American Audio VLP-1500

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

American Audio VLP-1500

#1 Příspěvek od sinclair »

Řeším, čím to po kompletní předchozí destrukci obou koncových zesilovačů osadit.
Původní osazení je 5P 2SA1943/2SC5200 čertvíjak pajclých.
Výkon to má dávat ÚDAJNĚ necelých 700W na kanál do 4R /pokládám to za přehnané, ale budiž/.
Napájecí napětí bez buzení je ±100V, ale protože filtrační kapacity jsou mizerné a malé, napětí s vybuzením dost rychle klesá až k ±80V.

Mám pro osazení konce k dispozici buď ONS MJL1302A/MJL3281A, nebo origo TOS 2SA2121/2SC5949. Budiče bych dal místo původních 1,5A A1847/C4793 asi 2A A1930/C5171 + drobná úprava kompenzace, anebo spíše mnohem výkonnější MJE15032/MJE15033 + kompenzace dtto.
Přece jen buzení pěti párů 1,5A budičem a do takových proudů je taky dost na hraně. Původní budiče to doslova rozstřelilo i přes instalované stopry.
Když už to mám komplet rozhozený, rád bych to osadil "definitivně", určitě nerad později znova, třeba kvůli poddimenzovaným budičům. Desky jsou taktak, opakovaný i opatrný pájení už by nemusely snést.

Schéma je od buď starší, nebo naopak novější série - ve zdroji jsou aktuálně 4ks Marcon 15G/63V.
Dělal někdo GO tohoto zesilovače? S touhle značkou nemám moc zkušeností. Je to snad prý takový "PA entry level" a vybavený je to slušně. Preamp má dobře funkční limiter, HPF, LPF i subsonic.

Co byste pro nové osazení na koncový stupeň zvolili Vy?
Přílohy
VLP-1500_schematics.jpg

Uživatelský avatar
dj_rizek
Příspěvky: 711
Registrován: 07 dub 2005, 02:00
Bydliště: blízko Třeboně

#2 Příspěvek od dj_rizek »

Je to na tobě, já měl na stole 2500 a hračičku 600, neměl jsem je ale až tak odprásklý jako ty měl jsem sem tam nějakej kleplej koncák, je to ale docela dlouho, dával jsem tam tam v tý době stejný tranďáky od Krčmáře a hrajou do dnes.

Osobně to nevidím jako uplnou tragedii,znám rozhodně horší.

Věřím že ty z toho uděláš bavoráka. :lol:

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#3 Příspěvek od sinclair »

Mně se nelíbí ten zdroj, je to podle mě měkký jako sračka.
Ale zároveň si uvědomuju, že těch pět párů na cca 700W není bůhvíco. Takže dávat jim do těla tvrdším zdrojem, to by asi bylo kontra..
No, v každém případě to celý přeosadím a až podle chování při měření burstem se uvidí, co s tím zdrojem dál. Základ tam je slušný, trafák má rovný 2kVA. Vrtule prej nikdy vypadlý nebyly, takže ty kýble nemusí být bez vody.
Musela to být asi nějaká šupa ze sítě - probitý úplně všecky konce, rozstřelený budiče, T11 a okolo taky, upálený úplně všecky emitoráky i stopry, všecko v řiti, nač se podíváš.
Chvíli jsem i pochyboval, jestli má smysl to spravovat - ale už kvůli tomu trafáku jo.
Už taky podle starejch fotek vím, jak se jmenuje mutant, předek či pohrobek přesně tohodle zesilovače - je to Fidek FPA-10A. Až na ledky a mírně jinej preamp je to jak přes kopírák.
Řekl bych, že i ze stejné rejžové šopy to vyšlo :D
Zaslouží si to Cornell Dubilier, co myslíš? :D

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#4 Příspěvek od ok1hga »

ale je to trochu jiný . . .
. . . viz sběr napětí na emitorových odporech
Přílohy
fidek_fpa_10a_sch.jpg

Uživatelský avatar
pida_m
Příspěvky: 775
Registrován: 04 úno 2010, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#5 Příspěvek od pida_m »

a to tam proti HF vykmitnutí není žádnej jinej C než ten C3 /47pF/?? ..teda aspoò poblíže tìch bází 1943!?
píïa

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#6 Příspěvek od ok1hga »

pida_m píše:a to tam proti HF vykmitnutí není žádnej jinej C než ten C3 /47pF/??
možná to bude ten problém . . .
. . . FIDEK tam má 470pF !
a to je sakra rozdíl . . .

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

#7 Příspěvek od JiriTom »

sinclair: předpokládám, že do toho už někdo vrtal ? Za svůj život jsem viděl (a občas i opravoval) hodně dojebané konce. Ale odprásklé komplet všechny koncové tranzistory v obou kanálech a zejména všechny jejich emitorové odpory ještě ne. To musel někdo odblokovat veškeré jištění ... :) Nebo se tam dostalo 380 V, ale to by asi odešlo decentněji.
Jednou jsem zažil (na nově upravené venkovské síti) šupu 380 V do celého zapnutého aparátu. Naštěstí jediná škoda byla žárovka v PAR reflektoru...

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#8 Příspěvek od sinclair »

Ne, vůbec to nevypadalo, že by do toho někdo strčil páječku. Všechno "originál".
Pokud jsou kompenzace přímo na rychlých driverech, jako v tom VLP1500, tak tam těch 47p bohatě stačí.
U Fideku je to opravdu jinak, to jen ten blok fyzicky vypadá úplně stejně. U Fideku začíná kaskáda sledovačů pomalými predrivery MJE340/350, co mají jen slabých 10MHz a hned za nimi je ve funkci driverů použitý 30MHz výkoňák - tak proto je tam těch 470pF. A i tak bude ten Fidek preventivně a dost zbytečně zatlučený. Toho Fideka /taky komplet oddělaného/ mám ve skladě. Je v něm poměrně dost drátů a jen jednostranné desky, kdežto tohle má oboustrany a asi i hodně tlustou fólii.
Dostat z těch prokovů něco ven, je i s 2,mm2 krátkou smyčkou na déle.
Podle mě se muselo stát buď něco zásadního v síti, anebo bleskově odešlo do zkratu něco v zátěžích. Protože ty všecky probité konce a upálené emitoráky nejsou normální. Všecko bylo "jen" probité, kdežto celoplasty T11 i celoplastový budiče byly úplně roztržené. Vždycky první probitý pár jakoby uchrání svým zkratem ostatní, než vyletí síťová pojistka - tady byla T15A.
Použité 2SA1837/2SC4793 jsou prokazatelné pajcy - mají úplně jiný font popisu a i pouzdra vypadají drobně jinak, než u origošů Toshiba. Příčina může být klidně tady u nich.

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

#9 Příspěvek od JiriTom »

Jak vypadají kontakty relé, přes které jde signál na repro ? Dovedu si představit zesilovač v chodu, zapojený do můstku a do těch dvou drátů k bednám někdo pustí 230 V ze sítě. Jsou tací umělci. To by mohlo udělat tu paseku v obou kanálech... :)

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#10 Příspěvek od sinclair »

Relátka obou kanálů jsou zničená. Cívky klapou, ale mezi vývody kontaktů je pár desítek kilo a v jednom je zboku dírka. Asi jak je to vevnitř ožehlý. Ale to je normální u těchto nízkých typů, co "nemají luft" na trhání oblouku. Bývá to zevnitř skoro jako pokovený, odpařeným kovem.
I kdyby průchozí byly, stejně bych je po takové havárce automaticky měnil.
Co se přesně stalo, neví ani majitel - bylo to dlouhodobě půjčené v malém klubu. A protože to tam půjde asi zpátky, tak bych rád, aby se mi to pokud možno už nevrátilo. Volba konců padla na A2121/C5949 - mám jich víc :D

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#11 Příspěvek od microlan »

Nějaká fotka, pro nás s menší představivostí by nebyla? Třeba vyletované pozice koncáků, abych viděl jak vypadá deska tak-tak.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#12 Příspěvek od sinclair »

Udělám.

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#13 Příspěvek od microlan »

Nemusíš to nějak šperkovat, stačí takhle, třeba jako já s pohybovým rozmazáním
Přílohy
IMG_2898.JPG

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#14 Příspěvek od ok1hga »

to microlan: na té noze trandu je feritová perla (L13) ??
. . . jaký má význam tam mít takovou malou indukčnost ?

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#15 Příspěvek od microlan »

Jo, tak na to se mě neptej, proč to tam dali kucí japonský. Jo a není to audio-zesilovač, je to AC zdroj 270V 1000W. jen mě překvapilo, že tu mají 2 můstky do serie, což jsem dodnes považoval za nemožné :)

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“