Odporový drát na vyhřívání

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#16 Příspěvek od MetalGod »

Je to hovadina. Jak už bylo psáno, trup (a taky palice) produkujou tepla dost i při relativní nečinnosti. Při chůzi topěj stehenní a lejtkový svalstvo, přece jen operujou s téměř celou váhou člověka. A když už makaj ruce, pak se zahřívá svalstvo od ramene po zápěstí. To znamená, že když už něco zahřívat, tak jedině chodidla a dlaně s prstama, možná ještě zápěstí a kokotníky, při nejhorším prdel, pokud ten někdo hodlá sedět na něčem studeným a s dobrou tepelnou vodivostí, avšak zároveň suchým i po zahřátí. Zbytek nemá význam.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#17 Příspěvek od termit256 »

Zalezi co delas. Kdyz napr. sedis pul hodiny 3m nad zemi ve vanici nebo -20C, budes zmrzly jak soboli hovno, vlastni teplo neteplo.
https://youtu.be/fyF52mQyKNg?t=93

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#18 Příspěvek od bu2520 »

jako mlaďase mě šoupli k čs spojům na vnější sítě a když bylo v zimě víc jak -5°C nesmělo se pracovat z kabely ale jen s dráty. A tak mě vysadili s pytlem izolátorů a vázacích drátů a stupačkami na kraji vesnice a já vyměňoval prasklé izolátory. Sloupy byly namrzlé a často při páčení zbytku izolátoru stupačky podklouzly. Co mě vždy zahřálo když jsem měl hlavu mezi středovými dráty které se dostaly pod rozvázanou ušanku na uši a někdo zazvonil. Jinak pochopitelně nohy . Po čtyřech hodinách při -8 na větru mě odváželi do hospody kde jsem pomocí rumu přicházel čtyři hodiny k sobě a byl připravený na druhý den. Od té doby nesnáším rum.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#19 Příspěvek od Achab »

Svého času jsme u pojízdné dílny fasovali silný vaťákový komplet s dlouhým kabátem a kalhotami. Nebyla v tom zima ani při dřepění venku u rozvaděče. Mrzly jenom ruce, ale s tím se nedalo nic dělat. Jedině je po pár minutách vrazit do kapes a jít na ten rum, nebo co bylo po zrovna po ruce.

Uživatelský avatar
Tommi
Příspěvky: 71
Registrován: 19 črc 2012, 02:00
Bydliště: Brno 62800

#20 Příspěvek od Tommi »

Co použít něco takového: https://www.ecoprodukt.cz/solarni.panel ... samolepici
k tomu 3x 18650 / 3400mAh v sérii a zhruba na hodinu by to mohlo vydržet. A mělo by u toho být kousek elektroniky co hlídá vybíjení.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#21 Příspěvek od sinclair »

Obrovská kapacita, možnost velkého zkratového proudu, k tomu hromada potenciálně poruchové elektroniky...ne, na vlastním těle bych to fakt nechtěl.
Stačí se podívat na pár videí, co tyhle a podobný baterky dokáží.
Půjdeš v zimě, na ledě sebou flákneš, něco půjde do zkratu...radši nedomýšlet.
Vyser se na to, je to nebezpečný. Radši se pořádně obleč a v teple pak věnuj intelektuální úsilí prakticky užitečnějším směrem :D

Uživatelský avatar
Dolpi
Příspěvky: 102
Registrován: 15 říj 2018, 02:00

#22 Příspěvek od Dolpi »

Mockrát všem děkuji za odpověď. Ještě vše zvážím a případně se ozvu.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#23 Příspěvek od Celeron »

MetalGod píše: Jak už bylo psáno, (a taky palice) produkujou tepla dost i při relativní nečinnosti.
To se pane docela pleteš. Hlava člověka má největší plošnou tepelnou ztrátu z celýho těla. To už zjistili němčouři před 70 lety při pokusech na lidech v lágrech.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Dolpi
Příspěvky: 102
Registrován: 15 říj 2018, 02:00

#24 Příspěvek od Dolpi »

Tak jsem zase o trochu chytřejší. :D Všem moc děkuji.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#25 Příspěvek od sinclair »

Dělá se to tak, že přes SZ poprosíš některého moderátora o smazání příslušného či zbytečného vlákna. Je tam třeba vepsat odkaz CO chceš nechat smazat.
Moderátoři nemohou zvládat číst úplně všecka vlákna ve všech rubrikách.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#26 Příspěvek od Hill »

Kdysi mi jeden podnikatel v obchodních službách přinesl vložky do bot, mezi vrstvami měl zašitý meandr z tenkého odporového drátu, co vložka, to asi 7 Ω. A že už je spojil i do série, a stejně ho po připojení na autobaterku začnala za chvíli pálit chodidla, když stál o vánočních trzích ve stánku. Zpotily se mu nohy a začaly zábst prsty. A že potřebuje nějaký regulátor.
Původně jsem chtěl u PWM regulátoru kontrolovat v pauzách odpor těch meandrů, ale on se měnil podle toho, jak se napínal a povoloval ten odporový drát, víc, než s teplotou. Dvojkovové čidlo (jako v ERS50) použit nešlo a žádný tak tenký a nezlomitelný termistor jsem neměl, tak jsem mu udělal jen PWM regulátor s ručním řízením střídy. Po čtvrthodině už měl ubráno na střední hodnotu proudu 0,45 A a že prý to chce cvik, kdy o kolik ubrat.
Pak se odstěhoval někam do Jižních Čech, a od té doby jsem ho neviděl, tak netuším, co vlastně dělá, a zda ty vložky ještě potřebuje či má.
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#27 Příspěvek od elektrosvit »

Něco pro inspiraci (nejde o bundu, ale o obuv):
https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace ... _id=150464

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#28 Příspěvek od Celeron »

Na Slovensku je fy Kubi, Peter Kubička, co dělá elektrický vyhřívací vesty a ledviňáky pro potápěče. Není to drát ale malý hmotový flexodestičky propojený kartáčovinou. Dělá to už přes 15 let a vyváží do světa. Asi má tu problematiku za ty léta vymakanou.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#29 Příspěvek od stasek »

Dobrý den přeji,
chci si namotat náhradní spirály do průtokových ohřívačů vody. Potřeboval bych radu, jaký by to měl být materiál. Tloušťka drátu bude 0,5 a 0,6mm. Spirály bych potřeboval cca 4 a 5 kW.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.

Uživatelský avatar
voitano
Příspěvky: 466
Registrován: 02 pro 2009, 01:00

#30 Příspěvek od voitano »

Na takový ohřev se jako výborné palivo osvědčí kamení v ruksaku, dle konstituce 10-15kg , není nutno ani doplňovat 8-)

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“