Regulace komutátorovýho motoru

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Regulace komutátorovýho motoru

#1 Příspěvek od Celeron »

Kámoš si v bazaru pořídil modelářskou pásovku pilu. Pilovej pás běhá přes 3 kladky v trojůhelníkový dráze. Jedna kladka je hnaná ozubeným řemenem z komutátorovýho motoru 230V / 400W / 14000 ot/min. Převod mezi motorem a kladkou je cca 12:1.
Komutátorovej motor je napájenej přes regulátor. Ale na potenciometr reaguje jen dost málo, od cca 10000 do 14000 ot/min, což je na pás pily strašně velká rychlost, bylo by potřeba aby motor točil od cca 4000 do 14000 ot/min.
Rozdělal jsem krabici spínače/regulace a zjistil že regl je zapojenej jen dvoudrátově, tedy v sérii s motorem.
Na destičce regulátoru je trimr. Zkoušel jsem, zda by nešly minimální otáčky snížit ale reakce na trimr je téměř skoková, motor se při poloze potenciometru na minimu nerozeběhne a při pohnutí trimrem o pár stupňů jede od cca 8000 do 14000 ot/min.
Tak nevím, jestli tomu reglu něco není a nebo to je jeho vlastnost.
Divný taky je, že tam není naprosto nic na odrušení. Jinak na destičce kromě pár odporů, trimru, fóliovýmu kondíku a pravděpodobně diaku nic dalšího není.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#2 Příspěvek od masar »

Co brání vyzkoušet externí regulátor k vrtačce (po proklemování původního)? Jinak se dá na tvé otázky odpovědět jen obecně - velká hystereze souvisí s dvojpólovým zapojením regulátoru a dalšími vlastnostmi zapojení (řídící obvod s diakem, přídržný proud triaku atd.) a jiné zapojení může mít lepší vlastnosti, ať už půjde o zapojení se zpětnou vazbou (EMS) nebo bez ní.
Pokud jde o rušení, jak víš, že tohle zapojení neruší?
:wink:

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#3 Příspěvek od Celeron »

masar píše:Pokud jde o rušení, jak víš, že tohle zapojení neruší?
:wink:
Protože to s rádiem v dílně nic nedělalo. A to jsme ho schválně přepli na SV.

Nemáš nějakej odzkoušenej regl? Asi by stačil i bez zpětný vazby. Já jsem naposled něco podobnýho bastlil tak před 35 lety ještě s MAA436 a KT784 k vrtačce Kombi a dost mi v tom odcházely triaky. V tý době snad ani nebyly ještě triaky na víc než 600V k mání.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#4 Příspěvek od masar »

Po ruce nemám žádný.
K tomu rušení - asi by se to muselo porovnat s jiným podobným regulátorem za jinak stejných podmínek.
:wink:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Jirko, jestli chceš MAA436, tak bych dost možná i nějakej vobjevil ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#6 Příspěvek od Kremik »

Nejjednodušší je použít regulátor z vysavače. Těch je všude dost.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

V první řadě by to chtělo znát činnost toho regulátoru, čili schéma, bez toho je to kavárenská debata.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Jako první bych vyměnil ten trimr . A dal bych tam třetinovou hodnotu .

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

Kremik píše:Nejjednodušší je použít regulátor z vysavače. Těch je všude dost.
Dobrej nápad, řeknu mu ať si ho někde sežene. :) Otázka ovšem je, zda se vejde do spínací krabice místo původního reglu. Dodělávat do tý pily nějaký bastly se mě vůbec nechce.
Necháme to zatím uležet, když si regl nesežene, tak to bude pro mě ideální řešení. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

EKKAR píše:Jirko, jestli chceš MAA436, tak bych dost možná i nějakej vobjevil ...
Dík, já taky asi jeden nebo dva někde mám. Ale času je málo. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#11 Příspěvek od FERYACT »

Nebude ti vadit, že po snížení otáček půjde i výkon dolu? Chlazení motoru bude taky horší.

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“