Nabíječka z PC zdroje

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 703
Registrován: 20 dub 2006, 02:00

#31 Příspěvek od Filda »

možná pak ještě vadný některý z IO

Uživatelský avatar
maja19
Příspěvky: 41
Registrován: 01 pro 2005, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od maja19 »

Filda píše:možná pak ještě vadný některý z IO
Zítra to vyzkouším s novými IO. Myslím že vadné ale nejsou.

PCmaniac

#33 Příspěvek od PCmaniac »

mám postaveno... když vyskratuješ zem která ti jde z toho bastlu a + tak se nic nestane pže výstup je automaticky odpojen a pokud není odpojen tak ho to vyskratování odpojí... ale když si + škrtneš o kostru... jako ja.... tak ti odejde zdroj.... resp. mì explodovaly kondenzátory.... dva za sebou.... rána jak z dìla a pak druhá a kldyž sem to rozdìlal tak støeva z kondíkù všude... tak sem vzal jinej zdroj a nabíjeèku mám ale bohužel nabíjeci proud se dá regulovat pouze od 0,00A do 0.76A tím bych 44AH akumulátor nabíjel hodnì dlouho.... nevíte kde je chyba??? zkoušel jsem to jak bez odporu místo cívky tak s odporem 1k a bez výsledku....

Uživatelský avatar
maja19
Příspěvky: 41
Registrován: 01 pro 2005, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od maja19 »

PCmaniac píše:mám postaveno... když vyskratuješ zem která ti jde z toho bastlu a + tak se nic nestane pže výstup je automaticky odpojen a pokud není odpojen tak ho to vyskratování odpojí... ale když si + škrtneš o kostru... jako ja.... tak ti odejde zdroj.... resp. mě explodovaly kondenzátory.... dva za sebou.... rána jak z děla a pak druhá a kldyž sem to rozdělal tak střeva z kondíků všude... tak sem vzal jinej zdroj a nabíječku mám ale bohužel nabíjeci proud se dá regulovat pouze od 0,00A do 0.76A tím bych 44AH akumulátor nabíjel hodně dlouho.... nevíte kde je chyba??? zkoušel jsem to jak bez odporu místo cívky tak s odporem 1k a bez výsledku....
A co na to ten LM358?

Info pro mě jaké máš výstupní napětí z toho pc zdroje?

PCmaniac

#35 Příspěvek od PCmaniac »

2 Maja19: nevím co ten lm358 ten tam je a celá nabíjeèka funguje pøesnì tak jak má.... výstupní napìtí jsem si nastavil trimrem na 14,4V

PCmaniac

#36 Příspěvek od PCmaniac »

akorát mám condenzátory C1 a C2 vìtší... 470nf pže s tìma co sou v návodu mi obvod kmital....

Uživatelský avatar
Kocur
Příspěvky: 343
Registrován: 27 bře 2005, 01:00
Bydliště: Loštice

#37 Příspěvek od Kocur »

Já to mám postaveno a funguje to OK,akorát jsem v rozporu s tím,že po zapnutí zdroje je sice výstup zdroje odpojen,ale po připojení na baterii zůstává už trvale připojen a není odolný proti zkratu.Pokud zkratuji,tak se mi vypne celý zdroj díky proudové ochraně ve zdroji.Jinak mě dává až 10A,potom už v něm začíná vrčet a má co dělat.

Uživatelský avatar
maja19
Příspěvky: 41
Registrován: 01 pro 2005, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od maja19 »

jaké máte napětí na zamotných zdrojích? a jaké máte napětí na pin3 obvodu TL494? Kdo vlastně dodává napětí do toho pinu3? Ten bastl?

Uživatelský avatar
maja19
Příspěvky: 41
Registrován: 01 pro 2005, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od maja19 »

Kocur píše:Já to mám postaveno a funguje to OK,akorát jsem v rozporu s tím,že po zapnutí zdroje je sice výstup zdroje odpojen,ale po připojení na baterii zůstává už trvale připojen a není odolný proti zkratu.Pokud zkratuji,tak se mi vypne celý zdroj díky proudové ochraně ve zdroji.Jinak mě dává až 10A,potom už v něm začíná vrčet a má co dělat.
TAk to je věc, která mi zase funguje. Zapnu zdroj a pak vyzkratuji. Rosvítí se nalé napětí a při přiložených svozkách se rozsvítí červená LED. Fungovalo ti to před tím nebo to je od začátku? Jo a ještě mě po přečtení napadlo, do těch 10A je to OK? Pokud ano, vůbec bych to neřešil. Stejně ve svých autech máme 70-90Ah.

Uživatelský avatar
Kocur
Příspěvky: 343
Registrován: 27 bře 2005, 01:00
Bydliště: Loštice

#40 Příspěvek od Kocur »

Fungovalo to s tím skratem od začátku,připadalo mi to logický,protože jsem si říkal,že při větším odběru by to mohlo taky vypínat,což by byla blbost,ale ted vidím,že to asi nefunguje jak má,záleží na tom,na kolik A tě to pustí,mě to sice při zkratu vyhodí celej zdroj,ale můžu jít zase zátěží na max.Těch 10A vypadá,že to tahá v pohodě,záleží asi taky na zdroji a jak jsou dymenzovaný vodiče a chladič toho T.Já to v praxi na baterce ještě nezkoušel,jen na zatěžovacím odporu a tam jsem to měl asi jen 10min.Mám dělanou pulzní nabíječku,tak nabíjím s ní,tohle mě lákalo ohledně jednoduché výroby a dostupnosti zdrojů,kterých mám hromadu.
Jo jinak jak jsem psal,ta ochrana mi funguje jen do té doby,než připojím svorky na baterii,do té doby je ten tranzistor zavřenej,po připojení se otevře už na furt než vypnu zdroj.
Jestli ti to funguje jak píšeš,tak je dosti problém změřit a sladit ten zdroj,protože,jak ho odpojíš od baterie,tak se ti musí ten T zavřít jestli je to jak píšeš.A nebo to měřit před T,taky řešení. :roll:

Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 703
Registrován: 20 dub 2006, 02:00

#41 Příspěvek od Filda »

a proč to měřit takhle blbě? ....... normálně pichni měřák na + a - co jdou přímo ze zdroje a měř to tam ...... na te bastldesce nastavíš přesné napětí (tak jsem to udělal já)
Jinak když nabíječku zapnu šťáva do káblů nejde .......... když připojím baterii výstup se připojí a tranzistor se otevře. Moje nabíječka je schopna dodávat až 11A. Po odpojení baterie zůstává výstup připojen (to je logické ...... sice ten obvod na otevření tranzistoru nezjistí připojení baterie ale je "krmený" z druhé strany (přez tranzistor), který je otevřený) ..... , ale hned jak výstup vyzkratuješ tak se T zavře a výstup odpojí.

Uživatelský avatar
maja19
Příspěvky: 41
Registrován: 01 pro 2005, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#42 Příspěvek od maja19 »

PavelFF píše:Já ti víc neporadím, než že to musíš pospojovat podle návodu. Pokud to napájíš ze stabilizovaného zdroje, tak to samozřejmě nemůže chodit.

Pin č.3 TL494 nech zapájený v plošňáku zdroje - musí na něm zůstat připojené R13, C13 (podle obr.1)
Proč to nebude chodit na regulovatelném zdroji?

PavelFF

#43 Příspěvek od PavelFF »

Proè to nebude chodit na regulovatelném zdroji?
Já asi nerozumím otázce.
Destièka je zpìtnovazební regulátor a funguje to celé jen dohromady se zdrojem z PC. Takže destièka musí být napájená zdrojem z PC a její výstup musí vést zpátky do PC zdroje (do pinu è. 3 TL494)

Regulace probíhá tak, že napìtí z výstupu PC zdroje se pøes P2,R8 dostává na vstup IO1b (pin è.5). IO1b porovnává napìtí PC zdroje s referenèním napìtím na vstupu è.6 IO1b.
Když je napìtí PC zdroje moc velké, tak výstup è. 7 IO1b zvedne napìtí a pøes LED2 se to dostane na pin è.3 TL494, což zpùsobí "pøivøení" PC zdroje , neboli snížení výstupního napìtí.

Uživatelský avatar
maja19
Příspěvky: 41
Registrován: 01 pro 2005, 01:00
Kontaktovat uživatele:

VYŘEŠENO

#44 Příspěvek od maja19 »

Všem zůčastněným děkuji za pomoc a jakoukoliv radu. Nabíječka funguje. Na výstupu nabíječky je při zapnutí zdroje 14,4V. Dostal jsem z ní 7A. Možná by šlo víc, ale zkoušel jsem to přímo na baterce.Při vyzkratování svorek se výstup odpojí.


Chyba byla, že jsem měl otočenou LEDku.

PS. ten bastl bude fungovat na regulovatelném zdroji. Při 13V je na drátu na pi3 cca 7C a při 15V je tam cca 14V. Já měl problém, že jsem tam neměl nic a tak jsem nechtěl laborovat s PC zdrojem, protože z něj lezlo 30V.

Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 703
Registrován: 20 dub 2006, 02:00

#45 Příspěvek od Filda »

to dokáže naštvat co :lol: .......... jen otočená ledka a kolik problémů :P


PS: Můžeš to vytočit na chvilku naplno (jen abys věděl kolik dá) autobaterce to na chvilku vadit nebude ..............

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“