Lednice Aeg Santo n81840 5i přestala chladit

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
marat
Příspěvky: 278
Registrován: 06 srp 2009, 02:00

#16 Příspěvek od marat »

Jo, tu jsem si taky vyhlídl, ale nemá No Frost, tak se bojím namražování. Ostatní funkce jsou nanic. Dokonce jsme za ty roky snad nikdy nepoužili Superfrost a to mrazíme i maso ze zabíjačky. K čemu jsou u lednice LCD displaye už je mi teprve záhadou.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#17 Příspěvek od danhard »

Lednice nenamrzá, tam se to odmrazí při každém vypnutí kompresoru a mrazák se odmrazuje vždy ručně.
Je to taková starší jednoduchá jednomotorová varianta a kde nic zbytečného není, tak se nemá co pokazit. Pro mě je důležité, že je tichá a dobře využitej prostor.
https://www.electrolux.cz/kitchen/cooli ... nn3101aow/
Mám taky Elektrolux, ale dvomotorovou, 60cm volně stojící, asi 10 let a žádnej problém, až na potrhaný těsnění na dveřích, zatím to nevadí.
Na chodbě mám nějakej 200l běloruskej mrazák Atlant, kterej jsem koupil v r. 93 za 5k přímo z kamiónu, je sice trochu slyšet, ale jede furt už asi 25 let :lol:

Uživatelský avatar
marat
Příspěvky: 278
Registrován: 06 srp 2009, 02:00

#18 Příspěvek od marat »

Hele nevíš, jestli jsou dveře u Elektroluxek standardizovaný? Jestli u vestavěných typů pasují mezi sebou. Rozměr "korpusu" je vždy stejný, ale jestli mají stejné panty nevím.
Našel jsem jednu použitou, dobře vybavenou, co má hnusný dveře, tak bych tam přehodil naše a bylo by vyhráno. :D

Uživatelský avatar
marat
Příspěvky: 278
Registrován: 06 srp 2009, 02:00

#19 Příspěvek od marat »

Tak jsem sundal kryt výparníku co je části mrazáku a je sním něco špatně. Po zapnutí se během pár sekund udělá námraza na přívodní trubce (šipka), ale už se prakticky nerozšiřuje do výparníku. Zkoušel jsem to doslova omlátit, ale nic se nestalo. Pořád si říkám, že kdyby došlo k úniku chladiva, tak by muselo být pryč všechno a ne jenom část. A trubky mají poměrně velký průřez, tak čím by se to muselo ucpat? Oxidy?

Děsně nerad to vzdávám. :(
Přílohy
lednice.jpg

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#20 Příspěvek od danhard »

Ucpaná je kapilára někde před výparníkem, potom je omezený průtok chladiva a ta trocha co projde se odpaří na začátku výparníku.
To samé to dělá při mírném úniku chladiva, ale motor se většinou nepřehřívá, jen to běží furt.

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od Hape »

Přesně tak. Málo chladiva.
Sem provozovatel chladírny, a když byl únik chladiva namrzal místo výparníku vstřikovací ventil a výparník ne. Při nedostatku chladiva se chladivo stihne odpařit hned za ventilem a ve výparníku už nemá co chladit.
Nevím kde všude sou v ledničce na trubkách spoje, ale pokud sou dobře přístupný tak chlaďaři mají přístroj kterým je očuchají a zjistí místo úniku. To by pak šlo třeba přeletovat. Ale jestli se to podle nich nevyplatí, tak není co řešit.

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#22 Příspěvek od doktor365 »

Většinou je únik do skříně a to je neopravitelné. Vzadu jsou dva spoje sání a výtlak na kompresoru.

Uživatelský avatar
marat
Příspěvky: 278
Registrován: 06 srp 2009, 02:00

#23 Příspěvek od marat »

Těch spojů je tam docela dost. Asi 8. Dva jsou hned u toho výparníku, dva u kompresoru, pak je tam filtr, připojení na kondenzátor. Na všech byla oxidace..zeleno-bílá krusta. Mohl to být i zbytek tavidla. Na tu cenu, mi ta lednice připadá docela jednoduchá, jednoduchý chladící okruh, vnitřní osvětlení a jedna deska s řídící elektronikou.

Jeden z chlaďařů se zeptá přímo známého v Elektroluxu, jestli je to známá závada a má cenu to zkoušet opravit.

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#24 Příspěvek od doktor365 »

Jo to je já myslel vzadu u kompresoru,na filtr jsem zapomněl.

Uživatelský avatar
marat
Příspěvky: 278
Registrován: 06 srp 2009, 02:00

#25 Příspěvek od marat »

Tak už jsem nainstaloval novou lednici. Ani ten servisák AEG nedoporučil opravu, prý jim tam hnijou trubky, což je prý i ta oxidace na spojích. Nová lednice je teda tragédie, samý bakelit. Paradox je, že je mnohem tišší než ta stará, která byla No frost s dvěma ventilátory, které nadělali dost kraválu.
Příští lednice už bude obyčejná nezabudovaná, nechám si radši předělat skříň. Oba chlaďaři mi řekli, že vestavěné verze chcípají mnohem více.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“