Pøehøívání autorádia kvùli výmìnì repro?

Poruchy, opravy, rady, návody (kromě návodů na UNLOCK !)

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
G13xX

Pøehøívání autorádia kvùli výmìnì repro?

#1 Příspěvek od G13xX »

Zdravim
Chtìl bych se zeptat,zda je možné aby se zaèal pøehøívat koncový zesilovaè autoráda po výmìnì pùvodních originálních plastových reproduktorù za 100w 4ohm (blaupunkt velocity Vc172).V manuálu k rádiu (Blaupunkt bologna C50) je napsáno,že se k nìmu mùžu pøipojit 4ohm repro,tak po téhle stránce by mìlo být vše v poøádku.Závada se projevuje tím,že pøi vyšší hlasitosti než na pùlku maxima dochází k výpadku zvuku který se zmìní v jakési chrèení dokavaï rádio nevypnu a znovu nezapnu.Zatím jsem vymìnil jen jeden raproduktor,takže ty zbývající jsou pùvodní.Pokud dám rádio na max a faderem a balancem nechám hrát jen ty 3 pùvodní tak to hraje sice zkreslenì,ale hraje i na maximální hlasitost.Jak to pustim do toho jednoho blaupunktu,tak dochází k výpadkùm zvuku a chrèení do restartu rádia.Je tedy jasné,že za to mùže ten nový reproduktor.Displej pøi výpadcích zvuku nepohasíná,takže napájení by mìlo být v poøádku,ale když vytáhnu rádio,z boku nejde udržet ruku - podle mì se to pøehøívá.Chtìl bych se zeptat jak je možné že se tohle dìje a jestli to je normální a nebo je zrada nìkde jinde?Jak to øešit?napadlo mì odpájet koncový tranzistory a ty pøidìlat na chladiè s vìtrákem mimo rádio,ale nevím jestli by to vùbec šlo z dùvodu rušení.Vìdìl by nìkdo jestli by se nìjak projevilo kdyby byly koncový tranzistory 20cm od rádia - napøíklad rušení atd?))

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

1. možná je někde chyba
2. ty původní repro byly 4ohm nebo 8ohm ??
3. údaj 100W či "1200W p.m.p.o" udává pouze na to, jakej příkon repro vydrží (HLAVNĚ to neudává,kolik z toho promění ve zvuk). Zesilovači je jedno, jestli hraje do 20W nebo do 200W repráku.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

G13xX

#3 Příspěvek od G13xX »

Ještì bych k tomu dodal,že bez problémù hrají všechny 4 reproduktory,do té doby než nastavím více než polovièní hlasitost.Když je rádio ráno studené,tak mùžu mít nastavenou hlasitost i na víc než na pùlku a hraje to normálnì,ale po pár minutách (podle mì jak se to ohøeje) už musím hlasitost snížit asi na polovinu a víc kousek,jinak zaène docházet k tìm výpadkùm.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od stepa »

Neblazni!! Konce nemuzes davat na tak dlouhy draty. Kolik je v tom autozesu zesilovac, hrat by to nemelo, maji to dimenzovane. neni to novy repro v pr*eli? Ja bych rekl ze jo, kdyz to na nej nehraje. Zkousel si ho na jinym zesu?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

A taky - MÁŠ DOST VZDUCHU KOLEM ZADKU AUTORÁDIA? Ono to chlazení zadní stěnou a žebrama na ní není pro srandu králíkům, jestli nemáš u zadní strany dost průvanu, zes se ohřeje nad určitou mez a začnou nasazovat nejrůznější ochrany - tepelná, SOAR, vzhledem k nárůstu teploty i klidového proudu také proudová - a máš tady ty své projevy...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

G13xX

#6 Příspěvek od G13xX »



G13xX

#7 Příspěvek od G13xX »

stepa píše:Neblazni!! Konce nemuzes davat na tak dlouhy draty. Kolik je v tom autozesu zesilovac, hrat by to nemelo, maji to dimenzovane. neni to novy repro v pr*eli? Ja bych rekl ze jo, kdyz to na nej nehraje. Zkousel si ho na jinym zesu?
Ono to repro hraje normálnì.Podle mì v háji není - promìøoval jsem ho ohmmetrem a má 4,1ohm.Zkoušel jsem i promìøovat kabely k tomu repro jestli není náhodou svod na kostru,ale to je v poøádku.

Jinak proè bych nemohl ty koncáky dát na delší dráty?-rušilo by se to,bruèelo,nebo co by to dìlalo?Blbý je,že chladiè tìch tranzistorù je z boku rádia,takže to nejde øešit namontováním vìtšího chladièe pøímo na rádio - pak už bych ho nevyndal,ani nezasunul :) .

G13xX

#8 Příspěvek od G13xX »

EKKAR píše:A taky - MÁŠ DOST VZDUCHU KOLEM ZADKU AUTORÁDIA? Ono to chlazení zadní stìnou a žebrama na ní není pro srandu králíkùm, jestli nemáš u zadní strany dost prùvanu, zes se ohøeje nad urèitou mez a zaènou nasazovat nejrùznìjší ochrany - tepelná, SOAR, vzhledem k nárùstu teploty i klidového proudu také proudová - a máš tady ty své projevy...
Ne,vzduchu tam opravdu moc není,ale to je skoro u všech aut - a úplnì vzduchotìsný to taky není,trochu místa okolo zadní èásti rádia je.Myslím alespoò 5cm na každou stranu,chladièe jsou ve volném prostoru.O pøídavném ventilátoru jsem už taky pøemýšlel - ale moc obvyklé øešení to není :) .Snad by se to mìlo uchladit normálnì tak jak je rádio z výroby - a nebo ne?Máte nìkdo na rádiu pøídavnej ventilátor?)) :)

Jinak pøesnì jak píšeš.na 99 procent to vypíná nìjaká ochrana - prostì to tak vypadá.Když mám rádio venku ze šuplíku a dám na chladiè ruku a dám to nad pùlku hlasitosti,tak je chladiè za chvíli horkej,že na nìm neudržim ruku.Bude mít nejspíš minimálnì okolo 70C.Asi pøi kolika stupních zaèínají vypínat ochrany souèátek?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jasně,že to vypíná tepelná ochrana, ty stupně tomu odpovídají. Jde o to,proč ?

P.s. Teplotu neodhaduj, ale změř. Ovšem na věc to nemá vliv, jak se to ohřívá rychle, ja opravdu něco špatně. Třeba zkratovanej výškáč 8-)

EDIT - Není to náhodou můstek, když už tam cpeš 100W ? Pak ti to 4ohm přehřejou...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Skusal si len jeden ten novy reprak? Ak ano, tak ho skus vymenit za druhy.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

Prohlédni si pořádně kabely, jestli nemáš někde rozpletenou lícnu u konektoru a nejde do zkratu na výstup jiného kanálu.
Dokud máš nastavenou balanci i fader na střed a ve stereosignálu nejsou velké rozdíly, při malé hlasitosti to tak nevadí. Na sousedních pinech je téměř stejná okamžitá hodnota napětí (jejich vzájemný rozdíl je téměř nulový), tak se zkrat nemá jak projevit.
Až s přidáním hlasitosti, když ten rozdíl zvětší, vyvolá tučný vyrovnávací proud z konce do konce.
Případně rozvážením (nevím, jestli doleva/doprava nebo dopředu/dozadu) v tom případě dosáhneš toho, že začne topit už při daleko nižší hlasitosti.
Takže, jestli se ti to takhle chová, hledej zkrat.
Pokud totiž vím, tohle rádio má na koncích čtyři můstky (2xTDA7375), které si 4 ohmy normálně líbit nechají a vůči rozkmitání jsou mimořádně stabilní, takže novými reproduktory to asi nebude.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

Nakonec, jestli má zkrat někde mezi vodiči, tak se tenhle problém projeví i při odpojení repráku (odletovat - vytáhnout jeden pin přímo u repra).

Ten koncák vypadá dobře, jenom nevím, jestli Pmax = 36W při 85st. platí pro celej šváb nebo jen pro jeden kanál. Jelikož to sinusově 36W nedá, tak asi pro oba kanály dohromady, t.j. 18W/kanál a z toho by zase plynulo, že to může při větším vybuzení pěkně topit.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
PTAZZ
Příspěvky: 308
Registrován: 15 úno 2007, 01:00
Bydliště: Velvary
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od PTAZZ »

Mě se tohle taky jednou stalo,ale jenom když sem zkoušel rádio na stole a měl sem namotaný repro jen tak bez upevnění (kroucený spoje) pak sem vzal kalibrovanej měřák a měřil sem při hlasitosti asi 35 (maximum 45 nebo 45) na panasonicu a dostal sem se na 72 stupně a pokud repro bylo dobře napojený čili žádnej studeňák tak to jelo pořád (stačilo jenom zahejbat těma drátama),no a potom mi přestal hrát jeden repro tak sem měřil a zjistil že nejde už od výstupu nic,tak sem objednal koncák TDA7386 a ve finále když sem to rozebral tak byli studeňáky skoro na každym spiji z těch 25 nohou toho zesu,tak sem to pořádně přeletoval a šlape dál.
Takže doporučuju zkontrolovat přechoďáky,paač si myslim že když tam nějakej je (nedokonalej spoj) tak to takle chrčí jako mě,tak i tobě a to jenom při vybuzení.
Kdysi jsem byl strašně namyšlený, ale teď?! Teď už nemám chybu :-D

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#14 Příspěvek od Hill »

On je to konec rail-to-rail navíc zapojený tak, že proti klasickému zapojení má závislost ztrát na odevzdávaném výkonu plošší (většina ostatních topí nejvíc při čtvrtinovém až polovičním výkonu).
Ale těch 36W je skutečně za pouzdro (tedy dva můstky) a, jak je vidět, Blaupunkt s tím problémy nemá.

Jinak studeňáky mají za následek obvykle ztichnutí některého repráku, ale ne topení švába. Rozhodně ale není na škodu zkontrolovat i ty.

Uživatelský avatar
PTAZZ
Příspěvky: 308
Registrován: 15 úno 2007, 01:00
Bydliště: Velvary
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od PTAZZ »

Hill píše:Jinak studeňáky mají za následek obvykle ztichnutí některého repráku, ale ne topení švába. Rozhodně ale není na škodu zkontrolovat i ty.
Tak sem to nemyslel myslel sem to tak že když má nějakejch 70°C tak se nic neděje,paač na neudržení ruky stačí 50°C.
Tak jak my vysvětlíš že když to začalo chrčet a zahejbal sem drátama tak to přestalo,taky je mi to teda divný,ale je to tak. :-( Byl sem u toho :-)
Kdysi jsem byl strašně namyšlený, ale teď?! Teď už nemám chybu :-D

Odpovědět

Zpět na „Autorádia“