Napájení horské boudy el. proudem

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

Napájení horské boudy el. proudem

#1 Příspěvek od mi-ro »

Na ČT 2 dnes běžel už druhý díl (repríza) pořadu "Krkonoše". V HD a za mě dobrý. A tak mě napadlo, jak jsou napájeny i několik kilometrů vzdálené horské boudy, kde se elektřinou asi i topí, telekomunikace a určitě i jiné energeticky náročné spotřebiče. To má každá bouda svoji trafostanici a kabel 22kV se tahá po kamenech? Vč Sněžky?
Naposledy upravil(a) mi-ro dne 04 led 2019, 17:24, celkem upraveno 1 x.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#2 Příspěvek od Achab »

Jak kde, třeba na Sněžku je kabel 10kV, Vosecká bouda má údajně vlastní zdroj. Někde je vedení na stožárech lanovek.

Uživatelský avatar
miromatus
Příspěvky: 350
Registrován: 11 pro 2004, 01:00
Bydliště: SK Levice

#3 Příspěvek od miromatus »

Vo V. Tatrach napr. na chate pod Rysmi, je FV, viï foto, VN káble tam asi nik nikdy nenatiahne.
Přílohy
rysy.png

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#4 Příspěvek od mi-ro »

FV panely je inteligentní řešení, které je možné všude na světě kromě ČR kde jsou proti ochranáři, památkáři, HS..........Ale pochybuji, že by pokryly energetickou spotřebu telekomunikační techniky která se na většině takových odloučených, strategicky dobře umístěných budov.
..to bude jen ňákej odpůrek

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#5 Příspěvek od p32 »

To víš, že to nic nepokreje. Kromě té zdi, aby se nemusela spravovat. Jinak je to jen na parádu.

Uživatelský avatar
miromatus
Příspěvky: 350
Registrován: 11 pro 2004, 01:00
Bydliště: SK Levice

#6 Příspěvek od miromatus »

Na chate pod Rysmi pravdepodobne nie je žiadna telekom. technika, mobil. signál na chate ve¾mi slabý,vola￾ sa nedalo, hore na Rysoch nejaký Polský operátor, na chate varia na plynových flašiach , èo tam vynášajú nosièi od Popradského plesa, nevidel som pri chate ani elektrocentrálu, možno ju majú niekde zašitú obïaleè v skalách.
Přílohy
chata.png

Uživatelský avatar
miromatus
Příspěvky: 350
Registrován: 11 pro 2004, 01:00
Bydliště: SK Levice

#7 Příspěvek od miromatus »

Na Lomnièák ide vzdušná VNka zo zastávky lanovky zo skalnatého plesa, našiel som na foto okolo roku 2000. Ono to je asi tak, že kde je prístup autom alebo lanovkou je aj el. prípojka, ale kde všetko vynášajú nosièi, tam prípojka nie je.
Přílohy
skalnatepleso.png

Uživatelský avatar
warp
Příspěvky: 1063
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Praha-Sobín

#8 Příspěvek od warp »

Pokud je k boudì pøíjezdová cesta, tak se kabely táhly pøi (pod) ní bìhem její stavby. Nìkteré boudy mìly i dieselagregát, vìtšinou jako záloha. FVE je spíše vìcí až posledních let, kdy se stala cenovì i výkonovì dostupná (i díky dotacím)

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#9 Příspěvek od kovar »

Když jsem před hodně lety dělal u VČE v Pardubicích tak jsme tahali v Peci pod Sněžkou kabely až na Výrovku ! Byla to pěkná prácička ale po první zimě se ukázalo kde udělali projektanti chybu. Celá trasa kabelů se dávala do betonových žlabů a oni zapomněli na odvodnění. :D Takže na jaře když tál sníh se celá trasa natlakovala vodou a vše se vyplavilo na povrch!
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#10 Příspěvek od vrky »

V polovině černé hory je trafačka 35kV napájená z rozvodny Rudník.

Uživatelský avatar
patrikvarga
Příspěvky: 1062
Registrován: 24 dub 2007, 02:00

#11 Příspěvek od patrikvarga »

miromatus píše:Vo V. Tatrach napr. na chate pod Rysmi, je FV, viď foto, VN káble tam asi nik nikdy nenatiahne.

Kód: Vybrat vše

https://www.cas.sk/clanok/786305/chatu-pod-rysmi-zasypala-velka-lavina/
Najvyššie položenú chatu v Tatrách zasiahla veľká lavína. Informáciu priniesla televízia Markíza. Lavína sa mala odtrhnúť z Ťažkého štítu. Na mieste platí veľké lavínové nebezpečenstvo. Hŕba snehu zostala stáť na streche chaty. V budove podľa Markízy nikto nebol.

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#12 Příspěvek od kevin_mitnick »

mi-ro píše:FV panely je inteligentní řešení, které je možné všude na světě kromě ČR kde jsou proti ochranáři, památkáři, HS..........Ale pochybuji, že by pokryly energetickou spotřebu telekomunikační techniky která se na většině takových odloučených, strategicky dobře umístěných budov.
Na Rysech neni zadna technologie operatoru, meli tam akorat prevadec pro vysilacky Horske sluzby. FV panely jsou tam akorat na nabijeni baterii z kterych se taha par LEDek po chate a vysilacky. Elektrocentralu tam pry maji na plyn jen pro pripad nouze...

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“