Tesla KM351

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pajap
Příspěvky: 226
Registrován: 16 bře 2007, 01:00
Bydliště: Kousek od Plzně

Tesla KM351

#1 Příspěvek od pajap »

Pustil jsem se do opravy radiomagnetofonu KM351 - rádio mělo malou citlivost, LEDka pro vyladění neindikovala nic - po výměně 2 součástek rádio hraje celkem dobře. Celkem mě mile překvapilo, že mraky elektrolytů "zelenina" (tady vlastně všechny oranžové, některé z modrým spodkem) byly až na 1 výjimku zdravé (ESR měřákem). Ještě si hraju s myšlenkou zkusit zvýšit citlivost jako byla úprava u Avanti, ale kdo ví...
Ale zajímalo by mě, proč výrobce Tesla Přelouč osadil mě dosud neznámé reproduktory - viz foto? Tuto značku vůbec neznám, v drtivé většině opravovaných Tesla výrobcích jsem viděl reproduktory Tesla (TVM).
Začínám se pídit po náhradě, jeden při vyšší hlasttosti začíná chrastit (i při vyjmutí a připojení na jiný zesilovač).
Neřešil už někdo?
Přílohy
Vadné součástky.jpg
Foster pravý.jpg
Foster levý.jpg
Zdraví Pája...

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ten filtr je skutečně vadnej? To muselo někomu vypadnout z okna...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#3 Příspěvek od Osmdesat »

Repra Foster jsem už někde viděl, bylo to tuším v nějakém DDR audiu... Mohla být také vyměněna.
Jojo, krystaly nemají rády pády. Zažil jsem poškození 20 MHz krystalu po pádu asi z 2 m. Podle přímé úměry tudíž mohl tomhle stačit 1 metr :lol:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Tenhle typ filtru si odcházel i sám od sebe. Několi jsem jich už měnil, protože filtr najednou zvýšil útlum v propustném pásmu i o 30 dB.
Jestli ztratil kontakt vývodu nebo se "uladil stranou", to jsem nezjišťoval.
Muraty SFE na to zřejmě netrpěly.
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#5 Příspěvek od sr71 »

tento keramický filtr jsem kupoval v prodejnì Tesly v HK nìkdy koncem 80. let za myslím 73kè, pro VKV stereo pøijímaè s plošnými cívkami dle návodu v AR, tenkrát tìch 73kè ale bylo opravdu dost penìz, obvzláš￾ pro mì jako studenta

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#6 Příspěvek od Ivan_Ryger »

skutocne, tieto filtre odchadzaju. Podla merania na wobbleri to vyzera, akoby odpadol spoj od keramiky. Charakteristika poklesne dolu, objavia sa hrby, akoby bol filter impedancne neprisposobeny.
Odporucam nahradzat niecim lepsim, ako Hill spomenul, Murata a p.

Uživatelský avatar
teufel
Příspěvky: 355
Registrován: 09 úno 2017, 01:00
Bydliště: Na dohled od Spolany

#7 Příspěvek od teufel »

Pamatuji si, jak jsme kdysi zelené plastové elektrolyty považovali za podřadné. Když jsem repasoval jeden svůj starý magnetofon, byly všechny tyto elyty OK, na rozdíl od hliníkových válečků (TE typ si nepamatuji), které byly po 30 letech většinou vyschlé. Frolyt v plastovém válečku měl dokonce zkrat.

Uživatelský avatar
pajap
Příspěvky: 226
Registrován: 16 bře 2007, 01:00
Bydliště: Kousek od Plzně

#8 Příspěvek od pajap »

Rádio (zkráceně) nespadlo, jen se asi 2 roky nepoužívalo, do té doby hrálo v pohodě. Děti při reorganizaci objevily kazetu s Hurvínkem, tak jsem musel rádio vytáhnout a zprovoznit. Mgf v pohodě, ale rádio-no jak jsem už psal.
Tento typ filtru jsem už také měnil ve vícero rádiích, tak mě to ani nepřekvapilo, byla to první součástka, kterou jsem vyměnil (protože jí neumím změřit ani jinak vyzkoušet).
Elektrolyty zkouším preventivně u téměř všeho, co otevřu, aby ESR tester (tzv. zajícoměr) nezahálel... Také mám špatnou zkušenost s elektrolyty TE (válečky) menších kapacit, u těch větších naopak téměř vždy v pohodě i na kapacitu.
Reproduktory jsou stoprocentně původní, jsem první majitel a nikdy jsem je neměnil. Tento typ je uveden i v servisní dokumentaci. Je pravda, že mají krásný lesklý střed z přední části, u TVM jsem se nesetkal, asi designéři z Holandska doporučili... Ale jinak nehrály špatně. Nezbyde mi než je změřit a hledat náhradu, očekávám, že chrastění se bude zhoršovat. Moc toho nenahrály, k rádiu jsem měl většinou připojené Tesla repro nějaké dvoupásmové ARS, číslo už nevim, ale hrály pěkně.
Zdraví Pája...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Skus ten krasny leskly stred odlepit a pozriet dovnutra, ci tam nie je nejaky bordel.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#10 Příspěvek od sinclair »

A kudy by se tam dostal?

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#11 Příspěvek od Kremik »

Buď tam bude drhnout cívka, nebo je poškozen (přelomen) vodič k membráně. Drhnutí jde někdy napravit mírnou deformací koše, vodič se dá vyměnit.
Problém s vodiči se nejvíce uplatňuje při malé hlasitosti, zde to tedy bude asi cívka, nebo se někde odlepil (nebo praskl) kousek membrány.
Pokud by to měl být bordel, pak snad jedině kousek špony z výroby, mohlo by dočasně pomoct nechat repráček přiměřeně zabručet třeba 50 Hz z vhodného trafíčka.

Uživatelský avatar
Monogatari
Příspěvky: 100
Registrován: 03 pro 2017, 01:00
Bydliště: Holešov

#12 Příspěvek od Monogatari »

Tyto reproduktory se dávaly i do radiomagnetofonů RFT SKR 700/720 a nejspíš i do Tesly SKR 700.

Uživatelský avatar
pajap
Příspěvky: 226
Registrován: 16 bře 2007, 01:00
Bydliště: Kousek od Plzně

#13 Příspěvek od pajap »

Tak záhada objevena, po připojení reproduktoru na zvonk. trafo 3V jsem si všimnul, že jeden vodič lehce "klepe" na koš. Po odletování, malém přetvarováním a zpětném přiletování bez problémů.
Náhradu reproduktorů tedy už neřeším.
A opouštím i myšlenku zvýšení citlivosti na FM, jak jsem psal v úvodu (dle známé úpravi Tesla Avanti). Nejsem ani tak přesvědčenej, zda bych tou úpravou dosáhl výrazného zlepšení.
Díky všem, co přispěli...
Zdraví Pája...

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“