tranzistor do testeru akumulátorù (náhrada za IRFP260N)

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

tranzistor do testeru akumulátorù (náhrada za IRFP260N)

#1 Příspěvek od sr71 »

Zkusil jsem si objednat z èíny tento vybíjeè aku https://www.aliexpress.com/item/ATORCH- ... 2e0e6VH7mb
Jako tranzistor regulující vybíjecí proud je tam použit IRFP260N, samozøejmì záhy odešel. Vymìnil jsem ho za stejný typ koupený v ÈR (asi taky èína), vydržel sice o trochu dýl, ale taky se prorazil. Zkusím vymìnit znovu ale chystám se tranzistor vyvést samostatnì mimo na nìjaký poøádný chladiè, pøípadnì bych to pak pøedìlal na víc tranzistorù zapojených paralelnì. Nebo mi mùžete doporuèit typ tranzistoru (a kde ho koupit aby to nebyl fake), který by tam vydržel?

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#2 Příspěvek od weed_smoker »

Pokud nutně FET,tak možná IRF250,ale pro jistotu 2.Je v TO-3,takže se bude lepší chladit a pulzně snese asi 60A,trvale tak 25-30.Jinak asi 3773 nebo KD503.Nejlepší TESLA nebo zahraniční,ale těženej(tam je nejmenší riziko,že to bude pajc).Cpát tam třeba SIEMENS BSM111 už je asi škoda.

Uživatelský avatar
ace_ventura
Příspěvky: 267
Registrován: 25 led 2005, 01:00
Bydliště: Praga mater urbium

#3 Příspěvek od ace_ventura »

Řešení s jedním tranzistorem naráží na limity "safe operating area" v DC režimu dle datasheetu.

Jaké napětí reálně využíváš? Paralelní řazení FETů není při zachování stávajícího layoutu snadno řešitelný a rozložení mezi tranzistory není ideální. Až při použítí snímacího rezostoru pro každý tranzistor je použitelné.

Třeba IRFP4868PbF vypadá celkem dobře. Ve své záteži mám STE180NE10 a těch cca 220W jsem schopen uchladit i přenést přes pouzdro.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#4 Příspěvek od sr71 »

ace_ventura píše:Jaké napìtí reálnì využíváš? Paralelní øazení FETù není pøi zachování stávajícího layoutu snadno øešitelný a rozložení mezi tranzistory není ideální. Až pøi použítí snímacího rezostoru pro každý tranzistor je použitelné.
10S Li-Ion taklže cca 42V. Takže øadit paralelnì FETy podobnì jako se to praktikuje napø. u bipolárních NPN nelze?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Mozes ich dat viac paralelne, ale musia byt na jednom chladici. A vlastny odpor do gate pre kazdy FET.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#6 Příspěvek od sr71 »

ok, u bipolárù se dává odpor do emitoru øádovì desetiny ohmù, u tìch MOSFETù se dává teda do Gate kolik ohm cca? Na jeden chladiè bych je dal automaticky, ale má to nìjaké opodstanìní když to tak zdùrazòuješ?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Spolocny chladic udrzi priblizne rovnaku teplotu a tym priblizne rovnake Rds(on) (a teda aj prud) vsetkych MOSFETov - za predpokladu, ze su rovnake.

Odpor do gate nepridavaj, ale pozri na dosku, aky tam je povodne. Rovnaky pouzi pre kazdy FET.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

To máš docela smolík. Já mám asi 4 roky tohle a zatím maká jak má. Už jsem s ním otestoval kupu Pb baterek 24V/28Ah a Lion 7S/88Ah což je mnoho desítek hodin "topení". Dokonce se mě ho povedlo nedávno i přepólovat, prdla jen SMD pojistka 10A.
Je sice stejnej "výkon" chladič a větrák ale jen poloviční proud a třetinový napětí proti tomu Tvýmu. Mě hlásí při nastavení 24V/10A, kdy omezuje proud na těch 150W teplotu chladiče 65 st při okolní kolem 20 st. Je v tom jen jeden trand ve futrále asi TO247. Termistor perličku má přímo v upevňovací díře zablemtanej teplovodivkou.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#9 Příspěvek od Olchor »

Paralelně řazené FET mají sklon kmitat. Proto ten odpor do gate, cca 20Ω.

Uživatelský avatar
ace_ventura
Příspěvky: 267
Registrován: 25 led 2005, 01:00
Bydliště: Praga mater urbium

#10 Příspěvek od ace_ventura »

Mě se přímé řazení nedařilo ani s oddělenými budiči. Prostě byl každý namáhán jinak a jeden z nich to vždy odnesl více. Krásně se tomu věnuje Louis na svém kanále https://youtu.be/9fsf1CgnTRk. Tuším že v 8. nebo 9. kapitole ji má celou přepracovanou.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“