VHS přehrávač Mitsubishi HS-M18 (EE)

Poruchy, opravy, tipy, triky, servisní menu

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MAHO
Příspěvky: 155
Registrován: 07 lis 2007, 01:00
Bydliště: Dobřichovie

VHS přehrávač Mitsubishi HS-M18 (EE)

#1 Příspěvek od MAHO »

Vyndal jsem ze skříně po 15 letech původně dobrý přehrávač a po zapnutí pouze vrčí a zásuvka s kazetou se nepohne. Oddekloval jsem jej, vysál prach a zjistil , že je spadlá jedna gumička z nějakého pohonu. Nahradil jsem gumičku prstem, točil kolečkem a nic. Je tam asi více závad. Nevíte, kdo by takový historický přístroj mohl opravit,
Máme doma kvanta starých rodinných kazet.
Díky za rady.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

On samotný prst stačí jen někdy: logika si kontroluje vzájemnou polohu dílů v servosystému na více místech. Někdy otáčení jedné skupiny prstem může napáchat slušné škody, někdy to projde, jen se nic neděje.
Napřed nahraď ten řemínek, ať se toho otáčí víc najednou ve správném převodovém poměru.

Jestli ale hledáš nadšence, který videa ještě nezatratil, měl bys především uvést lokalitu (aspoň v profilu, ať to vidí všichni), třeba Dobřichovice, Český kras, Karlštejnské lesy, prostě ať s tím nemusíš daleko.
Dělat s bydlištěm tajnosti je na GéPRD.
Možná to dělá soused, a ani o tom nevíš. Možná to tu i čte, ale neví o tobě...
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#3 Příspěvek od mluno »

Kvanta videokazet jsem digitalizoval skoro 10 let. Začal jsem někdy v roce 2008 a teprve vloni jsem zjistil, že podstatná část je zdigitalizovaná. Ovšem zdigitalizovaná znamená, že mám v počítači nebo někde uložený veliký asitak 16GB (z SP) nebo 32GB (z LP) soubor. Dalším zpracováním prošel jen zlomek a obávám se, že to do konce života nestihnu a že čtyř- nebo osmihodinové video bude konečným řešením. Samozřejmě mám normální zaměstnání a vše, takže se tomu nevěnuju trvale, jinak by to šlo rychlejc. Nyní zbývá už jen několik desítek kazet, které pravděpodobně neobsahují nic nenahraditelného.

Což o to VHS je ještě docela v pohodě, teďkon jsme ale při nějakém úklidu našli asi 4 kazety Hi-8, které velmi pravděpodobně nebyly nikam zkopírované (a tedy se při digitalizaci VHS nekopírovaly, ovšem i kdyby, přímo z Hi-8 to bude mnohem lepší než oklikou přes VHS, které obecně za moc nestojí). Naštěstí se stará kamera po chvíli stávkování probrala a digitalizace právě běží.

Váš příběh mi ale připomněl to, jak jsem ze skříně sundal starý videorekordér (z roku 1991). Kupodivu nějak fungoval (roz. rozsvítil se displej, dokonce souhlasil čas a datum), ale všechny řemínky byly volné, tak jsem je o jednu pozici posunul (byly krásně velikostma odstupňované) a namísto nejkratšího jsem dal gumičku (provizorně, tj. napořád) a video vypadalo, že přehrává. Ale nic jsem s ním dál nedělal a od té doby je zase na skříni. Taky budu muset někdy tyhle krámy probrat, už toho máme nějak moc.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Gumicky mnohych rozmerov sa nastastie stale daju kupit. Horsie je, ked sa zlomi nejaka mechanicka cast alebo su opotrebovane hlavy.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Rozumím tomu tak, že MAHO neví, jak se k řemínku dostat.
Nebylo by lepší, kdyby se toho ujal někdo, kdo dokáže tu mechaniku vyndat bez jejího poškození?
Protože MAHO píše z Dobnetu, předpokládám lokalitu Dobřichovice a okolí, když už se nemůže odhodlat napsat, odkud je. Máme tam poblíž někoho, kdo by se do toho byl ochotný pustit?
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Hill píše: Dělat s bydlištěm tajnosti je na GéPRD.
Ježíš Hille, to je krásný, ten GéPRD. :) Můžu používat, nemáš na to ©?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#7 Příspěvek od konosuke »

to jsem vyhrabal z kontejneru 6-hlavý hi-fi stereo VHS rekordér Maxton (bez DO)
enemže co: po dohrání kazety do konce se neaktivuje auto-rewind, ruční ano
ale nepřevine až na začátek, pár metrů pásky na pravé cívce zůstane což je iritující bo to musím pokaždé dorazit ve druhé mašině, možná stačí oprášit kontakty, vyčistit řemínky, kdo to opraví zaplatím 4 piva (radegast, svijany, koníček co jenom chcete) v místní nalejvárně
též deck Aiwa čeká na revitalizaci (řemínky a kladky) ale o tom příště
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

Jirko, i kdyby se určitě samozvaným ochráncům autorských práv líbilo, kdyby mohli za můj copyright vybírat na ochranu mých práv, tu radost jim neudělám: ve znění prohlášení tady dole (impressum se tomu tuším říká) vše, co tu zveřejním, dávám k volnému použití.
Klidně to užívej, kdo chceš.
Vyjadřuje to můj pohled na to přesýpání šroubů z kbelíku do kbelíku (nic to neřeší, přinejmenším pro všechny generace uživatelů Bastlírny, ale toho kraválu, co se tím nadělá...). Jsem jen rád, že nás je s podobným vztahem k něčemu tak zbytečnému víc.


Pardon za OT, a teď zpátky k MAHOvi a jeho videu, prosím.
Pořád totiž čekám, kdy napíše, odkud a jak daleko se s tím chce vozit.
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#9 Příspěvek od starecd »

MAHO: mohl jsi aspoň trochu přiblížit(vyfotit) na netu nic není.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#10 Příspěvek od Eleman »

Servisní manuál je >>zde<<.
Řemínky tam jsou tuším dva. Jeden (C-034) od Capstan motoru (pohání tónový hřídel a unašeče), druhý (E-019) od Loading motoru (s pomocí šnekového převodu pohání kazetový výtah, ovládá mechaniku prostřednictvím MODE kola a samozřejmě MODE přepínač).
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
MAHO
Příspěvky: 155
Registrován: 07 lis 2007, 01:00
Bydliště: Dobřichovie

#11 Příspěvek od MAHO »

Náhodou jsem našel servis co opravuje tyto starší věci a tak jsem to tam odvezl.
Díky všem za rady.
Ta mechanika je tak složitá, že mně připomíná klasické mechanické dálnopisy, těm jsem trochu rozuměl.

Odpovědět

Zpět na „DVD, VHS, SAT “