Oprava spínaného ATX zdroje

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
miroja
Příspěvky: 1779
Registrován: 28 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

#16 Příspěvek od miroja »

Ako prve by som skusil skontrolvat filtracne kondiky na primari, ci je v ich spolocnom bode polovicne napatie a budenie tranzistorov.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#17 Příspěvek od stasek »

Omlouvám se, P4-400W ATX PX-400

Ten černý ellyt jsem měnil, byl nafouklý a neměl žádnou kapacitu. Měřil jsem zajícovým měřičem ESR
Na těch ellytech jsem naměřil na jednom 230, na druhým 77 a mezi nimi na plusech 235 a mezi nimi na mínusech 77. To buzení bohužel nevím, jak zjistit. Kdyby bylo schema, bylo by to lepší kvůli orientaci. Je to čínskej šunt, vím že novej není drahej, ale jsem důchodce a teď v zimě není kloudně co dělat, tak bych měl radost, kdyby se podařilo ho opravit. Těch zdrojů mám víc, tedy jiné typy a měl bych aspoň co dělat. Byly tady někde schemata, ale nemůžu je najít. Možná bych našel ty, který potřebuju.
Při měření jsem měl spojenej zelenej drát s černým a jako zátěž jsem měl na výstupu 5V autožárovku.
Přílohy
DSCN1706.JPG
Času dosti mám, trpělivost musím míti.

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#18 Příspěvek od dred »

Po výmene toho "primárneho" kondenzátora je teraz aké vstupné napätie ?
Za usmerňovačom na kondenzátoroch by malo byť cca 325V SS
Na spoločnom bode spojenia kondenzátorov zhruba polovica.

Ako sú na tom "sekundárne" kondenzátory. Lebo minimálne tento nevyzerá dôverihodne !
Přílohy
zdr.png

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#19 Příspěvek od gepard »

Pokud zdroj šlape, ale má "měkké napájecí větve", s největší pravděp. to budou kondy. Vytáhl bych postupně všechny zbylé a přeměřil je, ty vadné - s pochybnou kopacitou a ESR bych vyměnil. A bylo by.
Přílohy
DPS PC zdroj.jpg
-- Gepard --

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#20 Příspěvek od lesana87 »

stasek píše:Na těch ellytech jsem naměřil na jednom 230, na druhým 77 a mezi nimi na plusech 235 a mezi nimi na mínusech 77.
To je samozřejmě špatně, napětí na nich musí být rozložené symetricky, není divu, že ten, na kterým je 230V, se nafoukl, je jen na 200V. Hledej problém kolem nich, bývají k nim paralelně odpory cca 150k, může být jeden přerušený nebo poškozený/mít jinou hodnotu. Také u nich bývají někdy varistory, taktéž může být jeden špatný. Může být ale poškozený i hlavní měnič a pracovat nesymetricky. Je na nich to napětí tak nesymetrické i když běží jen stand-by zdroj?
Dokud nebude na těch kondíkách zhruba 160V a 160V, nemá cenu pokračovat dál.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#21 Příspěvek od stasek »

Díky za rady
dred: elektrolyty jsou na 200V, myslím, že 325 by bylo na ně moc. Naměřená napětí, co jsem uváděl byla už po výměně nafouklého ellytu. Elektrolyty, co jsi označil na fotce jsem měřil a nic jim není
gepard: měřil jsem všechny ellyty kromě těch prťavejch a nic jim není
Lesana:odpory mají stejnou hodnotu měřením na nich asi 400 k.
Když jsem dal pryč zátěž a nechal jen spojenej zelenej drát s černým, tak napětí na ellytech nedoznala změny. Varistory tam asi nejsou, jen ty modrý a na každým je 112V stříd. Takže když jsem koukl na schéma jednoho zdroje, tak to jsou kondíky paralelně k přívodu, tedy ta naměřená hodnota je správná. Asi se zkusím orientovat podle toho schematu co tady dala Andrea, je uveden na vedlejším vláknu. Když nezjistím důvod naměřených hodnot, tak to odložím a půjdu do jinýho. Teď ale jedu k veterináři s kocourem, takže na to půjdu až večer.
Naposledy upravil(a) stasek dne 19 pro 2018, 16:09, celkem upraveno 1 x.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#22 Příspěvek od lesana87 »

325V má být na těch dvou kondenzátorech dohromady, na každém těch asi 160V. Když máš spojený zelený s černým, tak hlavní měnič běží. Chtěla jsem, abys ta napětí na kondíkách změřil, když hlavní měnič neběží a běží jen stand-by - odpoj zelený. Na výstupu by mělo zůstat napětí jen na fialovém +5V proti černému.
Modrý jsou odrušovací kondíky.
Těch 400k jsi změřil na vyndaných odporech a sedí to s hodnotou na nich uvedenou?

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#23 Příspěvek od gepard »

stasek píše:... měřil jsem všechny ellyty kromě těch prťavejch ...
Prověř i je! Již jsem se setkal i s KO kondíky ve stabilizaci napájení řídícího IO.
-- Gepard --

Uživatelský avatar
miroja
Příspěvky: 1779
Registrován: 28 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

#24 Příspěvek od miroja »

Ked si menil elyt na vstupnom filtri dal si taky isty? Myslim kapacitu a aj vyrobcu. Oni by mali byt dost rovnake.Ten druhy z filtra na primari je OK? Meral si ho aj ked nebol nafuknuty?
Vykonove a ich budiace tranzistory si preveroval?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#25 Příspěvek od Celeron »

Podívej se, jestli nechybí mezi elytama propojka která připojuje jeden z vyrovnávacích odporů, co jsou paralelně k elytům. Před časem jsem měl tenhle problém taky. Někde tu je fotka.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#26 Příspěvek od stasek »

lesana87 píše:325V má být na těch dvou kondenzátorech dohromady, na každém těch asi 160V. Když máš spojený zelený s černým, tak hlavní měnič běží. Chtěla jsem, abys ta napětí na kondíkách změřil, když hlavní měnič neběží a běží jen stand-by - odpoj zelený. Na výstupu by mělo zůstat napětí jen na fialovém +5V proti černému.
Modrý jsou odrušovací kondíky.
Těch 400k jsi změřil na vyndaných odporech a sedí to s hodnotou na nich uvedenou?
Tak za klidového stavu je to takto: na ellytech 224 a na druhým 91 mezi plusy 233 a mezi mínusy 84.
Odpory mají v barevný hodnotě M5 (zelená, černá,žlutá)
Elektrolyt měněný souhlasí jen napěťově, jinak původní byl 560u a náhrada je 470. Jiný jsem neměl.

Teď jsem si všiml toho, co je na přiložených fotkách. Ten hliníkovej chadič, co jsou na něm ty polovodiče. Křidýlka snad musely být žhavý, červená barva je úplně spálená na všech třech oproti barvě na druhým chladiči. Takže je vymalováno. Nemá smysl se tím krámem zabývat, já se hluboce omlouvám všem za to, že jsem si nevšiml toho, čeho až teď. Mohl jsem vám ušetřit čas. Každopádně jsem něco pochytil, co upotřebím zítra až otevřu další zdroj. Nedělám si iluze, že se obejdu bez vašich rad. Pokud budete mít ještě náladu se se mnou bavit. Měl jsem vizuálně prohlídnout vše a nemusel jsem vás otravovat. Fakt mě to mrzí.
:oops:
Přílohy
DSCN1708.JPG
DSCN1707.JPG
Času dosti mám, trpělivost musím míti.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#27 Příspěvek od rnbw »

Tie odpory maju skutocne spravnu hodnotu? Kondenzatory musia byt rovnake - vymenit oba!

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#28 Příspěvek od lesana87 »

stasek píše:Tak za klidového stavu je to takto: na ellytech 224 a na druhým 91 mezi plusy 233 a mezi mínusy 84.
Zajímavé, ty kondenzátory jsou v sérii, takže napětí mezi jejich plusama je napětí na jednom z nich a napětí mezi mínusama je napětí na druhém z nich, nějak se ti to neshoduje.

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#29 Příspěvek od vladom »

Kondenzátory nemají stejnou kapacitu - to je závažná chyba. Není dobré spojit 470uF a 560uF napětí se v tomto případě nemůže rozdělit na půl, když kapacity nejsou stejné.

Uživatelský avatar
tiktak1953
Příspěvky: 3302
Registrován: 11 říj 2010, 02:00
Bydliště: SK

#30 Příspěvek od tiktak1953 »

Skusim tu sa spytat ,potrebujem schemu zdr.Allied AL-8360 BTX.A este ,ci su tieto zdoje nebezpecne ako som ja niekde nasiel.dik

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“