Espresso Delonghi kyselá káva

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ty dnešní pračky snad perou bez vody, málem se z toho práší. Ale bývá tam program, kdy sice eko ukazatel svítí jak okurka z Černobylu, ale napustí to víc.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
vaanja
Příspěvky: 168
Registrován: 23 led 2011, 01:00
Bydliště: Topoľčany

#17 Příspěvek od vaanja »

Citujem:
A aby toho nebylo málo, musíme ještě probrat způsob přípravy kávy a její dopad na kyselost. Jemné mletí snižuje kyselost kávy, naopak hrubé mletí přirozenou kyselost v chuti kávy podpoří. Džezva miluje velmi jemné mletí, na espresso melte kávu velmi jemně, do french pressu si kávu namelte naopak nahrubo. Při hrubém mletí se látky uvolňují pozvolna, při jemném mletí má káva větší kontakt s vodou, a tak se chuť uvolňuje rychleji. Při přípravě je nutné dát pozor na teplotu vody, protože příliš horká voda je mnohdy příčinou chuťové zkyslosti.

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#18 Příspěvek od PCmaniac99 »

Tak s vaanja nesouhlasím. Protože automat má jednoduchý mlýnek s ocelovými kameny a nelze nastavit rychlost mletí, dochází při jemnějším mletí k přehřívání zrna a odlučování oleje a jeho následné žluknutí v mlýnku. Což kyselost zvyšuje. V přápadě samostatného mlýnku kde se dá nastavit i rychlost otáčení kamenů by to možná mohlo platit.

Při první reklamaci jsem jasně servis požádal o vyčištění celého přístroje vč. mlecích kamenů. Jestli to udělali netuším.

Eleman: Lavazza ORO je doma a je to kyselý, řekl bych skoro stejný jako předchozí dalmayer.

Samozřejmě se nebavíme o jedné uvařené kávě, nasypu zrno, udělám kávu, vyleju, udělám druhou, vyleju, pustím proplach, udělám kávu, ochutnám. Udělám další, ochutnám. Pořád to samý.
Zkusil jsem použít předemletou Lavazzu cafe espresso a je to lepší. Budu zkoušet dál.
Nastavení hrubosti 1 - 7 (1 jemná, 7 hrubá) mám momentálně 6 a je to méně kyselé ale pořád to není to super kafe který jsem pil z nového přístroje. A už vůbec to nemá nic společného s kávou z kavárny.

BOBOBO: To je sice super řešení které taky rád aplikuji nicméně to kafe chci pít já.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od workhard »

Střel to na Bazoši a kup novej ;)
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#20 Příspěvek od Eleman »

Hm, tak to mne mrzí :( .
Za mne je Lavazza ORO nejlepší "běžné" kafe. Používám do moka konvičky, french pressu i na turka. A že u té konvičky u některých káv kyselost vynikne, ale u Lavazza ne.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
NYKE
Příspěvky: 62
Registrován: 11 zář 2004, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od NYKE »

1.udìlal bych proplach a vyzkoušel bych tu vodu po proplachu.jestli je normální.
2.kompletnì bych vyèistil mechanicky mlýnek.Pak bych udìlal aspon 3 plonkové kávy.Až 4 vyzkoušet.
3.Kompletnì bych vyèistil spaøovaè,zkontroloval 2ks tìsnìní pøíp.vymìnil a promazal.
4.Pak už jen jiný druh kávy

Èau O.

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#22 Příspěvek od PCmaniac99 »

Při hrubosti mletí 6 byla káva mdlá, teď mám hrubost 5 a vypadá to že káva zase chutná normálně. Navíc jsem zkusil tmavěji upraženou kávu, měla by být více hořká. Budu zkoušet dál a uvidím. Test s vodou a proplachem ještě provedu.

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#23 Příspěvek od Standa99 »

Je vidět, že jsi se už s tím automatem dost natrápil. Hlavně nezapomeň, že každé zrno chce jinou hrubost. Kór zrno upražené do tmava, to už je křehčí a v tom mlýnku se chová jinak, než méně upražené. Bude taky záležet, jak velké jsou ty kroky pro nastavení hrubosti, ale na tu tzv. elektronickou regulaci jsou spíše stížnosti, protože dokonale to trefit nejde.
Já mám na mlýnku šnek + ozubené kolečko, takže krokování ideální.
Přílohy
mlyn-reg.jpg
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#24 Příspěvek od PCmaniac99 »

Regulaci mlýnku mám taktéž mechanickou. Výrobce udává 14 krorků ale reálně v praxi ji je 7

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#25 Příspěvek od Standa99 »

Podle daného zrna to posunuji třeba jen o jeden-dva zuby na tom kolečku (tj. velmi jemná regulace). Tu extrakci už mám přiměřeně v oku, aby byl puk spíše polosuchý (tj. o správném množství kávy, protože jinak je bahnitý), tak hrubost mletí je důležitá, aby nateklo správné množství espressa (už jsem psal cca 25 ml za 25 sec.).
Tohle dodržet u automatu je složité, ale hodně lidem to stačí, což samozřejmě chápu. Zase je to někde jinde, než turek ze 14 dní otevřeného sáčku, nebo cokoliv z něčeho instantního.
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Uživatelský avatar
JirkaCZ
Příspěvky: 392
Registrován: 12 úno 2011, 01:00

#26 Příspěvek od JirkaCZ »

když to tak čtu tak se docela bavím, Pcmaniac je zjevně odborník přes kávu, nicméně tvrzení že při mletí kafe v tomhle automatu dojde k jeho nadměrnému zahřátí a následnému žluknutí víc než usměvné, no zkusil bych si taky nastudovat nějaké postupy jak se káva připravuje a tak oběcně všechno okolo toho...

Když tak v hlavě procházím ten kávovar, tak tam snad není nic, co by mělo způsobovat kyselost kávy, tím spíš u nového přístroje, neřeknu kdyby se tu řešil 10 let starý zanedbaný stroj, zkus to kafe taky dát ochutnat někomu jiného, třeba jsi zaujatý!

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#27 Příspěvek od kejki »

Jako člověk s pochroumaným žaludkem můžu říct, že tělo si řekne a najednou ta samá káva chutná jinak, nebo smrdí. Přitom chuť na kávu zůstává.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#28 Příspěvek od keemo »

Ty, v posledni dobe na sobe pozoruju neco podobne. Delsi dobu piju stejne kafe, nastaveni mlynku jsem nemenil delsi dobu a najednou mi to kafe doma prijde vodnate...

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#29 Příspěvek od ohryzek36 »

Slyšel jsem i o ženské, která si pořád v servise stěžovala pořád dokola na změnu chuti kafe (které bylo pořád úplně normální), až někoho napadlo, že by si měla udělat těhotenský test. No a kávovar byl zničehonic v pořádku :D .

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od ZdenekHQ »

:lol: :lol: :lol:
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“