VN sonda - návod na stavbu

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#106 Příspěvek od mtajovsky »

No právě, zmatek je v tom, že každý mele hu..u, a schéma se nikomu nechce namalovat :D

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#107 Příspěvek od mtajovsky »

Otázka: měří se v daném zapojení vstupní napětí nebo proud tekoucí odporem R1?

a) měří se vstupní napětí

b) měří se proud tekoucí odporem R1, tudíž vstupní proud

c) je to jedno, záleží jak to kdo chápe a proto je zmatek

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#108 Příspěvek od Sendyx »

A když odstraníme R2, čili R2=nekonečno, měříme napětí, nebo proud ? :lol:

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#109 Příspěvek od Andrea »

Na měření velkého napětí velkým odporem (sondou) v sérii s (mikro)ampérmetrem nevidím žádný problém. Když má sonda 100MOhmů, tak je fuk, jestli má ten mikroampérmetr 100Ohmů nebo 100kOhmů, ani v jednom případě nepřekročí chyba způsobená jeho impedancí 0,1%. Údaj z mikroampérmetru vynásobím odporem sondy v MOhmech a mám napětí.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#110 Příspěvek od mtajovsky »

Sendyx píše:A když odstraníme R2, čili R2=nekonečno, měříme napětí, nebo proud ? :lol:
:prst:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#111 Příspěvek od Crifodo »

Sendyx: tak dlouho budeš malovat čerta na zeď, až sem vlítne jistá osoba! :twisted:

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#112 Příspěvek od Sendyx »

Jestli myslíš zneuznaného sběrače banánů, když vletí, tak zase vyletí, možná s dalším kusem do sbírky :lol: .

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#113 Příspěvek od Artaban001 »

Napětí přece mohu měřit náhradně i ampérmetrem, když do série s ampérmetrem dám docela přesně známý odpor. Při hodnotách toho odporu mohu pak vnitřní odpor měřidla zanedbat..

Koukám, že Andrea to nějak podobně již napsala přede mnou..

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#114 Příspěvek od PavelFF »

fero7 píše:Ministerstvo školstva vedy a techniky prosím pomôžte!
3/4 prítomných nemá ani páru o elektronike a jej základoch.
To, že mnohí nevedia písať, s ťažkosťami prehltnem.
Ale ani čítať?
Bude to mimo téma VN sonda, ale když já si nemůžu pomoct.

fero7, když už nás tak skromně hodnotíš, tak si nemohu nevzpomenout na to, že na tom se znalostmi základů nejseš taky zrovna nejlíp.
To bylo vlákno, kde se probíral výkon vs. spotřeba a kde ses moc nepředvedl. Nevadí mi, že se pleteš, ale zaujalo mě hlavně to, jak sis nedal poradit a zarputile setrváváš v omylu, i když ti několik lidí říkalo, že to máš pomotané.
Teď už tě chápu - přece si nedáš radit od samých analfabetů. :)

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... c&start=15

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#115 Příspěvek od Cust »

fero7, rád bych věděl do které skupiny patřím :-)
Crifodo, jo, řeším to měřením přes trafa a přes kondenzátorové a odporové děliče, ale holt při opravě čas od času potřebuješ šáhnout někam, kde je to nejjednodušší univerzální sondou...
Sendyx, s obchodníkama je to problém a tuším, že se na cenu ani ptát nemusím. :cry:

all, a hlaveně fero7, omlouvám se za pravopis...

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#116 Příspěvek od Cust »

Sendyx píše:A když odstraníme R2, čili R2=nekonečno, měříme napětí, nebo proud ? :lol:
ups, to je zajímavé...
takhle jsem o tom za celou dobu existence vlákna nepřemýšlel...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#117 Příspěvek od Hill »

PavelFF píše:
fero7 píše:Ministerstvo školstva vedy a techniky prosím pomôžte!...
Bude to mimo téma ... fero7, že na tom se znalostmi základů nejseš taky zrovna nejlíp ... zaujalo mě hlavně to, jak sis nedal poradit a zarputile setrváváš v omylu, i když ti několik lidí říkalo, že to máš pomotané.
Teď už tě chápu - přece si nedáš radit od samých analfabetů. :)
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... c&start=15
Převážná část tohoto vlákna mi nějak unikla, moje chyba. Nemuselo být tak dlouhé.
Na druhou stranu mě fascinuje ta paličatost až zabejčenost, s jakou fero7 obhajuje svou pravdu, ačkoli se mu ostatní snaží logicky vysvětlit, že trvá na fyzikálním nesmyslu. Myslím, že to s takovou dotáhne daleko, ale současně doufám, že to nebude v žádném fyzikálně-matematickém oboru. Nebo se to napřed doučí.
Taky jsem OT, tak se vyjádřím k té vn sondě:
přece, odpojím-li R2 a mohu-li pokládat v ustáleném stavu vnitřní odpor měřidla za konstantní, můžu zrovna tak tvrdit, že měřím proud děličem, jako to, že měřím úbytek napětí vzniklý průtokem měřeného proudu vnitřním odporem měřidla. Tolik G.S.Ohm.

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#118 Příspěvek od fero7 »

Gratulujem, objavili ste Ameriku.
Staci uz iba pero, papier a velka nasobilka.
Neskor sa pouzivala kalkulacka. Ale aby to bolo vhodne pre prakticke pouzitie, tak to sa neda povedat. Preto sa takyto merak doplnil o stupnicu a dnes sa nazyva voltmeter.
Samozrejme voltmeter (analogovy) potrebuje nejaky prud. Ale uz v davnej dobe pre dosiahnutie vyssej citlivosti sa to riesi s OZ ktory nameranu hodnotu zosilni. Takze aj pri merani prudu sa vyhodnocuje napatie ziskane na odporovom delici. Na volty su napatove delice a na meranie prudu bocniky. Voltmeter sa pripaja PARALELNE ku zdroju. Ampermeter do serie. V tom je podstatny rozdiel.
To co funguje jednemu, este nemusi platit vseobecne.
Ak niekto pouziva VN sondu pre pre rozvodne sietove napatia, tak nemuze ju poradit pre meranie napatia CCFL trubic. Po prilozeni meraku a odberu par uA vypne ochrana (alebo odijde menic). Pri merani iba UG2 v TV (merak s rozsahom do 1000V) sa UG2 znizi zo 700V na 400V. Co chcete merat? Co chcete nastavovat? Lebo obraz uz zmizol! O merani VN v TV uz ani nepisem. GorgeB pise: "sobdu BP 518 s dělícím poměrem 1:10 000" Ako moze byt udany deliaci pomer ak nie delicom? Delic musi byt v sonde alebo musi pocitat so vstupnym odporom meraku.
Ale ak je odporova sonda urcena pre dany typ multimetru, tak sa neda jednoducho a priamo pouzit pre iny merak (iba ak by mal rovnaky vstupny odpor). A uz vobec sa to neda zovseobecnit aj pre digitaly.
Takze po 8 stranach sme uplne na zaciatku a homebastlirovi nech poradi kto chce.
Naposledy upravil(a) fero7 dne 13 pro 2009, 23:51, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#119 Příspěvek od Sendyx »

2 Cust - Tektronix P6015A (staršího bratra této sondy vlastním, tohle kopyto http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums ... zk_569.jpg
) stojí asi 1600$ nové, čili obávám se, že ty vn sondy stojí podobně až násobně víc. Polostíněná vvn sonda do 100/200kV byla - použitá - k mání za 6000.

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#120 Příspěvek od fero7 »

Re:Hill
Cast odpovede som uz uviedol vyssie.
Nie ze by si nemal pravdu, ale iba velmi malu!
Funguje tvoja teoria aj na digitalne multimetre ktore sa pouzivaju na 99,9%?
Ale aj analogy uz velmi vela rokov pouzivaju OZ alebo tranzistory na zosilnenie ziskanej hodnoty. A ta hodnota aj pri merani prudu je napatie!
Napatie ziskane z delicov.
Ak je to naozaj take jednoduche, tak prifici (ak tu nejakiu su) mozu svoje sondy zahodit. Su im v podstate zbytocne.
Staci jeden odpor.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“