Měníč DC/AC - ze 14VDC na 3x 36V/400Hz AC sínus

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jega
Příspěvky: 11
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Lanškroun

Měníč DC/AC - ze 14VDC na 3x 36V/400Hz AC sínus

#1 Příspěvek od jega »

Dobrý den, potřebuji zhotovit měnič ze 14V= na 3x36V/500mA/400Hz/ sínus. Jedná se o napájení pro združený letecký přístroj a na netu jsem bohužel nesehnal žádé ucelené schéma. Nemáte prosím někdo nějaké schéma nebo zkušenost se stavbou podobného měníče ? Děkuji za případnou odpověď.

Uživatelský avatar
HiGhLaNdEr
Příspěvky: 912
Registrován: 08 bře 2005, 01:00
Bydliště: Českobudějovicko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od HiGhLaNdEr »

a musí to být sinus ???

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od Sendyx »

Tohle jsem dělal, ale pro 50Hz :D . Analogově primitivně :-).

Uživatelský avatar
jega
Příspěvky: 11
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Lanškroun

#4 Příspěvek od jega »

Sendyx píše:Tohle jsem dělal, ale pro 50Hz :D . Analogově primitivně :-).
Super a můžeš mně poskytnout zapojení ?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Sendyx »

Nemůžu, je to prodané i s dokumentací. Ale nic snadnějšího - DC-DC měnič pro napájení, jednoduchý oscilátor s wiennovým členem + stabilizace amplitudy FETem- dal by se použít i 555 + strmý filtr, který z obdélníku odfiltruje vše nad základní harmonickou - a 2 fázovací články, které udělají fázový posun pro 2. a 3. fázi. Tyhle 3 signály se proženou primitivními zesilovači (šlo by asi použít LM3886, 24V na výstupu by myslím zvládnul) a je to. Ta 3886 má akorát nepříjemný příkon naprázdno, já používal jiné konce a dokonce jsem je zatěžoval trafy, abych měl 3 fázových 400V. Výhoda je, že lze snadno měnit výstupní napětí, kmitočet už ne - rozhodily by se fázové úhly.

Uživatelský avatar
jega
Příspěvky: 11
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Lanškroun

#6 Příspěvek od jega »

Sendyx píše:Nemůžu, je to prodané i s dokumentací. Ale nic snadnějšího - DC-DC měnič................
Teorie je mně také známa pouze se mně to nechce počítat a odlaďovat protože jsem v časovém presu. Takže jsem myslel že jen "tupě" vyrobím měnič dle nějakého schématu. V každém případě děkuji za jeden z nápadů jak docílit cíle. Asi základ vyrobím z nějakého 4017 a pak z hrany dolní propustí sínus.

Uživatelský avatar
dolac
Příspěvky: 491
Registrován: 10 črc 2005, 02:00

#7 Příspěvek od dolac »

Sendyx píše:Nemůžu, je to prodané i s dokumentací. Ale nic snadnějšího - DC-DC měnič pro napájení, jednoduchý oscilátor s wiennovým členem + stabilizace amplitudy FETem- dal by se použít i 555 + strmý filtr, který z obdélníku odfiltruje vše nad základní harmonickou - a 2 fázovací články, které udělají fázový posun pro 2. a 3. fázi. Tyhle 3 signály se proženou primitivními zesilovači (šlo by asi použít LM3886, 24V na výstupu by myslím zvládnul) a je to. Ta 3886 má akorát nepříjemný příkon naprázdno, já používal jiné konce a dokonce jsem je zatěžoval trafy, abych měl 3 fázových 400V. Výhoda je, že lze snadno měnit výstupní napětí, kmitočet už ne - rozhodily by se fázové úhly.
Sendyx, tak sa to nerobí. Je to síce jedno z možných riešení, ale veľmi amaterské a s malou účinnosťou. Je treba použiť SPWM. Teorie je na nete dosť, napríklad:

http://encon.fke.utm.my/nikd/SEM4413/in ... w-spwm.pdf
http://mech2006.vtk.be/downloads_2eIr/A ... a663c25b0c
http://www.ece.vill.edu/~singh/ece8830/88307a.ppt
http://www.ornl.gov/~webworks/cppr/y200 ... 124481.pdf
http://www.educypedia.be/electronics/spwmsimulation.htm
http://virtual.cvut.cz/dyn/examples/exa ... index.html

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

Pokud potřebuju řídicí signál a pár mA odběr, tak stačí i tohle. Kdybych to potřeboval řešit tiptop, tak samozřejmě použiju něco jiného, třeba je výhodné umět měnit i kmitočet atd.

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#9 Příspěvek od Honza_dy »

Hele možná mám originální rotační měnič doma. Pokud budeš mít zájem tak se ozvi a já ho zkusím někde vyhrabat.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

Sendyx píše:Pokud potřebuju řídicí signál a pár mA odběr, tak stačí i tohle.
Půl ampéru v každé fázi už není zrovna pár mA.
Jestli to má být "nahoru" a záleží na rozměrech a na odběru, asi by to chtělo řešit generováním pwm, na stůl by stačil generátor jaký vyráběla Tesla Kolín a určitě i Mesit atd. pro nastavování a oživování. Možná by se dal z nějaké zaniklé výroby, jakých tu po podařené privatizaci bylo víc než je zdrávo, nějaký vylovit.
Jinak ten převod z motoru na 3f generátor může být paradoxně praktičtější a účinnější než třikrát lineární zesilovač, při dnešních neodymových magnetech je účinnost motorů velmi zajímavá.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#11 Příspěvek od Sendyx »

PWM je hezké, ale při problémech s rušení atd. se člověk pokorně vrátí k analogu, aspoň má jistotu, čím to živí. Těch 500mA jsem přehlédnul, to už je dost.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Crifodo »

v čem je nelineární (ale taky analogový) způsob generování trojfázové soustavy nejistý? :lol:
znám řadu pulsních nabíječů a měničů, vedle kterých se dá poslouchat na KV, a naopak znám lineární usměrňovače, které ruší na AM jak sviňa. V principu to není, spíš v pečlivosti návrhu a konstrukce.

Uživatelský avatar
jega
Příspěvky: 11
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Lanškroun

#13 Příspěvek od jega »

Moc mě těší, že můj problém tady vzbudil váš zájem. Poprvé píši do nějakého fóra. Musím trochu opravyt zadání, dnes jsem ještě jednou překontroloval v letadle přístroj a stačí 3x 36V/200 mA

Uživatelský avatar
dolac
Příspěvky: 491
Registrován: 10 črc 2005, 02:00

#14 Příspěvek od dolac »

jega píše:Moc mě těší, že můj problém tady vzbudil váš zájem. Poprvé píši do nějakého fóra. Musím trochu opravyt zadání, dnes jsem ještě jednou překontroloval v letadle přístroj a stačí 3x 36V/200 mA
Ty máš svoje lietadlo?

Uživatelský avatar
jega
Příspěvky: 11
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Lanškroun

#15 Příspěvek od jega »

dolac píše:Ty máš svoje lietadlo?
Jedno ano, létam jako instruktor ve škole pro ULLa. Takže mám dalších několik letadel volně k dispozici. Ale právně patří (až na to moje) majitely školy.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“