Celosvětový nedostatek pasivních součástek

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
petus
Příspěvky: 594
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

Celosvětový nedostatek pasivních součástek

#1 Příspěvek od petus »

Možná jste se už setkali je situací, kdy jste nemohli vybrat vhodný konenzátor, protože dodací lhůta je 40 týdnů nebo je minimální odběr třeba 1000ks.
Tento trend začal už v roce 2017 u MLCC kondenzátorů a pomalu se projevuje i u dalších pasivních součástek - tantalové kondenzátory, rezistory aj.

Článek níže popisuje nynější situaci, jak k ní došlo, jaké kroky výrobci udělali a co bude nejspíš následovat.

https://chiptron.cz/articles.php?article_id=203

Článek je založen na informacích přímo od výrobců a distributorů.
Pokud něco chcete a neodpovídám,pošlete SZ :)
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, STM32, ESP32...)
Peťus

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Davidus »

taky jsem si všiml, zásoby se tenčí, už mám jen 12 kotoučů keramik :?
Přílohy
20181121_155917.jpg

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#3 Příspěvek od starecd »

petus:jo, čekal jsem na blbé KMG 47/25V 1/2roku jenom proto, že všechno, co měli na skladě bral nějaký velkoodběratel a mně nechtěli pustit blbých 50Ks. V TME zase kondík od Nichiconu, který jsem poptával byl pouze v množství 2000Ks, jinou požadovanou hodnotu pro změnu neměli na skladě.
A to mo nebastlím ani neopravuji, jediná možnost nasyslit pokud něco je.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#4 Příspěvek od konosuke »

je to cílená řízená strategie, odbourat servisy, opravy, bastlení, kupovat krámy nové ! kde ještě nepochopil ?
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#5 Příspěvek od termit256 »

Nebo prestat nakupovat u tech polskych smelinaru...

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#6 Příspěvek od starecd »

termit256: a to si myslíš, že jinde je to lepší? SOS, MAUSER, RS, stejný problém a ještě drahý.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#7 Příspěvek od konosuke »

hoši...SD a červené kontejnery jsou plné A, V, TV, PC elektroniky, často funkční těsně po záruce tak stípačky, trafopájka, hanba stranou a hybaj, jde se na věc ! (jako za mlada 40-50 let zpět, to zas chyběly ovšem prašule v rozpočtu školáka)
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#8 Příspěvek od starecd »

konosuke:já jsem ještě v tom "našem" nic kloudného neviděl, asi budu muset do krajského města, tam se víc "recykluje", pořídil jsem si k tomu účelu kleště, štípačky, šroubováky vše v jednom. Budu muset ještě pořídit něco na vytažení a cestou do hypermarketu červený kontejner zkontrolovat.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#9 Příspěvek od konosuke »

ponaučen zkušenostma, základní vercajk nosím všadě sebou, v kabele nejvíc se venku válí - paradoxně - televizorů (LG, Samsung, Tesla, Philips, Hyundai, Sharp...), sem-tam nějakej mírně očesanej comp je vidět, VHS Maxton a dvd plajer Amboss (oba hrající) mám ze SD no a co ? nic ! Jo, kdybych měl skladovací hangár tak řekněme 20x10m udělám si expozici a zásobovací základnu jenomže ségra je školní psycholožka a dycky říká že sbírat nepotřebnou veteš to je jev patologický, syndrom přicházejícího stáří dobré co
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#10 Příspěvek od Kvicala_r »

konosuke píše:je to cílená řízená strategie, odbourat servisy, opravy, bastlení, kupovat krámy nové ! kde ještě nepochopil ?
Měl bys s tou svojí diagnozou něco dělat... Tohle není stav jen pro servisy, ale i pro výrobce nových věcí. To je tak, že po (nebo v průběhu) krizi spousta výrobců zavřela fabrilky a teď jou obezřetní. Taková Murata - výrobce asi 40% MLCC pro automotive to sama přizná na rovinu. Jen ty za tím vidíš spiknutí.

Uživatelský avatar
Sadra17
Příspěvky: 508
Registrován: 26 led 2013, 01:00
Bydliště: Netolice

#11 Příspěvek od Sadra17 »

já mám v tomhle štěstí, matka pracuje v SD kde si v podstatě můžu vzít co chci :lol: jenže já nechci, nevyznám se v tom tak beru jen co potřebuju/líbí se mi

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#12 Příspěvek od konosuke »

no, jsem si jist že velkovýrobci R,TV,PC dodávky pasívních dílů dokáži obstarat to ovšem na tuny a to není o bastlení či servise v malém městě
Naposledy upravil(a) konosuke dne 21 lis 2018, 17:55, celkem upraveno 1 x.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#13 Příspěvek od weed_smoker »

Největší průser budou elektrolytický kondenzátory,jsou potřeba furt,kazej se i nepoužitý a málokterý "secondhandový a vytěžený" jsou použitelný.

V současnosti je podobnej problém třeba s TE154 (zlatokopové je všude brali po tunách) a poslední dobou i s odporama jako TR161-164 a TR191(taky se používaj dodnes).O takových věcech jako skleněný odpory s vysokou hodnotou,selenový fotočidla nebo skleněný Ge diody ani nemluvim.
V oblasti aktivních součástek to je nejhorší s C520D a MH106.Kdyby se používaly furt,možná by je začal dělat nějakej druhovýrobce,specializující se na osvědčený spolehlivý a zažitý tzv.LEGACY díly(např.firma ALLIANCE a další,obvykle se jedná o MCU a SRAM nebo výkonový součástky od zaniklých výrobců nebo origo výrobcem zrušený jako OBSOLETE).

BTW.Když už těžit,tak nejlíp průmyslový desky,v nouzi pračky,tiskárny a PC.V tý ostatní spotřebce stejně nic pořádnýho není(krom traf,který ale nejdou rozlepit).Součástky jako A1015,C945,C1815 nebo xy13001-13009 beru jen výjimečně na opravy šrotu,ve kterym jsou a nemá se to vyhodit.Jinak sáhnu raděj po KC238+308,KC509 nebo po KU606 než po těch ze současný spotřebky.

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#14 Příspěvek od starecd »

Ale, abych nekecal, ukořistil jsem klábosnici v popelnici přímo na městském úřadě(kupodivu funkční).

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#15 Příspěvek od konosuke »

...a mikrovlnu Sencor, vezl ji 3 km na kole v košíku za zády, otočný talíř sice rozbitý ale nový z Tesca pasuje, rozměry jsou tuším dost jednotné
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“