"vypálený" obraz kamery

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

"vypálený" obraz kamery

#1 Příspěvek od mi-ro »

Měl jsem na stole plasmu, kde se daly na vypnuté telce přečíst názvy obrazů qadrátoru. Asi běžela nonstop v nějakým sledovacím středisku. Jiná zase vypálené logo jedné stanice. U LCD jsem prozatím podobný efekt nezaznamenal . Ale co taková bezpečnostní kamera? Stále snímá jeden obraz. Neunaví se některé pixely CCD snímače? Neviděl jste někdo? A jaká je životnost takového CCD snímače?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

OT: Tenhle efekt znám i z ČB CRT monitorů od ultrazvuků. Ta statická část obrazu je tam krásně vypálená.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
witt
Příspěvky: 501
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#3 Příspěvek od witt »

Právě tímto efektem se zdůvodňovaly ty pohyblivý spořiče obrazovek. Co vím, tak nejvíce tím mají trpět plazmy v omezené míře CRT. U LED jsem o tom neslyšel (což nemusí nic znamenat :-)

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#4 Příspěvek od xsc »

U CCD snímače o ničem takovém nevím. Předtím u elektronek to bylo běžné...
U LCD se tento efekt po čase taky objeví, ale je vratný, jen to dlouho trvá. Osvědčil se mi na to windowsí screensaver "pruhy". Zajímavé je, že u MVA panelu, kde jsem to pozoroval nejčastěji, se "vypalovala" černá. Vypalovaly se takhle a mnohem rychleji než původní CRT Tesla i LCD Sony TV použité v metru. Tak zavedli screensaver.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#5 Příspěvek od ok1hga »

v Holicích na burze jsem koupil starou čb kameru s vidikonem, která byla asi deset let někde na chodbě a když se rukou zakryje objektiv a vytáhne se kontrast, je tam ta chodba i lavičkou stále vidět . . .
ale s vypáleným CCD snímačem jsem se nesetkal.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#6 Příspěvek od Hydrawerk »

mi-ro píše:U LCD jsem prozatím podobný efekt nezaznamenal.
Já jsem to už viděl (roku 2018) u jednoho starého 15" LCD monitoru, mohl být tak z roku 2003. Byly tym vypálené ikony Windows. Ale při práci to ani nevadilo.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Nejvíc jsem viděl vypálený CRT monitory u starejch CNC mašin. Tam je skoro stále stejnej obraz jen se mění souřadnice v kolonkách. Navíc obsluha aby dobře viděla má obvikle kontrast a jas nadoraz. Po vypnutí je vše krásně čitelný.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »

U CCTV kamery se snad předpokládá, že na tom jednom místě slouží, až doslouží, obyčejně spíš k morální smrti než technické. Na nějaký hifi se chodbě a ve skladu obyčejně nehraje. Takže jestli má pak na jiným místě vypálenej stín, jde o kus který byl asi někde vytažen z recyklace.
CCD snímače u starých kamer, co jsem viděl, se unaví docela rychle, hlavně u jednočipových. Časem klesne kontrast, citlivost, naroste šum, asi i nějak vyšisuje ten proužkový filtr, protože i sytost zejména v nízkých hladinách osvětlení jde doprdele.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#9 Příspěvek od xsc »

Pokud jde dolu sytost jen v nízkých hladinách, tak to proužky nebude. To by šla sytost dolů při všech úrovních - bez proužků je obraz prostě čb. Takže spíš jen klesla výstupní úroveň a signál se utápí v šumu. Některé kamery pak automaticky přecházejí k čb.
Pokud jde naopak o profi kamery, tak tam je výstup v pořádku i po 20 letech.

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“