Didaktik M

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PvvS
Příspěvky: 464
Registrován: 25 lis 2008, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#106 Příspěvek od PvvS »

A teď bych se podíval po DivIDE http://www.divide.cz/?x=eshopn , k tomu adapter na CF kartu a je to dokonaly :)

Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 63
Registrován: 18 bře 2005, 01:00
Bydliště: Brno

#107 Příspěvek od VirtualMan »

Na DivIDE se chystám, ale nemůže být všechno hned :)

Ale ještě se potýkám se dvěma úkoly.

Ten první je připojit a rozchodit plotter XY4150. S ním jsem střelil trochu vedle, když jsem ho na aukru dražil, myslel jsem si naivně že má uvnitř elektroniku a umí hpgl po sériovém portu, jako 4160.
Připojovat to budu asi přes interface, který mam k dispozici na D40, ale nikde nemůžu najít nějaký popis a software, abych to rozpohyboval. Je mi to divné, protože mám za to že ten problém přede mnou řešilo možná sto lidí.
Taky bych mohl ubastlit nějaký HPGL dekoder-driver, něco s Arduinem, nebo něco jako je toto, ale to už bych asi dělal na sériový port, aby se to dalo využít i jinde, takže bych asi musel taky opatřit sériový port pro Didaktika. (no a až to připojím, tak na to budu koukat, protože nemám ani tušení, jak z Didaktika tisknout. No ale to je ještě daleko..)

Nemáte někdo zkušenost nebo dobrý tip?

No a pak ještě připojit a rozchodit BT100, ale k tomu určitě nějaké popisy najdu, a času je dost. To až po vánocích s mladým v rámci studia problematiky osmibitových počítačů a jejich periférií. 8-)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#108 Příspěvek od rnbw »

Na BT100 priamo Didaktik predaval kabel na pripojenie cez D40/D80. Mam ho doma (aj s nefunkcnou BT100), takze ak by si nenasiel ziadne zapojenie, mozem ho omerat.

Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 63
Registrován: 18 bře 2005, 01:00
Bydliště: Brno

#109 Příspěvek od VirtualMan »

Já mám jednu BT100 ještě v původní krabici, a doufám že i s původní příručkou kde byl i jakýsi popis pro počítače spektrum a delta (ruský klon spektra). Tak to snad podle toho nějak půjde.
Tiskl jsem s ní kdysi ze stavebnice PLAN80-A. Myslím, že jsem ji tenkrát zabalil a uložil i s vytisknutými výpisy "ovladačů", co jsem si psal ještě v ASM 8080.

A aby toho nebylo málo, tak jako další hračku jsem pořídil skoro nový kazeťák s tiskárnou SP210T :)
Naposledy upravil(a) VirtualMan dne 09 lis 2014, 19:30, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#110 Příspěvek od rnbw »

Tiez ju mam odlozenu v povodnej krabici. Myslim, ze ten popis v prirucke bude stary a nepocita s D40.

Tlaciaren v SP210T by mala mat uplne rovnake pripojenie ako BT100.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#111 Příspěvek od Celeron »

Asi ne, Tesla Přelouč SP210 vyráběla od zimy 1988 a pomalu umřela v průběhu roku 1991. Ty Dčka se asi začaly vyrábět pozdějc... Nebo se pletu?
Jirka

Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 63
Registrován: 18 bře 2005, 01:00
Bydliště: Brno

#112 Příspěvek od VirtualMan »

No, to by nemělo být tak důležité. V manuálu píšou, že ke spektru se tiskárna připojuje "přes interface UR4, který je osazen integrovaným obvodem 8255 a pracuje s adresami 31,63,95 a 127"

Port "interface" na D40 používá podle schematu IO 8255, a podle manuálu jsou jeho porty na adresách:

Kód: Vybrat vše

  31d (1Fh) - port A
  63d (3Fh) - port B
  95d (5Fh) - port C
 127d (7Fh) - riadiace slovo
Tak jsem přesvědčený, že celé připojení bude (až na typ konektoru) přesně stejné (včetně funkčnosti) jako u spectra, s tím rozdílem že - jak uvádí manuál: "po zapnutí D40 je obvod 8255 v jednotce zablokovaný. Pro odblokování slouží příkaz OUT 153,16"
Omezení: Pokud je 8255 odblokovaný, nelze používat kempston joystick (no, to mne až tak netrápí :) )

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“