formát a nainstalování HDD

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PTAZZ
Příspěvky: 308
Registrován: 15 úno 2007, 01:00
Bydliště: Velvary
Kontaktovat uživatele:

formát a nainstalování HDD

#1 Příspěvek od PTAZZ »

zdravim
Mam doma HDD ve starym kompu (486) a nějak sem tam dal jinej s cizíma datama.tak sem ho chtěl zformátovat a přeinstalovat a nejspíš blbě a teď mě to nepustí nikam.
Dal sem tam disketovku na spuštění že si jí to jako vytvoří a pak to napsalo nějakou chybu a už sem s tim nic neudělal.
Neměli by ste pro mě nějakej postup jak to dát dopucu,ten komp potřebuju na nějaký dosovský sotfy a pomalejší proc.
Díky
Kdysi jsem byl strašně namyšlený, ale teď?! Teď už nemám chybu :-D

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#2 Příspěvek od masar »

Použij bootovací disketu systému Win95 nebo Win98. Pokud ji nemáš nebo si ji nemůžeš vypůjčit, vrať do PC původní HDD a nabootuj z něho. Pak můžeš druhý disk zformátovat. :wink:

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#3 Příspěvek od jandu »

Vezmi ho do iného PC ako druhý disk. Ak ti ho systém nájde /a vätšinou áno/ tak možno aj nejaké data zachrániš. Ale najmä ho pomocou druhého disku môžeš naformátovať. Pravda, ak tam nemáš inú vadu.

Uživatelský avatar
PTAZZ
Příspěvky: 308
Registrován: 15 úno 2007, 01:00
Bydliště: Velvary
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od PTAZZ »

Díky
Data zachránit neni potřeba,ale potebuju to zformátovat a dát novej win98se kterej tam byl,ale asi už byl drobet jetej tak chci dát domucu nanovo.
Díky něco vyzkoušim :)
Kdysi jsem byl strašně namyšlený, ale teď?! Teď už nemám chybu :-D

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

jestli je v PC mechanika CD a dá se v setupu nastavit pořadí bootování, nastav jako první boot z CD a po vložení W98 ti nabídne instalaci Windows, při které se disk zároveň naformátuje.
Jinak přes tu zmíněnou startovací disketu z jiného PC, nebo sice minimalisticky, ale trochu náročněji na znalosti: zformátovat disketu v DOSU příkazem format a/s, a pak na ni nakopírovat podporu CD mechaniky (MSCDEX.EXE). Pak z mechaniky setup spustíš taky.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Ked mas bootovaciu disketu od tych windows, tak tam je aj podpora CD-ROM. Staci nabootovat a spustit setup z CD.

pepik9

#7 Příspěvek od pepik9 »

Je treba zkontrolovat, jestli ten novej disk neni moc velkej, 486 urcite nezvladne vic jak 8GB, mozna 2GB.

Uživatelský avatar
SEL
Příspěvky: 99
Registrován: 28 bře 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od SEL »

Nezapomeň nastavit parametry disku v BIOSu. Jinak by ho mohl hledat jako ten co tam byl před ním. Co je to za disk (velikost, popřípadě typ)?

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#9 Příspěvek od konosuke »

[quote="pepik9"]Je treba zkontrolovat, jestli ten novej disk neni moc velkej, 486 urcite nezvladne vic jak 8GB, mozna 2GB.[/quote]

Jaký max.HDD přečte WIN98 a procesor 900 MHz ? 60 GB celkem O.K.,
utáhne i 160 GB ?

Uživatelský avatar
PTAZZ
Příspěvky: 308
Registrován: 15 úno 2007, 01:00
Bydliště: Velvary
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od PTAZZ »

Crifodo: No právě je problem v tom že v biosu sem nenašel nechaniku CD,tak tam nebyla už z výroba,nebo tak něco,je to přeci jenom starej šunt,byli na tom 95ky na disku asi 235MB,tak sem to jenom zkusil jenom pčehodit za 12ti gigovej aby bylo víc místa a šlapalo to,jenže tam bylo spoustu bordelu,tak proto sem to chtěl zformátovat a vyčistit.No a když sem tam hodil CD tak to po mě chtělo disketu,tak sem jí tam,ale asi nebyla prázdná,no a jak se to restartovalo tak už nic nenaběhlo. :-(
V biosu je pořadí bootování jenom HDD1 a 2 a možná floppy,ale nejsem si jistej,tu cd mechniku sem tam nenašel.
Mno uvidíme až budu mít čas tak se na to mrknu,stáhnul sem i nějakou tu bootovací disketu na W98SE.
Jinak bylo tam 486,ramka asi 16 MB,chtěl sem tam dát trochu větší,ale ty to co mi tam pasovali,tak na ně to nejelo vůbec,a ten disk asi těch 235MB,myslíte teda že to nepobere ten větší,když tam jel normálně?
Kdysi jsem byl strašně namyšlený, ale teď?! Teď už nemám chybu :-D

Uživatelský avatar
SEL
Příspěvky: 99
Registrován: 28 bře 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od SEL »

Podle mne ti neuřadí 12 Gb disk. Maximálně ti z něj udělá 8Gb disk. Pokud chceš využít plnou kapacitu tak použij utilitku EZ Drive (Western), nebo DiscWizard (Seagate). Z této utilitky disk zformátuješ na plnou kapacitu a bude ti fungovat i když ho dáš jako druhý do jiného PC (tam si nakopíruj všechny instalačky na disk a pak to z nich instaluj).

Uživatelský avatar
PTAZZ
Příspěvky: 308
Registrován: 15 úno 2007, 01:00
Bydliště: Velvary
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od PTAZZ »

To je fuk jestli 12 nebo 8 giga mě by stačili i 2 nebo 4,ale těch 235mega bylo opravdu málo. :-)
Mam to jenom na pár MB softiků většinou pod DOS.;-)
Kdysi jsem byl strašně namyšlený, ale teď?! Teď už nemám chybu :-D

Uživatelský avatar
SEL
Příspěvky: 99
Registrován: 28 bře 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od SEL »

Sežeň si startovací disketu od Win 98SE nastartuj z ní a spusť "fdisk" smaž všechny partišny, a založ nový primární. Uvidíš jakou bude mít kapacitu (to co ti uřadí bord)? Nezapomeň primární pártišn označit jako aktivní jinak z toho nenastartuješ. Po založení a restartu nastartuj znovu z diskety a spust "format c: /s" to "s" znamená aby se po formátování přenesl i system (comand.com, io.sys, msdos.sys). po dalším restartu by jsi měl nastartovat z disku do dosu.

Uživatelský avatar
PTAZZ
Příspěvky: 308
Registrován: 15 úno 2007, 01:00
Bydliště: Velvary
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od PTAZZ »

Ok vyzkoušim.
Díky za kopanec :-D
Kdysi jsem byl strašně namyšlený, ale teď?! Teď už nemám chybu :-D

Uživatelský avatar
kobra
Příspěvky: 134
Registrován: 31 led 2005, 01:00

#15 Příspěvek od kobra »

Hele chlapi,nezapoňte na to,že win95 a nižší pracuje pouze s FAT 16.Musíš udělat jediný a to dát ho do jiný mašiny a zformátovat na FAT 16,popřípadě ho hned rozdělit na dva oddíly a potom ho budeš moct využívat celej

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“