průtok vody hadicí

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#16 Příspěvek od masar »

kutilmil píše:Pri teplote 70°C pretečie 40,5litra.
Viskozita je nižší a průtok taky? :wink:

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#17 Příspěvek od mluno »

kutilmil píše:Pri teplote 70°C pretečie 40,5litra.
Opravte mě, jestli se pletu; nižší vizkozita znamená, že je kapalina (tekutina) tekutější. Když je tekutější, poteče ochotněji (ztráta tlaku na překonání vnitřního tření v tekutině bude nižší). Logicky by mi teda vycházelo, že jí musí protéct víc.
Jinak souhlasím, že rozdíl mezi 40 a 42 při přesnosti tohoto empirického výpočtu je naprosto zanedbatelný. A 40 litrů za hodinu 1/4" hadicí neni zase tak málo respektive je to hodně tenká hadička (na milimetry je to světlost mezi 6 a 7 mm) a kilometr je nějak hodně. Nepřepočítával jsem to, to bych musel vytáhnout sešit ze střední školy, kde jsme se něco takového učili, akorát jsme tlak nepočítali na atmosféry ale na metry (výšky vodního sloupce) to si pamatuju, ale víc nic, jenom že jsme se to někdy učili počítat. Možná ale naopak, při daném průtoku počítat ztrátu výšky (a tedy potřebný výtlak čerpadla, ale to by nebyl problém obrátit, spíš se bojím, že ty empirické tabulky začínají u 1/2").

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#18 Příspěvek od kutilmil »

5/4 hadice pri 20°C 2950 l/hod pri tlakovom spáde 4bar.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#19 Příspěvek od kutilmil »

Mluno máš pravdu. Asi som veľa zaokrúhloval. Malo by to byť opačne. Inak v praxi sa tieto údaje vždy zanedbávajú a počíta sa so strednou hodnotou 50°C.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#20 Příspěvek od Bernard »

kutilmil píše:... Presne sa tu ukazuje hlúposť určitých ludí. Rýpu do toho o čom nemajú ani šajnu. ...
Možná máš pocit, že někdo zpochybňuje tvoje znalosti, ale není to tak. Lidi, co o tom nemají ani šajnu, se v tom chtějí trochu zorientovat, což zrovna není projev hlouposti. Teď třeba vidíme, že s teplotou ta kalkulačka počítá nějak divně, nevíme, jaký typ proudění přepokládá a jakou drsnost povrchu hadice. Jak je to tedy?

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#21 Příspěvek od p32 »

kutilmil píše:5/4 hadice pri 20°C 2950 l/hod pri tlakovom spáde 4bar.
Díky, měl jsem podobnou představu.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#22 Příspěvek od kutilmil »

Prúdenie samozrejme laminárne a faktor drsnosti k 0,01 mikrometra. Aspon si teda myslím že to je v mikrometroch. Nikdy sa o to nezaujímam.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“