Zobrazovač GTC 24B. Co s ním?

Vše, co se týká elektroniky v automobilech, motocyklech a jiných samohybech

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Dandy87
Příspěvky: 105
Registrován: 22 úno 2013, 01:00
Bydliště: Mladá Boleslav

Zobrazovač GTC 24B. Co s ním?

#1 Příspěvek od Dandy87 »

Zdravím všechny. Neměl jste někdo tu čest zabývat se zprovozněním tohoto zařízení? Jedná se o zobrazovač z autobusu, běžně ukazuje hodiny a pásma. Je stavěn na řízený provoz přes IBIS nebo přijímač časového signálu, nebo autonomní provoz s možností zobrazení vteřin místo pásma. Na přivedení napájecího napětí reaguje spuštěním hodin a zobrazením pásma 0, jinak není možnost nastavovat. Na desce jsou 3 propojky ale ani různé kombinace nemají na funkce bez náležitého řízení vliv. Jen mě napadlo, jestli třeba někdo nestavěl podomácku něco, co by to bylo schopné nastavit, nebo jestli někdo nemáte alespoň schéma zapojení, které se mi nedaří najít.
Jasně, můžu je zapnout opůlnoci a nemusím nic nastavovat, ovšem rád bych třeba použil i ty vteřiny. Takže asi tak. Jinak za případné příspěvky předem děkuji. Dan.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#2 Příspěvek od MetalGod »

Co je těžkýho na tom vykuchat řídicí elektroniku a těch šest osmiček s dvojtečkou řídit čímkoliv, co uznáš za vhodný?
Bejt to maticovej zobrazovač, budiž, ale když displej je ze šesti sedmisegmentovek a zobrazuje jen 88:88 ⁸⁸?!
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Dandy87
Příspěvky: 105
Registrován: 22 úno 2013, 01:00
Bydliště: Mladá Boleslav

#3 Příspěvek od Dandy87 »

Jo jo, pravda je potvora a ta Tvoje má logiku. Není na tom nic těžkého a nejspíš to tak i dopadne. Pravda taky je, že mě zajímá, jak to funguje a nebo může fungovat teď. Prostě zvědavost.

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#4 Příspěvek od mluno »

Dandy87 píše:jestli někdo nemáte alespoň schéma zapojení
Podle mě bude schema nějaké univerzální a veškerou funkci bude obstarávat firmware, tedy spíš než schéma by bylo potřeba znát komunikační protokol. S tímto jsem neměl čest, ani jsem to neviděl nikdy otevřené, tak nemám představu co a kolik toho je uvnitř. Jsou tam velké displeje, ty asi nebudou napojené přímo na mikroprocesor a bude tam nějaký řadič, třeba by se dalo připojit tam. Ideální by bylo právě znát ten protokol, pak nebude problém s tím dělat cokoliv co firmware umožní.

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od jef111 »

Taky mám tyhle hodiny doma a dokonce celou krabici myslím 15ks, takže by asi mělo smysl tu komunikaci vykoumat. Ale na tyhle digitální pitomosti mě moc neužije takže vůbec nevím jak :-(

Snad i DCF77 by to mělo umět nicméně žádnou obvodovou část která by připomínala přijímač jsem uvnitř nenašel.

Vypadá to že komunikační piny jsou 4, je tam dvojitý optočlen a 2 dráty jdou na vstup a 2 na výstup toho optočlenu. Podle webu výrobce je to nějaký komunikační protokol jménem IBIS. Víc jsem o tom nezjistil.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
Pardubak
Příspěvky: 1
Registrován: 13 pro 2020, 01:00
Bydliště: Pardubice

#6 Příspěvek od Pardubak »

Nevím jestli je tohle téma ještě aktualní, ale snad pomůžu..... S IBISem nějakou tu zkušenost mám, s těmahle hodinama se dá jednoduše komunikovat pomocí PC za použití jednoduchého převodníku mezi RS 232 a IBIS (https://jachyhm.cz/ois/Schemata/IBIS-CO ... schema.jpg) a programu BSloader (sehnatelný na uložto). V programu použiješ pro čas příkaz ve tvaru uXXXX (např. pro čas 13:30 bude vypadat: u1330) a pro zobrazení pásma příkaz ve tvaru e0XX (např. pro pásmo 1 to bude e001, pro pásmo 22 e022......).

Pardubak

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od jef111 »

Díky moc, určitě se to bude hodit. Teď jsem na ty hodiny stejně neměl čas, ale jejich chvíle teprve přijde :-)
Akorát jsem zjistil jednu nepříjemnost - u většiny z nich jsou nějaké vypálené segmenty co už mají nízký jas...

Jak se dívám na to schéma tak přemýšlím jaké napětí by měla mít zenerka D4? 10V?
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Odpovědět

Zpět na „Auto - Moto technika“