Záchrana dat z HDD s linux filesystémem

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

Záchrana dat z HDD s linux filesystémem

#1 Příspěvek od forbidden »

Nemá někdo tip na program, kterej dokáže dostat data z disku s poškozeným filesystémem? Problém je, že je linuxovej, typ ale neznám. Známej se mě ptal, já používám GetDataBack, ale starší verze umí jen NTFS a FAT. Tak jestli má někdo tip na soft pro Winy, budu rád.
Dík

Edit: Tak jsem zjistil, že nová verze GetDataBack, která umí i nějaký ty linuxový formáty funguje i se starou licencí. Taky dobrý.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#2 Příspěvek od petrfilipi »

Včera nám odešlo do Si nebe půl roku staré úložiště. Disky OK, na nich, po připojení na Windows, několik RAW oddílů. Kolega stáhnul reader (https://www.diskinternals.com/linux-reader/), kde ve Windows v pohodě viděl složky, soubory atd. na tom disku. Tak jsme to jenom překopírovali na jiné úložiště a jedeme dál.

Petr

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

Díky, vyzkouším.

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#4 Příspěvek od Standa99 »

Před testováním bych v Linuxu udělal bitovou kopii přes dd a standardní nástroj je fsck.
Multiplatformní je třeba TestDisk, nebo Acronis Disk Director přes bootovatelné ISO.

Ale záleží, jak je ten disk poškozen, jestli jsou na něm vadné sektory, nebo je poškozena alokační tabulka?
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od forbidden »

Vůbec netuším, známej se ptal, jestli mi může donést disk, co mu blbnul, že na něm má data. Až pak z něj vylezlo, že je tam linux. Nemám jej zatím vůbec u sebe. Já sám s linuxem vůbec nedělám.

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#6 Příspěvek od Rellik »

Ještě můžeš vyzkoušet https://www.cgsecurity.org/wiki/PhotoRec Je to sice primárně na záchranu fotek a videí, ale umí to i jiné soubory. ;)

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od RayeR »

Jo, Photorec je dobrej, hleda soubory podle hlavicek (asi 100 ruznych formatu), ale nevim jak si poradi s fragmentaci na linux oddilu, na pametovy karty z fotaku, kde sou sobory celistvy, to funguje dobre.
Zkusil bych napred bootnout nake live linux CD a zkusit oddil pripojit (jesi vubec bude videt partition) a zistit jaky je tam FS, pak pripadne dat sanci tomu fsck, ale jak bylo receno, radsi predem zalohovat. Pripjit se da disk jako read-only.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Mne sa raz "podarilo" prepisat niekolko MB na zaciatku (servisneho) disku (pomylil som si disky pri nejakom dd). MBR som vytvoril novu a fsck ten filesystem (ext3) zachranil. Mnoho suborov sa objavilo bez nazvu v lost+found (ich nazvy boli v prepisanych adresaroch). Vacsina dat zostala zachovanych a system (Debian) som ozivil reinstalaciou vsetkych balikov (aptitude reinstall).

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od RayeR »

>rnbw
To asi diky tomu, ze ext3 je vic distribuovana, kdybys premaz nekolik MB FAT32 ci MFT, tak ses pekne v loji...
Me se tuhle podarilo nejakym omylem pri testovani AHCI driveru pro W98 ze se mi prepsal na nuly jediny sektor v korenovem adresari uplne jineho oddilu (FAT32) na ktery sem vubec nesahal. To zpusobilo, ze dementni vidle videli disk jako prazdny! Linux ale vetsinu adresaru (ty co se nesmazaly v tom 1 sektoru) videl, tak sem si oddechl. Rucne sem pak ve Winhexu vyhledal vsechny adresarove polozky, ktere obsahovaly zaznam ".." s odkazem na root a podle jejich cisla sem rekonstruoval adresarovy polozky v tom smazanem sektoru. Podarilo se mi tak najit vsech asi 8 adresaru, ktere se nasledne zpet objevily a data v nich byly normalne citelny - nastesti nedoslo mezitim nikde k prepisu dat na disku...

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“