Z ceho a jak se vlastne vyrabi kalafuna?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

Z ceho a jak se vlastne vyrabi kalafuna?

#1 Příspěvek od termit256 »

Nasel jsem jen, ze z pryskyrice borovic, ale nejak se mi pri tech cenach nechce verit ze to nekdo po troskach loupe ze stromu nebo neco podobneho. Nebo to sbiraji negri v africe? I kdyz tam asi moc borovic neroste. Mate nekdo podrobnejsi info o celem procesu?

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#2 Příspěvek od serviceman »

Wikipedie praví "Kalafuna je destilační zbytek z pryskyřice borovic nebo získávaný při výrobě buničiny".
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#3 Příspěvek od termit256 »

No jo, ta jedna veta je jedine co jsem o cele veci vygooglil.

Uživatelský avatar
witt
Příspěvky: 501
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#4 Příspěvek od witt »

Tohle mě vždycky napadne, když vidím pytel kalafuny na prasata.
Myslím, že se to vyrábí z nějakého odpadu po zpracování dřeva.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Přesně tak, získává se to v papírnách a celulózkách jako odpad z prvních horkovodních propíracích lázní, kde se z pilin nastrouhanejch ze dřeva vysloveně vymejvá pryskyřice. Ta se destiluje za účelem získání terpenickejch aromatickejch pryskyřic a zbytek je právě kalafuna. Proto je jí zdánlivě dost - protože je to skutečně vlastně jen odpad a v řeznictví už se kromě soukromejch zabíjaček nepoužívá (štětiny z poraženýho vepřovýho se na jatkách odírají jinak než pomocí řetízků slepený kalafunou roztavenou pomocí horký vody - za horka to sice je, ale odírací proces provádějí rotující gumový segmenty se zdrsněným povrchem).
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#6 Příspěvek od kokun »

Kalfuna (anebo taky smola) se kromě našeho využívání při pájení v elektronice, používá na už zmiňované zabíjačky, ale taky se dříve používala na "vysmolení" pivních sudů (tzv. "požahování"). Vídal jsem to už coby malý kluk nejen v pivovaře (kde můj otec dělal bednáře), ale i doma, když semo-tamo nějaký ten soudek vyrobil i doma. Dnes už je to dávná historie, páč dřevěné pivní sudy "vytlačily" nejprve sudy hnilíkové a teprve později ty dnešní - nerezové.
Taky k vůli tomu bednářské řemeslo téměř zaniklo - Někde tady jsem nedávno vyčetl, že se výrobou dřevěných sudů (ale třeba i kádí, ...) zabývá už jenom 7 firem v celé ČR - mj. i Bednářství Frýzelka ve Vlachovicích (proslulých nedávným výbuchem muničáku).

Tady můžete na několika snímcích vidět, jak se ta smola "získává" z borovic :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#7 Příspěvek od Achab »

Kalafunu vhodnou pro pájení jsem svého času sehnal jenom v prodejně hudebnin. Na smyčce se používá dodnes, dostupná je řada druhů.


Uživatelský avatar
warp
Příspěvky: 1063
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Praha-Sobín

#9 Příspěvek od warp »

V mládí na chalupì, kdy jsem nemìl originál kalafunu, a potøeboval nìco pájet, tak jsem normálnì oloupal ze stromu ty ztuhlé výtoky smoly, pøetavil do malé plechové krabièky, odebral zvrchu borel a používám dodnes - a krásnì voní po døevì/lese.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#10 Příspěvek od Osmdesat »

A co se dnes používá jako tavidlo při strojním osazování dps, případně ručním sériovém pájení? Jasně, určitě se tomu neříká kalafuna, tím by se totiž firma zdiskreditovala, že používá archaické postupy a je málo progresifní :lol: Ale možná mají i "moderní" tavidla v sobě nějakou kalafunu (jen se jim neříká kalafuna)?

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#11 Příspěvek od Zaky »

Kdo jednou zkusí, už si na kalafunu ani nevzpomene (kromě obnovy pocínování hrotu, k tomu je dobrá pořád, na straně krabičky mám pod kalafunou trochu pájky a hrot pod kalafunou v pájce "ošmrdlám" o stěnu krabičky)
http://www.elchemco.cz/zbozi/124/hf-fut ... ork-jelly/
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#12 Příspěvek od Achab »

U jednoho Kester Fluxu se udávalo použití speciálně pro DPS pájené bez kalafuny. Ale podle jiného zdroje se ukázalo, že je stejně na bázi kalafuny. Výrobce to ve složení ani přímo nezmiňoval. Daný typ se dodává i v balení 10kg, což nevypadá na určení pro malovýrobu.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od pajosek2 »

Pájení,zabíjačka jasně to jsou jasné věci,ale kalafuna se používá taky na smyčce houslí a podle všeho je to ta nejčistější.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#14 Příspěvek od Achab »

Jak jsem psal, v 80-tých u nás měli čistou kalafunu jedině v hudebninách. Světlá plastová krabička Ø40-50mm, po stranách výřezy na protahování smyčce. Na šroubovacím víčku bylo nějaké hudební logo, snad lyra. Krabička stála kolem 3Kčs, výrobce si nepamatuju.

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#15 Příspěvek od VASEK_W »

Jo, jo. takhle vypadá. Ty nostalgické vzpomínky. Jenže se při nákupu nesmělo moc říkat, že je to pro pájení. To pak prodavač nadával něco o neznabozích a ničitelých té krásné kalafůny ;-)

Vašek
Přílohy
PB290062.JPG
PB290061.JPG
PB290060.JPG

Odpovědět

Zpět na „Poradna“