Okamžité zapálenie žiarivky

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#31 Příspěvek od helios »

Ak vám to pomôže, ja som skúšal na 40W trubicu dvojčinný menič na 20kHz. Svietilo to nádherne, len po týždni sa utavili v trubici vlákna aj s držiakom. Potom som skúšal rôzne iné varianty, skončilo to spáleným trafákom a prerazeným tranzistorom... :cry:

Myslím, že by malo pri skúškach význam merať napájací prúd pred meničom, prípadne ho obmedziť, potom by sa obmedzilo riziko výbuchov. 8-)
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Sesi
Příspěvky: 287
Registrován: 31 pro 2007, 01:00

#32 Příspěvek od Sesi »

Před mnoha lety jsem postavil několik startérů podle staršího AR(myslím tohle zapojení tu někdo výše zmiňoval):
Obrázek
Fungovalo to léta na mnoha zářivkách v dílně s viditelným prodloužením životnosti zářivek. Byly to stará svítidla se "silnými" 40W TESLA trubicemi. Ale po osazení ve svítidlech se "slabšími" 36W PHILIPS zářivkami tenhle startér nebyl schopen zářivku zapálit(jenom žhaví), stejně tak žádnou jinou z těch "slabých" trubic. Začal jsem se zapojením experimentovat, ale nedonutil jsem ho startovat nové trubice. Zapojení není špatné, ale problém je tyristor, tedy jeho vypnutí díky přídržnému(holding current, IH) proudu. Výrobci se snaží IH držet nízko a u běžných tyristorů a triaků je IH řádově jednotky až desítky mA. Tedy tyristor vypne až při poklesu proudu pod IH a na tlumivce se indukuje napěťový impuls daný di/dt - proud před vypnutím je malý(=IH) a di/dt nevyvolá dostatečný napěťový impuls(pro nové-slabé zářivky). Staré zářivky zapálily při řádově 400-500V, nové potřebují asi o 200V více. To je ten problém.
Startéry jsem na čas odložil, pak jsem dostal do ruky profi elektronický startér s obvodem TN22(Startlight od ST, prakticky ekvivalent je Y1112 od Bourns). V profi elektronických starérech je prakticky vždy tento obvod. Obvod sám je však dosti drahý a obtížně se shání, ale startéry s ním fungují bezvadně. Je to právě tyristor s vyšším IH nutným pro generování dostatečného impulsu.
Během experimentů jsem odladil několik zapojení startérů, ovšem místo tyristoru je nutné s úpravami použít MOSFET a vhodně ho řídit.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#33 Příspěvek od ZdenekHQ »

Přesunuto
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“