jaké odsávání k laserové gravírce

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

jaké odsávání k laserové gravírce

#1 Příspěvek od bu2520 »

objednal jsem si laserovou gravírku, řezačku . Chci s tím řezat díry do plastových krabiček. Řešil jsem cenu a tak jsem na dopuručení zvolil otevřenou konstrukci s 10W laserem . Je mi jasné, že sublimující hmota nezmizí jen tak. A tak řeším jaké odsávání.
Vím že se dá polemizovat o výkonu a konstrukci laseru i o způsobu odsávání. Ale prioritně mě zajímá hobby konstrukce odsávání ideálně s filtrem.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Ventilátor a vzuchotechnická hadice vyhozená z okna. Filtr, aby ti z toho nešly jedovaté zplodiny do místnosti, by mohl pomoct s aktivním uhlím, ale nešel bych do toho, hnal bych to ven bez filtru, filtr bude mít nejistou funkci a hrozný odpor vzduchu, takže to bude odsávat málo.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#3 Příspěvek od bu2520 »

jo zvažuju to jako možnost vyhodit hadici ven , ale i tak bych to možná rád viděl se základním filtrem aby mi brzo neodcházel ventilátor teda ložiska na něm.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od Zaky »

Kolik toho budeš řezat? Ložiska toho moc neschytají, pokud je to tedy pouze větší ventilátor počítačového typu a ne něco s provětrávaným motorem. Filtr ti stejně ty nejmenší částečky, co udělají v ložiskách největší paseku, nevybere, nebo, pokud ano, tak ho neprofoukce ventilátor. Co používáme v práci odsávání s ventilátorem a hadicí na pájení, tak si ložiska ventilátorů nijak nestěžují ani po letech.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#5 Příspěvek od bu2520 »

nebudu toho dělat moc, respektive zatím si to nemyslím. Jenom mě štvalo, vypilovávat otvory pro displeje a čtvercové knoflíky abych ve finále neuhlídal sklon pilníku a srazil hranu a hned to bylo vidět.
Ovšem nemůžu vyloučit, že s jídlem roste chuť viděl video na výrobu plošných spojů. Napadá mě i gravírování nápisů do těch plastových krabic. Ale jedna věc je očekávání a druhá skutečnost.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od Zaky »

Zvol jednoduchou cestu a pokud bude v budoucnu třeba, vylepšíš to. Každopádně je dobře odsávat alepoň nějak a nedýchat zplodiny.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Ložiska větráku na výdrž bych vůbec neřešil. Měls někdy rozdělanou kuchyňskou digestoř, nejlíp nad propanbutanovým sporákem po pár letech provozu? Na větráku bývá i 5 mm kolomazi a větráku a ložiskám je to celkem vuřt, pokud ho ten kolomaz přímo nezablokuje. Pochybuju, že na tom budeš pálit dýl, než umí ženská vařit. :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#8 Příspěvek od bu2520 »

to je fakt, no tak budu řešit ještě nějaký tvar digestoře a sílu ventilátoru

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#9 Příspěvek od samec »

Celé by som to dal do niečoho takého
https://www.hornbach.sk/shop/Ulozny-box ... tikel.html
a ventilátor z digestoru má určite lepší ťah ako z PC a nepotrebuje extra napájací zdroj.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

Nejjednodušší je, pokud to má klasický pojezdy dát čuchací rouru přímo k paprsku. Třeba Konekt Libišany, nebo spolek v areálu ČSAO naproti ZVU. Jestli jseš opravdu z Hradce. :)
http://www.konekt-hk.cz/pro-vzduchotechniku-486/ Něco z toho superflexu, mám to na frézce a odpor téměř 0.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#11 Příspěvek od bu2520 »

bral jsi ode mě nějaké zdroje tak víš že to nemám ani k jednomu daleko. Ovšem otázka je jestli bude mít někdo cca 2 m jen tak volně, přece jen patnáct metrů balení je dost na to aby mi leželo třináct metrů ladem :D

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#12 Příspěvek od termit256 »

Kamos to resil taky. Ma laser v byte. Filtry uplne k nicemu, na to zapomen. Odsavani u paprsku neni moc ucinne, vzdycky nejaky smrad unikne. Nakonec laser zadelal do boxu ze ktereho odsava 100mm hadici o delce cca 3m ven z okna. Ma tam nejaky asi 500W ventilator, podobnych je plny bazos za par korun. PC vetraky apod. jsou naprosto nepouzitelne. Maji maly vykon a v hadicich jsou tlakove ztraty. Ale taky mi uveril az si to vyzkousel :-) Odsavani u paprsku nechal taky preventivne, aby mu to necadilo na optiku. Loziska neres, to je uplny nesmysl.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Gulockove lozisko slusneho maleho PC ventilatora vydrzi aj 80 tisic hodin v prasnom prostredi. Lozisko velkeho ventilatora (80x80x25) este viac - z niekolkych stoviek kusov som nemenil ziadne. Myslim, ze sa ti ho znicit nepodari :D

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#14 Příspěvek od Celeron »

bu2520 píše: Ovšem otázka je jestli bude mít někdo cca 2 m jen tak volně, přece jen patnáct metrů balení je dost na to aby mi leželo třináct metrů ladem :D
Jo už vím, tak to máš kousek. Ušmiknou ti klíďo v obojím 1,5 m nebo co si poručíš. :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Axamith
Příspěvky: 62
Registrován: 21 pro 2010, 01:00

#15 Příspěvek od Axamith »

Před nedávnem jsem měl doma tento laser 40W. Bylo k tomu primitivní odsávání, sací hadice- ventilátor-výfuková hadice. Při řezání plastu to smrdělo jak bolavá pata.
Kamarád má velký laser s pořádným odsáváním a když jdu kolem jeho domu, tak cítím, kdy řeže. Je to opravdu dost cítit, určitě záleží na konkrétním plastu.
Možná by nebylo marné výdech pouštět přes nádobu s vodou, něco by to mohlo zachytit. Ale to by byl potřeba výkonnější ventilátor. V práci máme k laseru na značení kovů průmyslový vysavač a stačí to. Ale zase to nejsou plasty, jen to pálí nápisy do mastného povrchu kovu.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“