Hraju si s nf integrovanými zesilovači,na starší kolena...

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#121 Příspěvek od sinclair »

Přidám ještě jeden příklad z čiré praxe - abych "dokázal", že i renomovaní výrobci profesionálních mixpultů jsou úplně do jednoho kokoti.
Zpravidla nejhornější otočný potenciometr, popř. otočný přepínač, označený VŽDY "GAIN", určuje základní zesílení vstupní jednotky a je cejchován VŽDY v dB. Stejně jako případná tlačítka pevného, symetrického útlumového článku nad tímhle knoflíkem, označené zpravidla "PAD" a vždy cejchované v -dB.
Ale ve velmi odborném servisním manuálu daného mixpultu /za někdejšího cca půl miliónu českých korun/ je možné najít na mnoha místech pasáže, kde je srozumitelně v textu vysvětleno, KOLIKRÁT daná vstupní jednotka průchozí signál zesílí či zeslabí - bez jednotky, jen násobkem.
Druhý takový, co jsou pro něj všichni okolo úplní blbci, jen on ví všechno nejlíp.
Podejte si s Vaškem ruce a běžte oba ve jménu Páně, jak říká pan farář vždy na konci mše. Kam, asi tušíš.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#122 Příspěvek od ZdenekHQ »

@masar: Já za sebe teda popírám jakékoliv ego, s ničím podobným jsem nezačal, ale až nějakej kluk řekne u zkoušek bez dodatku, že zisk je logaritmus zesílení a četl to na EB, budu se stydět za celé fórum.

Do nás zmíněný zápis rovnic mlátila fyzikářka na gymplu už od začátku. Je vidět, že někteří tím evidentně neprošli. A píšou skripta.

A kdbybych nemusel uklízet a nebolely mě přitom záda, takže si občas sednu, tak to vůbec neřeším.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#123 Příspěvek od Bernard »

Gain nebo loss, dB nebo -dB, můžeš dát do poměru první s druhým nebo druhé s prvním, je to jedno. Buď řekneš, jaks to dostal, nebo si to každý domyslí. Jsou to zkrátka relativní pojmy. A když se tu už vyskytuje relativita, tak hrozí gravitační vlny a já radši mizím. 8-)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#124 Příspěvek od masar »

sinclair píše:Podejte si s Vaškem ruce a běžte oba ve jménu Páně, jak říká pan farář vždy na konci mše. Kam, asi tušíš.
Tys prostě nepochopil, o čem je řeč. Tvoje příspěvky to jen potvrzují.
Já ti to za zlé nemám. A pokud bys chtěl diskutovat o SHIFT+T v druhém pádě čísla jednotného osobního zájmena "JÁ" v písemném styku, máš možnost na toto téma založit samostatné vlákno. Možná že do něho i přispěju. :wink:

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#125 Příspěvek od masar »

ZdenekHQ píše:@masar: Já za sebe teda popírám jakékoliv ego, s ničím podobným jsem nezačal, ale až nějakej kluk řekne u zkoušek bez dodatku, že zisk je logaritmus zesílení a četl to na EB, budu se stydět za celé fórum...
Nešlo přece o matematické definice, ty jsou přece na zmíněném obrázku přítomny v matematickém zápisu a TY to víš. Problém byl v záměně termínu zisk a zesílení.
Podle dosud platné terminologie se pojmem zesílení označuje poměr dvou napětí (výkonů) a pojmem zisk se označuje logaritmus tohoto poměru, je to definice pojmu, ne jeho matematický zápis, který se nedá jinak zobecnit, protože se zápisy liší podle toho, zda se jedná o napětí nebo výkon. Ale to TY přece také víš.
Pokud tedy s něčím, co jsem napsal (nepsal jsem nic o matematické definici, žádné odpory, napětí, výkony...) nesouhlasíš, je to pouze tvůj problém.
Sinclairův problém je také někde jinde, on jistě ví, kde.
:wink:

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#126 Příspěvek od ZdenekHQ »

masar píše:Podle dosud platné terminologie se pojmem zesílení označuje poměr dvou napětí (výkonů) a pojmem zisk se označuje logaritmus tohoto poměru...
Tak sem tu normu s terminologií pošli, ať si ušetříme čas. Doufám, že nebude v angličtině.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#127 Příspěvek od masar »

To tu vážně budeš prosazovat formulace typu
ZdenekHQ píše:Ono provozovat to se ziskem 200 bez doporučeného Boucherota...
jako terminologicky správné?
Já vím, z kontextu té tvé formulace každý pochopí, že nemáš na mysli zisk, ale zesílení, protože jednak chybí jednotka dB a jednak je 200dB nesmyslně vysoký zisk. Ale to nijak neomlouvá tu chybu prostinkou... :wink:

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#128 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ty jseš vážně mimoň. Ten obvod má napěťový zisk max 46dB, což odpovídá zisku 200, při doporučeném zapojení podle výrobce. Proč mně podsouváš 200dB? Nebo u toho chlastáš?

Když napíšu do zlomku do čitatele 20V a do jmenovatele 1V, dostanu číslo 20 bez jakékoliv jednotky, protože jednotka volty se vykrátí, napětí se podělí. Když to proženu logaritmem, dostanu stejný výsledek v dB.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#129 Příspěvek od lesana87 »

ZdenekHQ píše:Proč mně podsouváš 200dB? Nebo u toho chlastáš?
Kde ti co podsouvá? Ty máš svý dny nebo je nějaká erupce na slunci, či co? Teda tady to jde pěkně do prdele. :(

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#130 Příspěvek od EKKAR »

Zdeněk se dožadoval reakce od Ekkara - tady ji máš ( i Bernard, i Masar a i Leoš):
naprosto běžně se ta konkrétní veličina označuje OBECNÝM SLOVEM oběma způsobama - jak slovem ZISK (nebo ÚTLUM), tak slovem ZESÍLENÍ (nebo ZESLABENÍ). Záleží na tom, jakým vzdělávacím ústavem ten kterej člověk prošel. Ale pokud někdo chce udávat PŘESNÝ hodnoty, měl by používat i termíny shodný s normama VČETNĚ ZAVEDENEJCH JEDNOTEK - takže jednou budou správný Nepery, podruhý decibely, potřetí jen násobek "několikrát".
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#131 Příspěvek od masar »

EKKARE, nezklamal jsi. Jednak se Zdeněk nedožadoval, nad tvojí neúčastí (do této chvíle) jsem si posteskl já. :wink:
A problematiku jsi také "rozhrábl" po svém, tedy nikdo se nenažral a koza nechcípla.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#132 Příspěvek od ZdenekHQ »

Už jsem stihl i sprchu. Něco málo v příloze (tam to totiž vůbec neřeší, zda zisk nebo zesílení) a nejspíš zas budeme slavní. A chtěl bych tu normu s terminologií. :wink:
Přílohy
Poc_db.pdf
(339.78 KiB) Staženo 77 x
Naposledy upravil(a) ZdenekHQ dne 21 zář 2018, 22:04, celkem upraveno 1 x.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#133 Příspěvek od masar »

ZdenekHQ píše:Ty jseš vážně mimoň. Ten obvod má napěťový zisk max 46dB, což odpovídá zisku 200, při doporučeném zapojení podle výrobce...
Tak jen houšť a větší kapky, Zdeňku. Možná se tě nikdo na rozdíl mezi ziskem s dB a ziskem bez dB nebude ptát. Já teda ne. :wink:

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#134 Příspěvek od zdenoeddie »

Aby toho nebolo malo:

Zosilnenie A=U2/U1 [-]
Zisk a=20*logA [dB]

Od Kosic po Brno, to bolo takto. Samozrejme variace a la utlm, zoslabenie apod. snad si uz kazdy odvodi sam.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#135 Příspěvek od masar »

ZdenekHQ píše:...Něco málo v příloze...
No to je obraz zmaru. Je to obraz toho, kam jsme se to dostali s EU. Jistě jsi se stejné texty učil ve škole, když je teď používáš jako svoji obhajobu. Jen tak dál a ať ti tvoji Čechové (Moravané, Marťané...) rozumějí...
S tou normou máš smůlu, protože já ji nemám, je pro mně příliš drahá a málo potřebná. Ale vím, že ji tu několik lidí vlastní, alespoň podle Googlu.
Je to ČSN 36 7420. :wink:

Odpovědět

Zpět na „Poradna“