Příjem TV pro seniorku - terestricky nebo raději satelit?

Zkušenosti a problémy s příjmem

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

Příjem TV pro seniorku - terestricky nebo raději satelit?

#1 Příspěvek od wlezley »

Pánové a dámo, prosím o radu, jsem v koncích. Vejminek pro tchyni 70+, 15km od hranic s Rakouskem (Strachotín). Na střeše po pův.majitelích soustava antén ve slušném stavu, bohužel bez další výbavy-nepoužíváno přes 8 let.Uživatelka (ne)náročná, stačí pohyblivé obrázky, neschopná obsluhy více ovladačů o přeladění nebo organizaci kanálů nemá smysl se rozepisovat. Mám hledat firmu, která zprovozní příjem pozemního nebo pořídit satelit? Nejde primárně o peníze, spíš mám obavu, že to nezvládne a budu dělat šestnáctky, abych řešil rozhašenou TV. Vím, že FreeSat má box s pevnými stanicemi a antény na střeše bych zrušil. Ale, další DO, další sešit na poznámky "napřed zapni satelit-potom TV" a při větru či dešti telefon, že jí to neseče :-( Nemáte někdo radu? Na firmu, známého? Mám oslovit Antech s.r.o.(pokud to vůbec dělají) nebo kaďák a rovnou skočit do satu? Tohle je fakt mor, všude kolem se s tím perou a nadávají ... ani se nedivím. Za každý typ budu vděčný. R.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#2 Příspěvek od Hydrawerk »

Pokecal bych se sousedama, jak dobře jim tam jde DVB-T příjem.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#3 Příspěvek od Hill »

A co strčit napřed pod křídlo settopbox a propojovací kabely a skočit to tam vyzkoušet?
K některé televizi není ani ovladač potřeba, settopbox si ji umí zapnout sám.
Od Rakušáků předpokládám příjem z Jauerlingu, protože na Kahlenberg máš v cestě Děvín, naše programy tam není problém pochytat zrovna tak. Bez servisního poplatku. Ověřeno.
Letos tam budou naše programy víckrát, já jsem ve Strachotíně zkoušel signál loni, původně jsme tam chtěli služební karavan nechat, ale pak si to šéfka výpravy rozmyslela, takže nakonec skončil na Bítově, kde pozemní signál nebyl vůbec použitelný, takže příjmem odkázáni na kempovou kabelovku a nákup nového settoúpboxu, který umí i MPEG4 (a HEVC v T2 jaksi tehdy ještě navíc, což se zase hodilo letos jinde)...
A na ovládání stačí ovladač od settopbocu.
Přílohy
Šipka oznařuje místo antény (velkého síta) vystavené těsně nad střechu budovy. Zasilovač 15 dB byl zařazený do kabelu asi 5 metrů od antény.
Šipka oznařuje místo antény (velkého síta) vystavené těsně nad střechu budovy. Zasilovač 15 dB byl zařazený do kabelu asi 5 metrů od antény.
Naposledy upravil(a) Hill dne 02 lis 2018, 23:18, celkem upraveno 3 x.

Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

#4 Příspěvek od wlezley »

To já už vyzkoušel. Problém je, že signál od Brna je velmi slabý (kopec na Hustopeče), proto ta soustava antén. Vše ostatní na kus drátu a příjem Rakušáků je v tomto případě zbytečný luxus. Nevím který vysílač to je, ale výběr programů je omezený. Takže buď lovit a nastavit, nebo ten sat. On je tu problém i s rádiem, něco je terén a zbytek přesah přes hranice.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od Michal22 »

Jen detail - nezapominas na to, ze je Barvicky prijem ve vertikalni polarizaci?
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

#6 Příspěvek od wlezley »

Michal22: Co hůř, já to nevím :oops: Tady jsem fakt mimo mísu, nemám tucha co mám hledat za vysílač, abych si o tom něco přečetl. Co jsem se vyptával po sousedech, tak obecné ví o dva prdy míň než já. Prostě to někdy někdo, nějak naduchařil a ono to jede. On Hill, z opačného konce dědiny ví víc než domorodec :-) Ostuda

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od Michal22 »

Ber to jako v pohodě- kdo si umí vysypat popelnici na hlavu, ten je žádoucí 8-)
Ale ze Strachotína musíš chytnout Děvín i na vidle, zapíchlé do kopy hnoja.
Zapomeň na nějaké antény z minulosti, kup si nějaké Logaro, v H polarizaci jej natoč na Děvín a musíš mít příjem jak víno.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

S těmi vidlemi opatrně, leda by ta kupka hnoje byla aspoň 4 metry vysoká nebo 8 metrů dlouhá. V menší výšce je tam totiž dost nehomogenní pole nejspíš v důsledku odrazů od hladiny nádrže a okolní zástavby, je třeba hledat i do stran, přece jen je ten vysílač dost blízko. Protože délka kablíku náhražkové antény dodávané s přenosnou televizí PDX392DVBT od Hyundai a její napájecí šňůry nestačila k nalezení nejlepšího místa příjmu a, když už se našlo, nebylo kam tu anténku uchytit, došlo na venkovní anténu, přece jen má dlouhý kabel a hlavně - je podstatně směrovější, než ten "cejchovaný šroubovák", tak si s mnohými odrazy poradila.
Jak to vypadá se signálem po zbytku Strachotína, netuším, proto doporučuji vyzkoušet přímo v místě příjmu. Navíc tam nemám otestovaný ani příjem DVB-T2, na settopbox Alma 2800 HEVC (mimochodem taky nic moc, ale proti hownu úplnej med) k televizi pevně instalované v karavanu došlo až o pár dní později a jinde.
Přílohy
Devin_0317.jpg

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#9 Příspěvek od dj_Paul »

k těm více ovladačům:

já bábě koupil toto.

je v něm naučená kombinace obou ovladačů. Power zapíná a vypíná TV - tady je nutné vyzkoušet, jestli se dá televize POWERem zapnout. u některých to jde pouze číslem. Volume je taky TV, zbytek je STB. na AV není naučeno nic. SET je vstup do seznamu kanálů

Příliš dlouhý odkaz skryt.
Hill

Uživatelský avatar
Petr-II
Příspěvky: 392
Registrován: 10 pro 2008, 01:00

#10 Příspěvek od Petr-II »

Už poněkolikáte se s tímto tipem zde opakuji. V Lídlu prodávají dálkový ovladač za cca 300,-, který umí ovládat několik zařízení, má v sobě několik stovek kódů zařízení, umí se naučit kódy z jiného ovladače a dají se v něm sestavit makra příkazů. Doporučuji!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

Především jde o to, aby ten ovladač měl jen ta nejnutnější tlačítka, nejlépe jen na zapnutí, vypnutí, krokování programy, ovládání hlasitosti a třeba ještě umlčení zvuku.
Moje máma (90+) měla dlouho problém s ovladačem settopboxu, na němž si zeleným tlačítkem přepíná na DVD. Pak to všechno vypne kolíbkou na čtyřzásuvce, jenomže ten settopbox si to pamatuje, takže po startu vyžaduje přepnout ručně zpět na tuner. A na televizi má zatím modro... Také se jí párkrát podařilo neúmyslně dostat do menu a spustit automatické ladění, čemuž chtěla zabránit tím, že vypnula napájení, čímž si vymazala předvolby programů. A to je řeč pořád o stejném ovladači. Něco se vyřešilo po telefonu, něco počkalo, až přijedeme na návštěvu... dnes už se neplete, otázka je, co bude dělat, až budu muset vyměnit settopbox nebo televizi.
Proto vzpomínám na ovladače, které mají přístupné jen ty základní funkce, a ostatní tlačítka ukrytá někde pod krytem.

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#12 Příspěvek od dj_Paul »

díval jsi se na ten můj odkaz?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#13 Příspěvek od Hill »

Díval, však jsem ti ho pokrátil aby notrhal grafiku stránky.
Dokonce jsem už podobný ovladač měl v parádě, taky o něm tvrdili, že má permanentní paměť sedmi zařízení. Jo, tři zařízení se jím dala ovládat, víc jsme nezkoušeli. Pak upadl na zem, vypadly baterky a mohlo se s učením začít znovu.
Proto píšu o těch starých ovladačích, vo měly třeba TVP a videa Sony, kde byla většina tlačítek pod krytem, aby se nedala neúmyslně stisknout.
Prostě nevím, co je lepší, jestli ovladač jednoho konkrétního zařízení, nebo univerzál, ke kterému budu muset několikrát ročně hledat originální ovladač, abych mu nasypal, co že to má umět...

Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

#14 Příspěvek od wlezley »

Klobouk dolů, já některé postupy nedokázal identifikovat! Ono se vše totiž děje "samo" nebo to "někdo" musel zpindit :-D Na univerzálu je klasika, že poslepu nahmatá DVD a už vytahuje TV ze zásuvky! Mám slíbenou na pondělí anténu (Log/per) tak ten Děvín vyzkouším nalovit v terénu.Moc díky za povzbuzení, já už hledal sysál co dostane na hambálek ;-)

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#15 Příspěvek od Achab »

Jedna z antén na střeše bude pravděpodobně pro K29, tedy použitelná i pro DVBT-2 na K26 a K28.
Na vyzkoušení, případně i trvalý příjem by mohla stačit.

Odpovědět

Zpět na „Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších“