mikrokontroler

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Superpavel
Příspěvky: 374
Registrován: 20 pro 2010, 01:00

mikrokontroler

#1 Příspěvek od Superpavel »

Čau. Do tetka jsem bastlil s obvody tipu operační zesilovač ,časovač 555 ,nebo logické obvody tipu 74xx 40xx. Dočetl jsem se že mikrokontroler se dá naprogramovat dvěma tlačítky. Je to pravda? Do tetka mě na podobných obvodech odrazovalo to že je nutné nejdříve zapojit obvod a potom jej napojit na počítač. A přes počítač jej teprve naprogramovat.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

kdes to cetl? je to blbost.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#3 Příspěvek od p32 »

Ale on asi myslel tzn. Pal/Nepal :lol:

Uživatelský avatar
taz
Příspěvky: 312
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od taz »

Takhle šly programovat Prom, možná i eprom, ale MCU určitě ne

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#5 Příspěvek od petrfilipi »

Takhle vypadá to, co se ukládá do procesoru. A to je poměrně krátký program pro teploměr z čidla 18B20. Tohle bys pomocí dvou tlačítek nedal.
Ale ten programátor je to nejmenší. Není to nic dramaticky drahého.

Petr
Přílohy
Teplomer 18B20.jpg

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

Superpavel píše:Dočetl jsem se že mikrokontroler se dá naprogramovat dvěma tlačítky. Je to pravda?
Ano, je to pravda, když k těm dvěma tlačítkům přidáš osm přepínačů, tak naprogramuješ osmibitový procesor:
http://www.8bity.cz/2013/konecne-pordn- ... ntel-8008/
s kupou součástek okolo

Uživatelský avatar
Superpavel
Příspěvky: 374
Registrován: 20 pro 2010, 01:00

#7 Příspěvek od Superpavel »

Četl jsem to v návodu k jedné stavebnici. Je k tomu i nepájivé kontaktní pole. prodává to CONRAD . Stavebnice se jmenuje Mikrokontrolery 10104. Objednací číslo 19 22 86. Ten návod je tam ke stažení.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Bernard »

Tak to je programování v strojovém kódu, naťukáš se jak datel, perspektíva dalšího pokroku mizivá. Radši by sis měl obstarat Arduino (uno nebo nano), počítač máš, kabel USB snad taky. Ještě nějaké kontaktní pole, pár tlačítek a LEDek, a ještě ušetříš. Nainstaluješ Arduino prostředí a příručku pro začátečníky, a už programuješ. Napájení ti pro začátek stačí po USB kabelu.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od Michal22 »

Sorry za OT, ale nez zacnes programovat, zkus neco udelat s tou cestinou- “do tetka“ znamena pro nas Moravaky problem, protoze netusime, co s tim ma spolecneho ta teta, suseda, starsi pani ci kdo to ma byt...
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Superpavel
Příspěvky: 374
Registrován: 20 pro 2010, 01:00

#10 Příspěvek od Superpavel »

Bernard cosi mám teda přesně koupit a nakolik to asi vyjde. Jde mě o to abych nekoupil něco co nepotřebuju.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Spíš sem nejdřív zkus napsat, co by to tvoje výsledný dílko asi tak mělo umět a jaký pracovní podmínky by mělo vydržet - podle toho ti pak ti zkušenější doplněj, s čím bys asi tak měl začít.

Jako pochopitelnější příklad ti napíšu situaci, kdy se někdo ptá "jakej motor mám koupit do modelu lodě?" - a neřekne, jak ten model bude velkej, kolik bude vážit a jestli to má bejt model kolesovýho parníku z 19. století, nebo rychlýho raketonosnýho křižníku z konce minulýho století nebo dokonce nemaketovej model určenej jako závodní speciál k rychlostním závodům. Pro každej případ bude vhodnej samozřejmě jinej typ s odlišným napájecím napětím i výkonem.

V přeneseným významu pak stejný výchozí požadavky platí i pro návrhy v podstatě jakýkoliv jiný součástky, včetně mikrokontrolérů a mikroprocesorů.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#12 Příspěvek od misocko »

Arduino uno + modul displeja k nemu.
Na zaciatok urcite staci. Ked sa naucis zaklady potom prid po rady s konkretnymi poziadavkami.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#13 Příspěvek od termit256 »

S arduinem chytnes jen hromadu spatnych navyku kterych se v budoucnu budes obtizne zbavovat, az narazis na omezeni teto platformy.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#14 Příspěvek od serviceman »

Tesla Liberec dělala v kufříku emulátor pro 8048 s tlačítky pro přímé vkládání strojového kódu, ale i s možností připojení různých periferií - čtečky, děrovačky, magnetofonu, sériové linky atd. Celkem dobře se s tím pracovalo. Zastaralé, ale na učení dobré.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#15 Příspěvek od weed_smoker »

Zrovna se mi vybavil mikropočítačový systém VSS08 z KP AR 1982-86(nevim přesně která KP ).Používal německou verzi CPU 8008 od RFT označenou U808D.Byla v tom hromada 74188,který se programovaly ručně např.programátorem od V.Buriana(2 pakeťáky a 2 tlačítka),co uměl pálit i 74S287.
Pro některý CPU a MCU existovalo testovací zapojení,kde se ke CPU krom napájení zapojoval pouze krystal s kondíkama a na adresový vývody nějaký 74245 s LED na indikaci,když byl obvod dobrej,chovalo se to jako běžící čítač 4040 nebo podobnej.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“