Zesilovač Kramer 900XL

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
KarelZ
Příspěvky: 40
Registrován: 06 črc 2010, 02:00

Zesilovač Kramer 900XL

#1 Příspěvek od KarelZ »

Na stole mi nechali nefunkční, 10W zesilovač. Nedaří se mi k němu sehnat schéma. Na výstupu není žádný signál. Po připojení jiného zesilovače původní reproduktory "chrchlají" a mají cca 280ohm. Asi to nechali dlouho "pískat" a pod.
Toto je nejpodrobnější popis, který jsem našel: https://k.kramerav.com/downloads/manuals/900xl.pdf
Budu vděčen za každou lepší informaci.
Karel

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#2 Příspěvek od sinclair »

Co a proč chceš opravovat? Zesilovač, nebo naprosto evidentně připálený reproduktory? K připálení mohlo dojít jen ss proudem z výstupu, tedy dost fatální poruchou zesilovače samotného.
Schéma pravděpodobně sehnat nepůjde, je to rejžácký brand, prodávaný jen pod hlavičkou Kramer. Uvnitř je něco, co nenavrhl nikdo v Evropě či USA, v lepším případě to bude pajc něčeho staršího a osvědčeného - ovšem osazený rejžovou mizérií a proto to odešlo.
Je tomu tak vždy, pokud se rejžák rozhodne něco opajcovat a použije k výrobě pajců taky pajcovaný materiál.

Je vysoce pravděpodobné, že je buď poškozený budič koncových tranzistorů /pokud to nevyhazuje pojistky/, nebo i něco před budiči. Něco, co naplno otevřelo jeden z koncových tranzistorů a tak pustilo do výstupu a do reproduktorů 1/2 stejnosměrného napájecího napětí. Navíc si myslím, že na 99% to bude můstkový déčko, neboť výkonu 2x10W při napájení 12V není možno dosáhnout jinak, než fullbridge déčkem. Komplikace jedna vedle druhé.
Troufáš si na tohle sám?

Neboť zničit reproduktor nezkresleným, přirozeným střídavým signálem je velmi těžké. Vyžaduje to nejméně desetinásobek jmenovitého příkonu reproduktoru. Proto si myslím, že jsou reproduktory připálené stejnosměrem, tedy závažnou poruchou-průrazem zesilovačů.
A včil do mě. Teď ! :twisted:

Uživatelský avatar
KarelZ
Příspěvky: 40
Registrován: 06 črc 2010, 02:00

#3 Příspěvek od KarelZ »

Rovněž si myslím, že repráky zničil zesilovač, když se jim před tím rozpískala zpětná vazba přes mikrofon.
Bez schematu se v tom śťourat nemá smysl. Navíc to je v SMD a možná i víc než 2-vrstvý plošňák.
Na štítku to má Made in Israel.

Karel

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Zacal by som rozobratim, ci tam nahodou nie je nejaky bezny IO. Tiez pochybujem, ze by plosak mal viac ako dve vrstvy. To sa pouziva len vtedy, ked je to naozaj nutne.

Uživatelský avatar
dj_rizek
Příspěvky: 711
Registrován: 07 dub 2005, 02:00
Bydliště: blízko Třeboně

#5 Příspěvek od dj_rizek »

Jestli je to tohle tak tam asi nic moc kromě kontroly zdroje udělat nepůjde.
https://forum.speakerplans.com/amp-inte ... age95.html

Bude to d-čko jako vyšitý

Uživatelský avatar
dj_rizek
Příspěvky: 711
Registrován: 07 dub 2005, 02:00
Bydliště: blízko Třeboně

#6 Příspěvek od dj_rizek »

Myslel jsem to vůči KarloviZ pokud se bojí SMD.

Nemyslíš spíš 150uH pod těma plastovajma krytkama? 100uH mi spíš připadá vzhledem k 1ks (pokud není pod tou deskou vlevo) jako napájecí část

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#7 Příspěvek od sinclair »

Možná.

Uživatelský avatar
KarelZ
Příspěvky: 40
Registrován: 06 črc 2010, 02:00

#8 Příspěvek od KarelZ »

Díky "dj_rizek" za zaslání odkazu na fotku zesíku. Přikládám foto toho našeho 900XL. Vypadá trochu jinak. Ten koncový, spínaný stupeň, U7, (neznámého typu), je přibližně uprostřed s nalepeným chladičem. (Alespoň spoj od výstupů pro repro k němu vede.) Chladič na fotce od rizek-a je trochu větší. Možná to je jedna z příčin jeho zničení.

V diskuzi je jeden příspěvek smazán pro vulgaritu.? Některým, dalším příspěvkům proto asi příliš nerozumím.

Souhlasím, že to je téměř neopravitelné.
Karel
Přílohy
AudioZesil_900XL_Kramer.jpg

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Preco neopravitelne? Ak procesor zije, tak zmeraj napatia. A premeraj diodovym testom (vo vypnutom stave) vystupy toho U7, ci nahodou nie su v skrate. Ak ano, tak nejako z neho odstran chladic, aby si zistil jeho oznacenie a mohol ho niekde kupit.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“