Pohon alternátoru nebo toroid?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Kolda
Příspěvky: 154
Registrován: 25 zář 2013, 02:00

Pohon alternátoru nebo toroid?

#1 Příspěvek od Kolda »

Zdravím, protřeboval bych mít něco co dokáže dlouhodobě dávat do 12-14V se slušným výkonem. Doma mám 2 volně altiky... Ale nevím čím pohánět a nebo mám koupit nějaké solidní trafo?...

Má někdo nějaký nápad na zbastleni.

Použití na vše možné. V garáži a auta.

Diky

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Dneska asi síťový pulzák. Mechanický soustrojí je relativně poruchový a účinnost mizerná.
..to bude jen ňákej odpůrek

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#3 Příspěvek od petrfilipi »

Co to takhle lépe specifikovat?
Regulovatelný?
Výkon?
Napájení?
...

PF

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#4 Příspěvek od Yarda1 »

Tenhle dotaz mi připomíná frázi:
Jdi tam, nevím kam, přines to, nevím co.

Tak naťuknu:
Třeba akumulátor připojený na dobíječku, pokud máš v garáži elektriku - asi máš, protože síťový zdroj nebo pohon alternátoru nějaký zdroj potřebuje. Bude pořád nabitý a když budeš potřebovat, pár ampér po nějakou dobu ti dá.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#5 Příspěvek od mi-ro »

...dlouhodobě 12-14V se "slušným" výkonem. Definici "dlouhodobě" a šlušný výkon fyzika nezná.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Kolda píše:Zdravím, protřeboval bych mít něco co dokáže dlouhodobě dávat do 12-14V se slušným výkonem. Doma mám 2 volně altiky... Ale nevím čím pohánět a nebo mám koupit nějaké solidní trafo?...

Má někdo nějaký nápad na zbastleni.

Použití na vše možné. V garáži a auta.

Diky
Nejdřív trošku uvažuj. Počítej, že plný napětí dává altík až od nějakejch 1500 toček za minutu, při menších jen tak "poprskává" a rozhodně se nedá říct, že by dával nějakej využitelnej výkon - na to bys musel mít jinou konstrukci s větším počtem pólů. Vlastní výkon do zátěže se dociluje tím, že se pohon snaží altík udržet na těchto nebo vyšších otáčkách a pokud vlivem menšího odběru výkonu zátěží začne stoupat napětí na výstupu altíku, reguluje se snížením buzení. Máš nějakej takovej pohon, kterej by uvedený parametry splňoval?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#7 Příspěvek od Hydrawerk »

Jestli s tím chceš pohánět akušroubovák bez akumulátoru nebo podobnej motorek, tak bude lepší pořádné železné trafo.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#8 Příspěvek od weed_smoker »

Jestli to může jet ze sítě,pak určitě trafo nebo spínanej zdroj(ale žádnej shit z AE).Pokud mimo síť ukládat do baterek tak potřebuješ k altíku ještě vrtuli,převody a stožár.To už je lepší koupit si panel,už nejsou dneska tak drahý.

Uživatelský avatar
Kolda
Příspěvky: 154
Registrován: 25 zář 2013, 02:00

#9 Příspěvek od Kolda »

Psal jsem to ve spěchu...
Mám tam síť... Potřebuji to na vše možný.
Vše co je v autě... Baterie je dobra do chvíle než se vybije a já chci dělat dal... A furt to nabíjet je na prd..

Takže uvítám vše krom baterie... Chci to dát do sítě a nestarat se zdá mám dost šťávy

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#10 Příspěvek od termit256 »

Kup si trafo o slusnym vykonu. Altiky jsou blbost.

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#11 Příspěvek od VASEK_W »

Jo, ale také je mu potřeba říct, že jen trafo bohužel nestačí :-(
Je k němu potřeba usměrnění, pro větší odběry nad deset ampér ideálně z nízkoztrátových Schottky diod které se stejně jako "kostka" musí chladit, filtrace, případně nějaká stabilizace na požadované napětí. Takže pro větší dovolené odběry to bude docela hezká "elektrárna" ... Ale co je vlastně takový "větší" odběr vojíne ...
Za komunistů jsme říkávali: Když se nedokážeš "vymáčknout", tak nic, tak slez!
Vašek

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#12 Příspěvek od Yarda1 »

Napadlo mne, přímo v hlavě, jestli by na tvé použití nebyl vhodný nějaký startovací vozík, zkus si to dát do vyhledávače.
Ale nejdřív bych zkusil tu baterku, jestli by to ve většině případů nestačilo.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
Kolda
Příspěvky: 154
Registrován: 25 zář 2013, 02:00

#13 Příspěvek od Kolda »

Cena vozíku je palba.
Nápad: půjdou spojit 2 PC zdroje nějak spolu? To by mohlo i fungovat... Jen čistější odhad.. třeba 2x500w. Zdrojů je dost.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#14 Příspěvek od Yarda1 »

Co třeba tenhle?
https://www.nastrojenaradi.cz/stabilizo ... j-mn-ye-2t
Měli jsme to v práci, pěkných pár ampér se z toho dalo tahat.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#15 Příspěvek od VASEK_W »

Tak to tedy nepůjde :-(
Za 1) výkon PC zdroje není výkon 12V větve, ale bohužel součet výkonů všech výstupních napětí x povolený proudový odběr. A i tak nejde odebírat ze zdroje proud jen z 12 voltové větve (kromě malého), musí být odběr i z ostatních kladných napětí, protože výkon zdroje je odvozován od napětí na 3,3V, nebo 5V výstupu, který se stabilizuje ve zpětné vazbě výkonu zdroje. Takže zdrojů by muselo být více.

Za 2) PC zdroje nejsou většinou kromě nějakých speciálů uzpůsobené pro paralelní chod. A stejně to omezení dle bodu 1)

Je zde inzerovaná nabídka spínaných zdrojů s jedním napětím a proudy několik desítek ampér. To by nevyhovělo ?

Podívej se sem, a zkus se s ochotným pánem domluvit:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... c&start=90

Vašek

Odpovědět

Zpět na „Poradna“