ETA DELICCA 7149

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#16 Příspěvek od ohryzek36 »

Já to dělám tak, že pojistky překlenuju, pekárnu zapojím do zásuvky,co má ampérmetr (popřípadě wattmetr nebo nějaký podobný měřič aktuální spotřeby), vložím dovnitř nádobu a teplotní snímač umístím mezi nádobu a vnitřní stěnu pekárny v místech, kde je teplotní snímač pekárny.

Jestli pekárna bude hřát i bez zvoleného programu, tak se závada dá docela jednoduše určit (proražený tranzistor, slepené relé, a tak - dá se to řešit i bez experimentů), jestli se ale chová normálně, tak je to složité. Prostě - jestli bude uvnitř už 250°C a pekárna bude pořád hřát (bude seplé těleso - to má příkon tak 500-800W podle typu pekárny), tak je nutné ji hned vypnout, otevřít a nechat vychladnout. Toto by tepelné pojistky sice zvládly také (a líp), ale než by se určila závada, tak jich můžeš spotřebovat hodně.

Uživatelský avatar
mauda
Příspěvky: 31
Registrován: 02 úno 2015, 01:00

#17 Příspěvek od mauda »

Včera jsem koupil a vyměnil tavné pojistky a dnes jsem upekl chleba na program 1. klasik.
V průběhu pečení jsem měřil teplotu, ale nic mimořádného jsem nezaznamenal. Pekárna dodržovala jednotlivé intervaly viz níže a maximální teplota byla 180 st.C.

Co si o tom myslíte? Co bych měl dělat dál?

Díky za odpověď.

Marek

H1 - hnětení 10 min. = 20 st.C
K1 - kynutí 20 min. = 35 st.C s poklesem na 25 st.C
H2 - hnětení 15 min. = 37 st.C s poklesem na 30 st.C
K2 - kynutí 25 min. = 30 st.C
K3 - kynutí 45 min. = 30 st.C
PEČENÍ 65 min. = teplota kolísala ve 4-minutových intervalech o cca 30 st.C:
= 140 až 153 st.C
= 125 až 154 st.C
= 124 až 154 st.C
= 124 až 155 st.C
= 125 až 180 st.C maximum
= 150 až 180 st.C maximum
= 145 až 176 st.C
= 120 až 148 st.C
= 174 až 168 st.C
= 164 st.C

PŘIHŘÍVÁNÍ 60 min. = řízený pokles (dopekla před 45 min. a je tam 65 st.C)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#18 Příspěvek od rnbw »

Takze teraz ti regulacia funguje. Otazka je, preco to vtedy hrialo uz po zapnuti vypinaca.

Uživatelský avatar
mauda
Příspěvky: 31
Registrován: 02 úno 2015, 01:00

#19 Příspěvek od mauda »

Pro doplnění: Teplotu jsem měřil u horní hrany nádoby na chleba. Čidlo jsem vsunul do pekárny horním otvorem pro odvětrání. Nechtěl jsem ho namočit do těsta, tak jsem ho odvedl na pravou stranu, ale dolů (do poloviny hladiny nádoby) jsem ho neposouval. Jestli je potřeba teplotu změřit znovu v místě ochrany, tak ji můžu dát i pod ten upínák, který ji drží z druhé strany pečícího prostoru.

Otázka zní:
Jak by se zachoval profesionální technik, kdyby po výměně tepelné ochrany vše šlapalo, jak má?

Tepelné ochrany naší pekárny jsou teď obnoveny, a kdyby se problém objevil znovu, tak doufám, že zareagují.

Přemýšlel jsem o možných důvodech, ale to jen spekuluji:

1) původní tepelná ochrana byla slabší
Nevím, na jakou teplotu se peklo dříve, ale původní tepelná ochrana měla nižší operační teplotu 157 st.C (SF152E, 10A), ale takovou v obchodě neměli, takže jsem koupil se 167 st.C (TH167C, 10A).
Je možné, že se teplota pečení zvýšila a původní ochrana to nevydržela.

2) někdy pekárnu vypínáme krátce po dopečení, tj. v průběhu přihřívání
Po dopečení pekárna zapípá, a když jsme doma, tak chleba vytáhneme a pekárnu vypneme a uklidíme. Je možné, že si nějak pamatuje přihřívá a pak chce tento cyklus druhý den dokončit. Ale v manuálu se píše, že navazuje jen na kratší výpadky proudu.

3) pekárně vadí, že ji odpojujeme od 220V a jedna tužková AAA baterka už byla K.O.
Manželka říkala, že před týdnem pekárnu zapojila a zapnula a objevily se na ní dvě nuly "00", blikal nápis "přihřívání" a spirála začala hřát, i když ještě nevložila nádobu a nezadala program. Podivné chování, jehož příčinu neznám.

4) původní ochrana už byla stará a potřebovala vyměnit
Ale to by asi neodešly obě ochrany najednou, hmm.

Uživatelský avatar
fitor
Příspěvky: 50
Registrován: 21 led 2013, 01:00

#20 Příspěvek od fitor »

Ahoj,
opravil jsem pekárnu po přetržení řemínku, ale stále točí jen doleva. Nevíte co s tím?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#21 Příspěvek od rnbw »

A ma sa tocit aj opacne?

Uživatelský avatar
fitor
Příspěvky: 50
Registrován: 21 led 2013, 01:00

#22 Příspěvek od fitor »

No moje Harmony má podobnou řídící jednotku a točí na obě strany, tak mě to překvapilo.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#23 Příspěvek od rnbw »

Nepoznam ten typ, ale opravoval som nedavno Bifinett a tam sa motor ovlada len jednym triakom, takze ma len dva stavy: toci sa alebo netoci.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#24 Příspěvek od ohryzek36 »

Eta 7149 (neboli XBM1228 od Donlimu) má elektroniku, která zařizuje otáčení se motoru jenom jedním směrem. Závvada to není, jenom vlastnost.

U jiných pekárne (0149, 2149) reverz je, vinutí na motoru přepíná relé, zatímco ho spíná triak, zatímco u 7149 relé jenom spíná motor, který je zadrátovaný v jednom směru chodu.

Uživatelský avatar
fitor
Příspěvky: 50
Registrován: 21 led 2013, 01:00

#25 Příspěvek od fitor »

Tak to jsi mě uklidnil, ten triak u Harmony jsem přehlédl.
Předám to uživatelce jako opravené :-)

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“