šum nábojového zesilovače s bootstrap vazbou

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#106 Příspěvek od Cust »

jojo, už je to umazaný... Já se přepínám mezi třemi projekty, tak mám občas zkraty...

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#107 Příspěvek od danhard »

To je v pohodě, já to budu do Tebe bušit, až to pochopíš :D

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#108 Příspěvek od Cust »

Já to smázl dřív než jsi dopsal komentář... Něco mi občas docvakne i samostatně. :lol:
Ale buš to do mě.
Já povětšinou tranzistory používám jako spínače a obyčejné zapojení tranzistoru jako nespínače mi občas doteče až dost pozdě.
Jak říká jedna kamarádka zo Slovenska: "gúločka z gúločků sa nestretli".

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#109 Příspěvek od danhard »

Náboj 1 elektronu udělá na diodě 50pF změnu napětí 3,2 nV.
Při šumu jFETu 1nV/sqrHz z toho vyrobím 100nV se šumem 30nV/sqrHz, líp to prostě nejde.
Na kapacitách záleží a to hodně, jejich poměry přesouvají napěťové šumové zisky.
Všimni si, že to mám s 2SK170, 30pF Cgs a 10pF Cgd není pro 50pF diodu rozhodně optimální.
http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums ... im_915.png
Zdroj proudu s jFETem je tam, aby bylo dobré PSR, šumí trochu více, jak odpor a je teplotně závislý. Jeho kapacita 10pF zatěžuje bootstrap a trochu to zhoršuje odezvu (stejně jako vstupní kapacita OZ).
Druhý jFET navíc tam dělá stejně teplotně závislý zdroj kompenzace offsetu.
Když se to všechno vyhodí a offset se udělá od napájení, tak je na výstupu -2,3 mV/°C a odezvou se to chová suprově, hrana 30ns bez překmitů :D
Stačí jeden dobrej jFET a rychlej bipolár, trochu míň šumivej.

Dej sem nějaký parametry těch hotovej detektorů a snímacích diod, ať se podívám, jak to optimalizovat.
https://www.gano-uv.com/vuv/class/

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#110 Příspěvek od Cust »

Tomu rozumím. :-)

K těm bipolárům, nevím jestli to bude nějaká výhra, ale snad by se dalo použít BFR92, MMBT6521 nebo MMBT5088... popřípadě THT MPSA18.

Co se týče diod, tak křemíkové používám:
S3590-09, https://www.hamamatsu.com/content/dam/h ... n1052e.pdf
S2744-09, https://www.hamamatsu.com/content/dam/h ... n1049e.pdf
U těch SiC, očekávám, že kapacita bude o řád nižší a dark current aspoň o 2 řády nižší...

PS: Čistil jsem si teď pár dní hlavu v Bílých Karpatech. :-)

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#111 Příspěvek od danhard »

Na nějakej bipolár připojenej na diodu (gate boosterapu) zapomeň.

Mě nepřipadá, že by měly SiC menší kapacity, Dark Current jo.
https://www.gano-uv.com/down/html/downl ... ABC-XL.pdf

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#112 Příspěvek od Cust »

U těch diod co jsi dal odkaz to vychází mizerně...

Já bych měl mít diodu tlustou s větší I vrstvou. Taky bych měl mít vysoké předpětí, takže vyprázdněná oblast bude doufám tlustá a kapacita nižší. Nevím, nemám teď čas udělat nějaké měření - honí mě na jiných projektech, toto je spíše btw, abych měl i něco zábavného a netahal jen tlusté pětižilové kabely. :-)

Uvidím, musím udělat low power kousek do vakua pro Si diodu, tak k tomu přihodím tišťáček navíc a budu dělat pokusy se SiC. Hraní z elektrony je zábavnější, než s rychlými SiC VN mosfety které frituju v olejové vaně se zubovým čerpadlem - už jsem odpálil 6 kV 350 MHz sondu. Na druhou nemám prachy. :?

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#113 Příspěvek od danhard »

Šum je vyřešenej, nějakým dalším tapetováním se to už nezlepší.
Co je mizerný, odstup od napájení a dvojí napájení.
Čidlo-snímač se má napájet jedním napětím nevalné kvality, jelikož na cestě ledacos nachytá.
Na snímači by měla být dostatečná filtrace, nejlíp nějaký regulátor a vf filtrace na vstupu.
Taky jsem řešil aktivní stínění, pokud by byla kapacita diody (pouzdra) proti zemi větší, bootstrap nejde moc kapacitně zatěžovat, je to v podstatě emitorový sledovač a taky by jsi z toho mohl udělat Clappův oscilátor :D

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#114 Příspěvek od Cust »

Napájet to budu přes RF stablíky - dva za sebou. Ten druhý bude z druhé strany tišťáku, takže těsně vedle zesilovače. První bude v externí krabici.
Zdroj pro bias má kolega prý velmi kvalitní a nějaká filtrace bude i u diody, dioda bude přímo na tišťáku. Paraziti budou minimalizováni. ;-)

U Si diody to bude bez stabilizátoru vedle zesiku. Bootstrap i kapacitně zatíženy už jsem párkrát rozchodil, takže tam snad problem nebude.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#115 Příspěvek od danhard »

Udělal jsem ještě zapojení optimalizované na singl napájení.
Přílohy
PINamp_singl.png

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#116 Příspěvek od Cust »

Tebe to chytlo. :-) Dobrá práce. Já už mám tišťáky nakreslené, vyjma přetapetované varianty, kterou chci k porovnání. Tak to po neděli půjde do výroby.

K singl supply variantě:
Proč je tam R23 a D1 a D2, mělo by to jet i bez nich, ne?

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#117 Příspěvek od danhard »

Diody jsou teplotní kompenzace, nemusí tam být, R23 tam dělá RC filtr, kterej je můstkově vyváženej s filtrem pro střed napájení.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#118 Příspěvek od Cust »

Aha, ta teplota mě nenapadla...

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#119 Příspěvek od Cust »

Trošku zpoždění, ale už to půjde do výroby, jsou tři druhy.
Obdélníky jsou ultra fast, low noise, kolečka ultra low noise 2 různé konstrukce, jedna je danhard bootstrap.
Zespod to má stablíky TPS7A3901.
Výstup do 50 Ohm koaxu.
Přílohy
KIDforOJR.jpg

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#120 Příspěvek od Cust »

Tak jsem se po dlouhé době dostal zpět k tomuto preampu.
Zatím první pokus: osadil jsem danhard bootstrap a nějak to neměří. Vypadá to, že zařízení funguje - když k tomu pustím trošku světla z klasické žárovky, tak ho detekuji - vidím skoro sinus 100 Hz. Pulzů ze smolince jsem viděl jen pár (možná to bylo jen rušení?) a byly dost pocuchané a pak se ztratili úplně. Zítra/pozítří osadím ještě jeden tišťák s danhard bootstrapem a jeden s čust bootstrapem a uvidím. Čust bootstrap je historicky ověřen, tak by měl fungovat. Možná jsem někde do zesílení dal jen špatný odpůrek a pulzy nevidím kvůli tomu že to nemá správný zisk. :-(

Odpovědět

Zpět na „Teorie“