Rádio (nejen) Algena - můj první přijímač

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#106 Příspěvek od Habesan »

A dnes???
(Já používám piezoreproduktorky.)
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#107 Příspěvek od konosuke »

telef.vložku 50Ω jde náhradou použít jenomže to už nemá půvab provozu bez baterie
Přílohy
t_n_hrada_vysokoohmov_ch_sluch_tek_654.jpg
(26.01 KiB) Staženo 72 x
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#108 Příspěvek od EKKAR »

Tohle udělátko s KC508 a jednou tužkovkou jsem používal na vojně místo náslechovýho sluchátka 4kiloohmy, když ho nějakej bulík rozšlápnul - a my neměli náhradní. Gumáci čuměli jak puci. Ruská bakelitová 50Ω sluchátková vložka s textilním páskem určená jako "monosluchátko" pod helmu, k ní přilepená krabička od pásky do psacího stroje, na krabičce vypínač napájení a vyvedená cca 1,5m dlouhá dvojlinka se zkušebníma banánkama na konci.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#109 Příspěvek od ZVUK2000 »

konosuke píše:telef.vložku 50Ω jde náhradou použít jenomže to už nemá půvab provozu bez baterie
Že by opět "Od krystalky k modelů.....

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#110 Příspěvek od EKKAR »

Jo, je to od Šraita.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#111 Příspěvek od konosuke »

ano...skončila v propadlišti dějin, lide sou nezodpovědný lajdáci a půjčovat knížky se nedoporučuje...no zůstal mi z oněch časů tématicky podobnej Slabikář radioamatéra (Karel Novák SNTL 1971)
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#112 Příspěvek od ZVUK2000 »

Ona ta kniha při reedicích přišla s křížkem po funuse. Všude GC521 a přitom se x let už v té době nevyráběl :D

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#113 Příspěvek od konosuke »

administrativní průtahy a složité rozhodování všechno brzdily, takovej magič Tesla B73 stereo měl přijít na trh v roce 1970 a byl by důstojným konkurentem západu, vývozním artiklem...houby 10 let a vlak je v čudu
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#114 Příspěvek od Michal22 »

Neví někdo, co bylo mým prvním rádiem?
Dostal jsem jej někdy v 80-letech, CCCP výroba. Polostavebnice.
DPS osazená, jen se to muselo celé prodrátovat. Bylo to v hnědé krabičce, malý reproduktorek, na boku potenciometr hlasitosti s vypínačem a kolečko na ladící vzduchový kondenzátor.
Ač to nebylo nic těžkého k sestavení (dráty byly barevně odlišené), tak jsem měl potom strašnou radost, když jsem něco naladil.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#115 Příspěvek od EKKAR »

Zvězdočka?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#116 Příspěvek od ok1hga »


Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#117 Příspěvek od konosuke »

nemají vysokoimpedanční sluchátka přípojnou vidlici s roztečí hrotů 19mm co pasuje co síťové zásuvky ? to je průšvih teda když zvídavé dítko je tam vloží...
mně to vychází ňakejch 55-60 mA může to ohrozit jemnej drát vinutí cíveček měničů ? neboť například koncovka telegrafního klíče do zásuvky pasovala, to mám odzkoušeno...
Přílohy
sluchátka.jpg
(4.86 KiB) Staženo 60 x
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#118 Příspěvek od ok1hga »

konosuke píše:nemají vysokoimpedanční sluchátka přípojnou vidlici s roztečí hrotů 19mm co pasuje co síťové zásuvky ?
mají a chvilku to i dost bručí . . .
konosuke píše:neboť například koncovka telegrafního klíče do zásuvky pasovala, to mám odzkoušeno...
já taky, a vyhodilo to jistič až před barákem . . .
. . . nenechavé prsty 8mi letého kluka jsou někdy životu nebezpečné . . .
konosuke píše:mně to vychází ňakejch 55-60 mA může to ohrozit jemnej drát vinutí cíveček měničů ?
tenhle proud by sluchátka odebírala při 220V stejnosměrných,
při 50Hz ze zásuvky to pak je méně, nikdy jsem to neměřil
ta sluchátka to přežila na rozdíl od toho klíče, který zůstal dokonale "svařený"

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#119 Příspěvek od konosuke »

z vlastní praxe kdysi 8-letého bastlíře mohu potvrdit že TV dipól umístěný na balkóně měl na konci vedení dva banánky co se vešly do zásuvky na stěně. to vylít jenom 10A jistič v rozváděči na chodbě, předzesilovače v anténní krabici tenkrát nebyly takže bez trvalých následků
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#120 Příspěvek od EKKAR »

Jenže jenom Zvězdočka měla NĚKDY hnědou škatulku - u nás v modelárně měli co si pamatuju nejdřív ve výloze modrou a po nějaký době hnědou, na netu je běžně k vidění červená. Junosť jsem nikdy ani na fotce neviděl jinej než černej - a ať to byl Junosť jakýhokoliv čísla (vyráběl se až po 106, ten byl inspirovanej soutěží sovětskýho časopisu RADIO, kde vyšla výzva k sovětskejm radioamatérům navrhnout co nejcitlivější a nejselektivnější zapojení pro Junosť - jmenovalo se to "Junosť konkurs" a byly v tom jako přihlášený konstrukce dokonce dvourozsahový DV-SV přijímače). Jinak se do ČSSR dovážela stavebnice SOKOL, to ale byla sypanice bez předosazený desky - a byla na sluchátka, navíc to byl podle verze reflexní přijímač nebo samokmitající superhet - a taky měl černou krabici. Nic jinýho se na československej trh ze Sajúzu ofiko nedováželo, i když v samotným SSSR bylo ke koupi nejrůznějších stavebnic mnohem víc typů (doslova desítky jen jednoduchejch přijímačů AM).
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“