitálu s odstraněným vnitřním bočníkem. A to odstranění vnitřního bočníku podstatně usnadní propojení měřidla s bočníkem.
A jednoduše budeš pilovat či brousit bočník, dokud nebudou obě měřidla ve stejné chvíli ukazovat stejnou hodnotu.
Víme, že ty měřáčky nejsou nijak přesné, především ne ve spodní třetině rozsahu, řekněme do 40 A, jestli bočník dovolí rozsah do 199,9 A.
Pokud by do této spodní oblasti spadala i většina uvažovaných velikostí měřeného proudu, pak je vhodné kalibrovat proudem právě takové velikosti. Nepřesnost v oblasti mimo možné proudy pak bude celkem nezajímavá.
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#41 Příspěvek od petula »

napadlo mne to, tedy vím to, protože kdysi dávno, když jsem chodil na vš jsem si stavěl svářečku a řešil jsem měření proudu a tedy bočník a ten jsem pilováním a řezáním a dobrušováním vyráběl. Sice ne k digitálnímu měřáčku (tenkrát ještě digitální nebyly), ale k panelovému rafičkovému budíku. Otec mi půjčil autobaterii, sousedka co se zabývala fotografováním a měla lampy, mi půjčila lampy jako zátěž a na fakultě mi na víkend půjčili stolní laboratorní ampérmetr a voltmetr. I s tímto vybavením to nebyla žádná sranda, protože proud se pořád měnil a vůbec to nebylo jednoduché se k něčemu dobrat.

Nicméně, až ten bočník tady někdo vyrobí, rád mu ho velmi přesně změřím, aby viděl, jak se trefil. Dnes už na to mám vybavení.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#42 Příspěvek od BOBOBO »

Nevím proč ses sr al s bočníkem na svářečku . Zrovna zde 10% úchylka je nepodstatná . Když neznalci dělají blbosti ...

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#43 Příspěvek od PavelFF »

Když už tam ten měřák měl, tak chtěl aby ukazoval správně. To je u měřáku běžný požadavek a vůbec ničemu to nevadí. A od něčeho se přístroji nevybavený amatér při oživování svářečky odpíchnout musí. Ani těch 10% tolerance není tak snadné u samodomo bočníku dosáhnout bez patřičné snahy. Když zapšklí zneuznaní prudilové píšou všude ty svoje bobosti...

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#44 Příspěvek od Atlan »

Kravina s pracnym pilovanim a brusenim, predsa ho urobim troska vecsi a vychylku na meraku doladim trimrom.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#45 Příspěvek od termit256 »

Piluje se kdyz se podari udelat trosku mensi. :-)

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“