Renovacia BM215

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#106 Příspěvek od zdenoeddie »

zajemce píše:Zdeno,také tam mám jen čtyři díry.Podle mne tam mají být gumové nožičky.
ok dakujem. Som myslel ci tam neboli original nejake drevene lyze, alebo nieco podobne.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

BM215A nefunguje jak má

#107 Příspěvek od Jenys »

:cry: Už jsem z toho na palici :opravar: , tedy k tomuto bych nechtěl dojít. No o co jde.
Už několik dní tu po chvílích marně hledám proč mi nefunguje měřerní anodového proudu na zkoušeči BM215A. Vše mi funguje, zkrtaty fungujou, elka žhaví, napětí na anodě(zkouším zatím AZ1) je, jejím rezistorem proud protéká, na bočníku R20aR21 je úbytek napětí, to by myslím bylo v pořádku, ale anodový proud na měřáku žádný, měřák je v pořádku, vše ostatní ukazuje. Zkoušel jsem i zkoušení pomocí čtyř měřících karet I, II III a IV. To se zdá být normální, jen je problém právě na zkoušení Ia pomocí karty II. Připojil jsem k tomu podle návodu zdroj přes miliampérmetr a jediné kde mi to měří, je na prvním kolíku 0,375mA, vše ostatní nefunguje. Odpor všech šesti bočníků má dohromady asi 2,5Kohmů, odpor měřáku s jeho předřadníkem uvnitř má také 2,5Kohmů. Na R20 a R 21 je napětí asi 500mV, to naměřím zhruba stejně až ke spojení R24 a R 25, na druhé straně R25 už není nic, tudíž ani na měřáku, spojení s měřákem je dobré. Napětí podle karet celkem sedí. Ať bádám jak bádám, hlava mi to nebere a když jsem se nějak prokousal schématem pochopit jak to funguje, zdá se mi divné to zapojení bočníků k měřáku. Nebo to nějak blbě chápu, ale fakt jsem z toho na mrtvici :roll: Jo a všechny přepínače jsem několikrát prostříkal kontoxem a pak ještě nějakým R10 čističem kontaktů. Jestli by mi někdo prosím mohl pomoci, budu moc rád :) Možná dělám nějakou chybu, ale točím se tu pořád dokola, tak jestli mě může někdo pomyslně nakopnout... děkuji předem Jenys :wink:
Naposledy upravil(a) Jenys dne 20 úno 2010, 09:58, celkem upraveno 1 x.
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
caven
Příspěvky: 417
Registrován: 15 srp 2006, 02:00

#108 Příspěvek od caven »

hele mě přestal měřák taky jednou ukazovat a zrada byla v tom tlačítku na zjišťování správného napětí sítě. Když jsem ho zmáčkl, tak měřák vyskočil a ukázal správnou hodnotu, ale jakmile jsem ho pustil tak spadl na nulu, pročistil jsem pořádně ty kontakty a od té doby to funguje. Zkus se na to tlačítko pořádně podívat..

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#109 Příspěvek od Jenys »

caven píše:hele mě přestal měřák taky jednou ukazovat a zrada byla v tom tlačítku na zjišťování správného napětí sítě. Když jsem ho zmáčkl, tak měřák vyskočil a ukázal správnou hodnotu, ale jakmile jsem ho pustil tak spadl na nulu, pročistil jsem pořádně ty kontakty a od té doby to funguje. Zkus se na to tlačítko pořádně podívat..
Ahoj, to tlačítko se zdá být dobré, měřil jsem odpor a i čistil. Ono to jinak ukazuje vše, jen ne ten Ia ačkoli proud elkou podle úbytku napětí na odporu v anodě protéká, i na těch bočnících je napětí, jen měřák to neukáže. Ani na jeho vývodech není napětí. Měřák je podle schéma zapojen na konec a začátek bočníků, a tam právě nic není. Od kladné strany bočníku až k R24 je napětí, ale na konci R25 kde je měřák nic není. Tak takto to vidím já a nevím co je špatně :roll: Fakt mi to hlava nebere :cry:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#110 Příspěvek od Jenys »

Hurá, konečně jsem na to přišel, byl to bočník R25. Zmátlo mě že ukazoval nějakou hodnotu, něco kolem 1Mega, v návodu není napsaná hodnota bočníků nemohl jsem to porovnat. Zkusil jsem ten bočník přemostit a měřák začal ukazovat. Vyletoval jsem bočník vem a měřil a zjistil že je nějaký divný a pak když jsem se podíval na hodnoty proudů a po změření ostatních bočníků jsem došel k tomu, že hodnota R25 by měla být tak kolem 2Kohmů. Zkusil jsem tam dát 2k rezistor a už to maká :lol: Nevíte někdo přesné hodnoty těchto bočníků :?: děkuji Jenys
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#111 Příspěvek od vladom »

Je to napsané v tomto vlákně dvě strany dozadu: odpory bočníků v pořadí od tří černých rezistorů 533k,227k a 38,7k jsou dál 2k; 572; 200; 57,2; 20; 8,57(ohm).

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#112 Příspěvek od Jenys »

vladom píše:Je to napsané v tomto vlákně dvě strany dozadu: odpory bočníků v pořadí od tří černých rezistorů 533k,227k a 38,7k jsou dál 2k; 572; 200; 57,2; 20; 8,57(ohm).
Ahoj, děkuji, tam jsem nekoukal, omlouvám se. Takže jsem tam dal správnou hodnotu. Teď už jen čím nahradit přerušený bočník, aby to bylo v pořádku. Asi mi nebude stačit jen rezistor TR 192 2K :?: Nijak se nehřál, jen nevím jak bude stabilní :idea:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#113 Příspěvek od zdenoeddie »

To tlacitko na meranie siete aj mne robilo bordel, vyhodil som ho a dal klasiky prepinac (samozrejme Tesla) :)
http://i177.photobucket.com/albums/w214 ... C06258.jpg

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#114 Příspěvek od zdenoeddie »

Jenys píše:
vladom píše:Je to napsané v tomto vlákně dvě strany dozadu: odpory bočníků v pořadí od tří černých rezistorů 533k,227k a 38,7k jsou dál 2k; 572; 200; 57,2; 20; 8,57(ohm).
Ahoj, děkuji, tam jsem nekoukal, omlouvám se. Takže jsem tam dal správnou hodnotu. Teď už jen čím nahradit přerušený bočník, aby to bylo v pořádku. Asi mi nebude stačit jen rezistor TR 192 2K :?: Nijak se nehřál, jen nevím jak bude stabilní :idea:
ja som tam podaval normalne odpory na 2W :)

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#115 Příspěvek od Jenys »

zdenoeddie píše:
Jenys píše:
vladom píše:Je to napsané v tomto vlákně dvě strany dozadu: odpory bočníků v pořadí od tří černých rezistorů 533k,227k a 38,7k jsou dál 2k; 572; 200; 57,2; 20; 8,57(ohm).
Ahoj, děkuji, tam jsem nekoukal, omlouvám se. Takže jsem tam dal správnou hodnotu. Teď už jen čím nahradit přerušený bočník, aby to bylo v pořádku. Asi mi nebude stačit jen rezistor TR 192 2K :?: Nijak se nehřál, jen nevím jak bude stabilní :idea:
ja som tam podaval normalne odpory na 2W :)
Díky za reakci, když neseženu origo, tak tam dám klasické 2W rezistory :D

To tlačítko je OK a není problém ho když tak vyčistit. :wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#116 Příspěvek od Oldradio »

Ty vinuté odpory většinou uhnívají na spodním konci vinutí, je to dáno agresivní pájecí pastou, co na to ve výrobě používali. Už jsem parkrát takto opravoval příslušný odpůrek, že jsem ho pomocí aku vrtačky převinul na jiný trn a pak zese zpátky na bakelitové tělísko. Naposledy mi takto uhnil bočník přímo v měřáku.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#117 Příspěvek od Jenys »

Oldradio píše:Ty vinuté odpory většinou uhnívají na spodním konci vinutí, je to dáno agresivní pájecí pastou, co na to ve výrobě používali. Už jsem parkrát takto opravoval příslušný odpůrek, že jsem ho pomocí aku vrtačky převinul na jiný trn a pak zese zpátky na bakelitové tělísko. Naposledy mi takto uhnil bočník přímo v měřáku.
Hezký večer přeji,
v mém případě je nějaký shnilý ten drátek, při odmotávání se trhal a to jsem za to ani netahal. jakoby se rozpadal na některých částech a připadá mi strašně slaboučký. To nemůže mít 2W, jak tu psali ostatní. Je silný, měřeno pouze posuvkou asi 0,05mm. Je potřeba tam mít takto navinuté rezistory, nebo stačí jiné přesné rezistory větší wattáže :?: Asi by vydržely víc, když tyto vyhnívají :wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#118 Příspěvek od zdenoeddie »

ja som mal ten isty problem komplet zhnite bocniky, ako som uz pisal nahradene jednotlivymi 2W rezistorami, pripadne jednotlivehodnoty vyskladane z 1W rezistorov, sluzia spolahlivo uz 3. rok.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#119 Příspěvek od Jenys »

zdenoeddie píše:ja som mal ten isty problem komplet zhnite bocniky, ako som uz pisal nahradene jednotlivymi 2W rezistorami, pripadne jednotlivehodnoty vyskladane z 1W rezistorov, sluzia spolahlivo uz 3. rok.
Asi to bude lepší řešení a bude od toho pokoj. Ty motané rezistory musí být uvnitř blbě chlazené a to je špatně. Při tak slabém drátku musí dosti trpět, což je vidět z příspěvků o jejich vyhnívání. :wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#120 Příspěvek od Sendyx »

Ty motané odpory mají velkou přetížitelnost, což je u bočníků vhodné. Stářím to ale hnije.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“