Náběhový proud 50A 5,5kW 3F motor - zvládne 3x25B jistič?

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PavelBlabla
Příspěvky: 43
Registrován: 15 říj 2018, 02:00

#106 Příspěvek od PavelBlabla »

sinclair píše:Vše podstatné už bylo napsáno. Blablabla bude možná chtít mít poslední slovo :D, ale myslím, že už je dostatečně "zhnusen", že jsme mu jako osli neodkývali, co odkývat chtěl :D
I nad obyčejným přepínáním Y/D u některých rejžových motorů se dá nějakou tu hodinku maturovat. Aby se pak přišlo na to, že to vlastně na naší síti a jejím druhu ani nejde.
Externí měnič, zvlášť např. v prostředí truhláren /odtahy neodtahy/ je imho nebetyčná pitomost a nedivím se, že to i přes komplikace mnozí nedoporučují.
I ta hoblovka/protahovačka se do 5,5kW u motoru 1480-1min zvládnout dá, i bez měniče a na daném jističi.
Podívej se. Půlka lidí mi tu říká, že to spustím přeníačem Y-D, část říká, že by šla do měniče a v Číně mi lidé, co mají desítky motorů pod rukama denně, říkají, že jedině menič. Třeba jsou neschopní idioti, nevím. Nedělám si iluze o kvalitě čínského elektro-vzdělání a praxe. A třeba ty jsi genius, který dokonale spočítal, že právě tento stroj, jehož typ zde není obvyklý, půjde hravě spustit přepínačem Y-D, a máš pravdu. A já si můžu vybrat jen jedno nebo druhé, nechat odborníka to zapojit a když se mi to posere, použiju druhý způsob. Nebezpečí se nebojím proto, že mám z takových strojů strach, stojím u nich jako přibitý a jakmile něco je mimo normál, okamžitě je vypínám. Po několika letech spolehlivého provozu toho dříve zmíněného 220V stroje si dovolím od něj občas na cca 5 vteřin odskočit.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#107 Příspěvek od sinclair »

Každopádně:
Přepínač Y/D vyjde i s kastlíkem maximálně na pětistovku, když Ti to zapojí kamarád.
Až teprve, kdyby se ukázalo, že rozběh mašiny je tak těžký, že to na hvězdě nezvládá ani 25A jistič, pak bych teprve uvažoval o měniči.
Klidně lze vyzkoušet napřed ten přepínač, motoru nic nehrozí.

Pro informaci - na 50Hz ani 60Hz síti nemůže mít žádný asynchronní elektromotor sám o sobě 3.400 otáček, to je naprostá pitomost.
Při 50Hz síti, motoru takového druhu a výkonu je to vždy DO 2.800 ot./min., zpravidla ale podle skluzu a zatížení 2.720-2.780.
Jestli má mít 3.400 otáček příslušný obráběcí nástroj či vřeteno, to je věc jiná a s motorem to přímo nesouvisí.
Ledaže by ten motor dosahoval 3.400 otáček za pomoci toho měniče frekvence /jejím podstatným zvýšením/, jinak to ale není možné.

Jistěže Ti rejžák doporučí "jedině měnič", neboť je vyráběn také u nich a je mnohonásobně dražší, než přepínač Y/D VSN z Obzoru.
Ale jinak jsou ti rejžáci fakt seriózní až hrůza.

Uživatelský avatar
PavelBlabla
Příspěvky: 43
Registrován: 15 říj 2018, 02:00

#108 Příspěvek od PavelBlabla »

Někde jsem tu psal zásadní věc - oni mi, podle všeho, k tomu nabízí ten menič bez marže. Kdyby mi ho nabízeli za "normální" peníze, tak samozřejmě okamžitě podezírám, že se mi snaží prodat za víc. Ale situace tomu (překvapivě) vůbec nenasvědčuje. Navíc oni podle mě nejsou výrobci měničů, ale strojových šasi atp.

P.S.: já bych taky až pak teprve uvažoval o měniči. Ale můžu mít nový čínský měnič za 3,5 tisíce (jo, taky se to ve mě obrací, když píšu "nový čínský měnič", ale holt už jsem se vícekrát v číně nespálil, tak snad se nespálim i teď...), a ex post by mě přišel mnohem dráž. Tak proto radši volím tuto cestu.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#109 Příspěvek od weed_smoker »

To vstupní napětí 380 nebo 420V už je pro věci jako FM docela rozdíl,každej FM má na vstupu usměrňovač a hlavně za nim elektrolytický kondenzátory.Ty jsou napěťově dost nadoraz,aby nebyly drahý a velký.Po usměrnění je na kondenzátorech √2krát víc než to mezifázový napětí.A co takovej kondenzátor po tom přepětí dokáže,je obecně známá věc(měnič je pak obvykle k vyhození).

Soemtron
Příspěvky: 1085
Registrován: 23 čer 2013, 02:00
Bydliště: Olomoucko

#110 Příspěvek od Soemtron »

PavelBlabla píše:Třeba jsou neschopní idioti, nevím. ...
PavelBlabla píše:Tak prý má jak ve hvězdě, tak v delta 50Hz 380V...
PavelBlabla píše: A má Y/D 380/380.
Zaky píše: Aby bylo napětí hvězda/trojúhelník stejné, je blbost a to i Číně. ...
Takže jsou.

atd.
Soemtron píše: Co je to za stroj? (Už víme že mlým.) Nějaký polotovar, stavebnice, že nemá elektroinstalaci?
PavelBlabla píše: A třeba ty jsi genius, který dokonale spočítal, že právě tento stroj, jehož typ zde není obvyklý, půjde hravě spustit přepínačem Y-D...
Ano, je genius a tento stroj je tak tajný že jeho typ se nikdo zde nedozví.
sinclair píše:Každopádně:
Přepínač Y/D vyjde i s kastlíkem maximálně na pětistovku, když Ti to zapojí kamarád.
Až teprve, kdyby se ukázalo, že rozběh mašiny je tak těžký, že to na hvězdě nezvládá ani 25A jistič, pak bych teprve uvažoval o měniči. ...
Souhlas.
:!: Sháním SM ELKA 21A, 6521, OKU101...
Koupím obrazovku Toshiba LR30477

Uživatelský avatar
marat
Příspěvky: 278
Registrován: 06 srp 2009, 02:00

#111 Příspěvek od marat »

Chlapi já mám podobný problém. Koupil jsem hoblovku s 11kW motorem cca 40 let starou.
Je k ní spouštěcí skříň s větším množstvím "stykačů", které umožní spuštění na 25A jističi. Do motoru jde 6 vodičů. Patrně automatický přepínač Y/trojúhelník.

Chtěl bych to předělat na něco kompaktnějšího, ale jak čtu diskuzi, moc jiných variant není.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“