Elektrický vařič - dlouhý ohřev

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

Elektrický vařič - dlouhý ohřev

#1 Příspěvek od dvorak »

U starších typů elektrických vařičů stačilo zapnout příslušný stupeň a voda se zachvíli začla hřát. Ohřát vodu k varu u dnešních vařičů s termostatem je ale horor ! I když otočím knoflík naplno, vařič neustále vypíná, takže docílit bodu varu 1 litru vody v hrnci trvá téměř hodinu. Uvažuji, že ten termostat nějak přemostím, abych neztratil zbytek nervů a neumřel hlady dřív, nežli se mi ohřeje párek.
Popsaná zkušenost je s vařičem zn. Concept, ale u ostatních to bude asi stejné.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

On totiž nějakej blbec vymyslel energetickou třídu i u sporáků.

Ale jinak - křivej hrnec, vadnej termostat, musíš si ohřát do varu vodu v konvici a pak nalít, ohřívat párek ve vodě v mikrovlnce, nevím co dál...

Hodina na litr je moc. Něco je špatně.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
vladodyno
Příspěvky: 704
Registrován: 25 úno 2010, 01:00
Bydliště: Moravský sv. Ján, Slovensko

#3 Příspěvek od vladodyno »

premostíš=zhorí=vyhoríš

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Alebo mozes parky ohrievat rovno v konvici - na tzv. studentsky sposob :D

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#5 Příspěvek od vladom »

Někdy je to výhoda. Já jsem vyměnil na sporáku jednu anebo dvě plotny které byli s termostatem za ty bez termostatu. Prostě nebyli v prodejně a já koupil co bylo. Bylo to lepší jak jet na omezeném sporáku s nehřejícími plotnami. Ale měli jsme sadu hrncú s dvojitým dnem. Do nich asi v myčce navzlínala voda a právě tato plotýnka bez termostatu na dvou hrncích to dno prudkým vývinem páry odtrhla. Sporák už je celý vyměněný za sklokeramiku a už se to víc nestalo. Prostě všechno má své plusy i mínusy.

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#6 Příspěvek od vicious »

Na variči jednoplatnička s nápisom Orava je tiež podobné - dlho ohrieva. Pred pár rokmi som to rozobral a prestavil skrutku tak, aby pri hodnote max. to nerozopínalo. Už si to presne nepamätám. Aj tak to počas ohrevu vypína - v dobe keď práve treba nepretržite dodávať energiu.

Uvedené premostíš - zhorí - vyhoríš, len dodám, že v minulosti sa vyrábali aj variče bez akéhokoľvek regulátora. Konkrétne myslím varič z hliníkového plechu, jednoplatnička, zozadu remosková zásuvka.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#7 Příspěvek od Achab »

vicious píše:...varič z hliníkového plechu, jednoplatnička, zozadu remosková zásuvka.
Tyto vařiče ETA se stáčenou plotnou Ø145mm měly výkon pouze 600W.

Uživatelský avatar
dlbm
Příspěvky: 46
Registrován: 29 pro 2011, 01:00
Bydliště: Morava ŠTATL

#8 Příspěvek od dlbm »

Důležité ale je,že fungovaly. :D

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#9 Příspěvek od Kremik »

Taky jsem měl kdysi elektrický vařič. Ty staré ještě šly, buď stočená spirála, nebo už kovová plotýnka. Nemělo to termostat, pouze přepínač s polohami 0 až 3, někdy až 6.
Moc si je už nepamatuju, ale vařit se na nich dalo. Když se pustily naplno, bez hrnce, šly skoro do červena, nemělo by se to dělat. Každopádně teplotní spád tam mezi spirálou a dnem hrnce jakýsi byl, takže i když ten kontakt dna s plotýnkou byl hrozný, to vždy, přesto se na nich vařit dalo. Dnešní plotýnkové vařiče? Pche! To je hračka pro děti! Termostat na dvě věci, protože s plotýnkou nemá žádný kontakt. Ani naplno to moc nehřeje, ale nedoporučuju pouštět naplno, odejde tepelná pojistka. A největší sranda? Plotýnka se během roku rozpadne! Bez nadsázky, rozpadne.
Nekupujte to, nepoužívejte, maximálně tak jako výkonový odpor na občasné použití.
Kupte si indukci. Mám ji roky, a zřejmě už si nic jiného nepořídím, protože je to prostě supr věc!
Než na plotýnkáči ohřejete párky, já už jsem po večeři :D Vážně. Bez nadsázky.
Plotýnka se nešpiní, hrnec taky ne, může být i několik mm nad, takže třeba ohřev v plechovce, no problém, ihned!
Na plotýnkovém vařiči? Nikdy :D
Když dělám něco "špinavého", položím na indukci karton, nebo hadr, a jedu!
Skuste to s plotýnkáčem :lol:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

Kremik píše: Kupte si indukci. Mám ji roky, a zřejmě už si nic jiného nepořídím, protože je to prostě supr věc!
Když máš štěstí v ruský ruletě.
Viděl jsem (a opravoval) taky indukce s plazmově odpouzdřenými IGBT. Stačí blbá kostelace v síti za letní bouřky.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#11 Příspěvek od Kremik »

Bouřka ohrožuje všechny spotřebiče s polovodiči. Možná jsou indukce poruchovější než starší plotýnkáče, rozhodně však nové plotýnkáče v poruchovosti trumfnout nemohou.
S indukcemi, které nevidí hrnec jsem se setkal, s proraženým IGBT ještě ne. Ale věřím, že se to občas stane. Kdo jednou indukci vyzkouší, toho možnost poruchy neodradí. To bychom, zvlášť dnes, nemohli používat nic.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Crifodo »

U nás poslední roky nechutně často buď puká V kabel k trafačkám, nebo se mění sloupy VN a posilujou trafa, asi v zájmu vyšších odběrů, ta nová trafa pak občas mají poruchu. První případ má za následek nepředvídatelné výpadky na pár sec až minut, zato 20x za den, druhý zae předem ohlášený výpadek na 12h a za týden zas.
Takže jsem rád za plyn a nějaká plotýnka, tím spíš indukce s čínskými polovodiči mi může.
Každá věc, i technický vývoj, má svůj počátek, optimální fázi a pak etapu úpadku.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#13 Příspěvek od termit256 »

Pokud mas takove problemy s elektrikou tak asi jo. U nas co si vzpominam nesel snad casteji plyn nez elektrika. A ten bordel co je kolem plynu bych opravdu doma nechtel.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#14 Příspěvek od konosuke »

nechceš spirálovej ponorák ? 500W, káva, čaj, párky, víno...dodám (nový)
za půl běžné ceny v e-shopu
Přílohy
ohřívač 500W.jpg
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#15 Příspěvek od Crifodo »

Dodávky plynu se snad celkem všude blíží spolehlivostí 100 %. Ono to ani snad jednoduše není možné obnovit po přerušení, dokud všichni odběratelé na dané přípojce nejsou prokazatelně připravení, kvůli možnosti že některý spotřebič nemá v pořádku pojistku na přítomnost plamene.

S elektřinou si může distributor dělat co chce, tak taky dělá.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“