TV Sharp Aquos - nefunkční podsvícení?

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Denmer
Příspěvky: 56
Registrován: 07 črc 2015, 02:00

TV Sharp Aquos - nefunkční podsvícení?

#1 Příspěvek od Denmer »

Zdravím,

do rukou se mi dostala nefunkční LCD televize Sharp Aquos.

Závada se projevuje tak, že po připojení TV do el. sítě nepřetržitě bliká červená LED dioda signalizující napájení. Po zapnutí se obrazovka nijak nerozsvítí, pouze začne blikat ta samá kontrolka oranžově a po chvíli opět červeně.

Vzhledem k jejímu stáří a přítomnosti nemalého množství prachu uvnitř TV jsem zkontroloval napájecí DPS - elektrolytické kondíky na pohled nevypadají poškozeně, ale mohou být samozřejmě vyschlé. Co mne ale při vizuální kontrole zarazilo, je barva vývodů jedné diody, která je místo klasické stříbrné dozlatova. Taková barva vzniká při opalování kontaktu, ale rovněž jsem jí ovšem viděl např. na některých starších rezistorech značky Tesla.

Podle internetových diskuzí je u televizí vedle vyschlých elektrolytů častou závadou také spálení diod.

Má otázka tedy zní: je dle vašeho názoru dioda spálená, nebo se jedná o barvu vývodů z výroby? Ostatní diody (jiného typu) a vlastně všechny ostatní součástky na desce mají vývody stříbrné.

Díky za názory. Foto níže.

EDIT:
Jedná se o obousměrný transil, tudíž je v pořádku. Kde může být problém?
Přílohy
02.jpg
01.jpg
Naposledy upravil(a) Denmer dne 10 črc 2018, 19:06, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Zober multimeter a zmeraj ju diodivym testom.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

Teplotně přetěžovaná součástka by měla okolo sebe tmavší až poškozený materiál dps, hlavně tenhle tvrzený papír.
Ty elyty budou mnohem pravděpodobnější.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od PotPalo »

SHARP je móc chytrý prevít. Napríklad pri poruche podsvietenia (CCFL) si počíta počet chýb (invertor to hlási mainboardu), a po piatom zlyhaní už ani neskúša zapnúť, iba bliká LED. Popátraj po internete, je toho všade dosť. To je jedna z možností.

Najprv by som skontroloval zdroj. Potom podľa počtu bliknutí zistil, či to nesignalizuje nejakú konkrétnu chybu.

Dióda vyzerá normálne, už som videl omnoho horšie, a boli dobré. Niekedy je to tak navrhnuté, že to hreje až až...
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#5 Příspěvek od dred »

Dostal som rovnaký TV, mal rovnaké symptómy - boli vadné 2 trubice v podsvietení

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#6 Příspěvek od ohryzek36 »

Zrovna řeším to samé - trubice jsem našel v AME, ale 700 za jednu je moc. V Číně jsem našel něco levnějšího, ale nedaří se mi to zaplatit převodem...

Super.

Uživatelský avatar
Lubanec
Příspěvky: 460
Registrován: 08 led 2012, 01:00
Bydliště: Moravská Třebová

#7 Příspěvek od Lubanec »

Toto je běžná závada sharpů..Trubice vyhřátá např..Rozeber panel,sundej rám s foliemi,zapni tv pomocí tlačítek na chvíli do servisního stavu a koukni,kolik trubic se rozsvítí..Sharp to má pro ochranu traf takto posichrované :-)
Jaj..To byla pecka..no joo..Kondenzátor byl nabitý(tudy proud jde)

Uživatelský avatar
Denmer
Příspěvky: 56
Registrován: 07 črc 2015, 02:00

#8 Příspěvek od Denmer »

Tak diodu jsem dnes odpájel - dioda a její vývody jsou skutečně spálené (nevodivá v obou směrech).
Co se týče elektrolytů, odpájel jsem všech 14 a dle měření se zdají být v pořádku (alespoň ty, které mi měřicí rozsah dovolil změřit), ale určitě neuškodí je vyměnit za nové.
Mimochodem indikační LED bliká neustále, a to v pravidelném intervalu cca 1 blik/s, žádnou konkrétní chybu tedy nesignalizuje.

Před úplným rozebrání TV kvůli kontrole CCFL tu diodu s elektrolyty nejprve vyměním a TV vyzkouším znovu. Problém ovšem je, že dle označení diody (T2D 03) se mi na internetu nedaří najít její vlastnosti, proto ani nemohu pořídit alternativu. Z toho důvodu ZDE je nové vlákno ohledně této diody.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od PotPalo »

A meral si ju za tie pocínované konce? Inak vývody vyzerajú byť nalakované, takže nevodivé. Pokiaľ je na niekoľko tisíc Voltov, tak ju multimetrom len tak neodmeriaš. Potrebuješ vyššie napätie. Skús 12V + 1K odpor + LED + tá dióda. Jedným smerom by to malo svietiť.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od Zaky »

Je to pravdepodobne obousmerny transil ve snubberu pres primar trafa a tedy je velmi pravdepodobne v poradku. Stahni si servisni manual, nahod podle nej servisni rezim a podivej se, jestli je to odstavene na chybu podsviceni. Na displej musis svitit silnym svetlem, jinak bez podsvitu nic neuvidis. Na zdroji zmer, jestli dava standby napajeni a pokud ano, diodu prestan resit.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tenhle "zlatý" vzhled vývodů bude brzy asi běžný, sám jsem nedávno koupil nějaký IO od TI a jsou bez známé povrchové úpravy typu cín či stříbro, ale je to holej plech s barvou podobnou plechu Permalloy, co se používal na stínění obrazovek.

Vypadá to hnusně, jak vytažený někde z moře, ale člověk si prý zvykne na všechno.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#12 Příspěvek od misocko »

Zaky píše:Na displej musis svitit silnym svetlem, jinak bez podsvitu nic neuvidis.
- to silne svetlo upne staci dioda mobilu (blesk) a trochu pritmia. Staci svietit zpredu zo vzdialenosti asi 10cm - az som bol prekvapeny ako dobre je to vidiet.

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#13 Příspěvek od dred »

Trubice z to Sharpu mám ešte niekde doma, ak by ich niekto chcel - bez záruky (boli použité) , bolo ich tuším 12 z toho 2 vadné(neviem ktoré,pošlem všetky) - za poštovné .
Ja som tam nalepil 12V LED pásy- sériovo/paralelne pozapájané, aby sedelo napájanie z invertorov a spínané cez relé.... nejde síce regulácia podsvietenia, ale do spálne to úplne vyhovuje :) Zapojenie nežiadajte...robil som to dávno, bez dokumentácie a na kolene . V servis menu treba vypnúť kontrolu :twisted:

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#14 Příspěvek od masar »

T2D03 je seriové spojení Zenerovy diody s opačně pólovanou obyčejnou diodou v jednom pouzdře. Proto se na multimetru jeví jako nevodivá v obou směrech. Vrať ji na místo.
:wink:

Uživatelský avatar
MATYCH
Příspěvky: 602
Registrován: 16 úno 2006, 01:00

#15 Příspěvek od MATYCH »


Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“