Lampový zeslovač

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#106 Příspěvek od pole »

Na ta 1va stranka pouziva vystupne trafaky a tomu sme sa chceli vyhnut. V podstate ide o klasicke lampove zapojenia ale su tam napiesto rezistorou pouzite prudove zdroje...

Ta 2 a tretia stranka su lepsie. Ale zvacsa sa jedna o klasicky zosik s lampovym preampom.

Za hriech by najviac stal tento :)
Obrázek

Ale asi to ma koniec v ABcku.

My sme daco chceli v Acku a take co ma vsetko okrem konca lapove. Teda preamp aj budic. Ale tato schema je celkom pekna. Stoji za to odskusat ju. Diky za linky

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#107 Příspěvek od DjRix »

Pole,díky moc za vysvětlení. Jestli tomu dobře rozumím,tak to u (mikro) je u lampy něco jako h21e nebo Beta u tranzistorů,tudíž zesilovací činitel?

Jinak díky za ten odkaz,jestli jsem to dobře pochopil,tak se jedná o kompletní sluchátkový zesilovač s 3x ECC88.

K tomu zapojení co jsi ukázal níže: Cool!!! To je víceméně směr jakým jsem se chtěl ubírat,protože teď nemám chladič který by uchladil to áčko,a spokojit se s nějakýmy 10W výkonu v A nemůžu,protože mám bedny 88Db citlivé a těm to nestačí. Tudíž konec vAB.
Kdzž se dá ta BD679 na společní chladič s výstupníma koncama,tak to bude mít i tepelnou kompenzaci,kliďák se dá štelovat v dost velkých mezích a výstupní ofset jakbysmet. Něco podobného jsem včera doma dával dokupy na papíře. Ono to má vlastně jen lampu a výstup fety,ten BD679 je tam právě jen na stabilizaci klidového proudu,na zvuk to moc vliv mít nebude,jen bych mu C a E přemostil kondem tak 1-4nF a bude to good.

Dneska jsem vGM koupil ty IRFP240/IRFP9240 ,tak je skusím ještě vyměnit a pohrát si s tím původním zapojením,ale asi skončím u toho konce v AB a to áčko postavím někdy až se kolem mě mihne nějakej obří chladič.
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
alles
Příspěvky: 476
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubice

#108 Příspěvek od alles »

ten zesilovač na obrázku je taky můj favorit asi se do něj pustím, je to v AB, ale nebyl by problém naštelovat to do A, nebo spíš AB s velkým klidovým proudem
chtělo by to ale budič s nějakou dostupnou elektronkou, mám PCC88, ta přímo žhavená 5676 je trochu problém

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#109 Příspěvek od DjRix »

Ale vždyť ta elektronka půjde v poho nahradit tou ECC88,ještě bych to její napájení pověsil místo na zem proti mínusovýmu napětí a vyhneš se i tomu napájení +200V a bude to ůplně good.
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#110 Příspěvek od pole »

no hej to u(mikro) je vlastne napatovy zosilovaci cinitel lampy teda

u=Ua/Ug.... Ale neplati to ze ak das do stupna ECC83 bude mat zosilenie 100krat teda 40dB co je dost. Vzdy bude mat menej lebo tam mas este odpor Ra. Vypocitas to podla toho vzorca co som ti dal. To u je daco podobne ako h21 u trandaku ale u trandaku je to s prudom a tu s napatim.

Este dost dvolezity cinitel je Strmost lampy S=delta Ia / delta Ug. Ak ma strmost 20mA/V s narastkom jedneho voltu na mriezke stupne anodovy prud o 20mA. Z toho mozes ratat ubytok na anodovom odpore a teda aj zosilenie.

Este mas vnutorny odpor lampy Ri. to je Ri = delat Ua/ deltaIa

A pri kazdej lampe plati jeden dolezity vztah

Ri * u * S = 1

Teda ak ma lampa vysie zosilenie urcite ma nizsiu strmost alebo Ri. A naopak....

......
He to som ani nevedel ze som ti sem vlozi sluchatkovy zosik bez vystupaku:) Parada kuknem si to poriadne hladal som len SRPP zapojenie.

.......
A ta lampa v tom posledom zapojeni je daky priamozhaveny nedostupny shit. No mozno je dobra ale nedostupna a priamo zhavena:) Kludne by som ju nahradil ECC88 a este na dovazok v SRPP zapojeni ako je nakreslene v scheme toho sluchatkoveho ampu co som sem daval linku.
Zem nezapojim priamo na 0V ale o -Ucc a + o +Ucc a nemusim pouzit ani oddelovaci kondik.

Inak ak je pravda co pisu tu: http://www.homestead.com/whaan/files/page5676.html ten zosik ma genialne parametre.
Naposledy upravil(a) pole dne 30 kvě 2006, 23:53, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#111 Příspěvek od Sendyx »

Oni tam těch 200V nemají nadarmo, lampa se jim asi drží uprostřed lineární části charakteristiky a tak to i bez NFB má přijatelné zkreslení. Tady asi ECC88 moc nepomůže, leda jako kytarový zesilovač :D . Nějak postrádám kupu ochranných diod kolem těch mosfetů, nebo mají hradlo chráněné už na čipu ?

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#112 Příspěvek od pole »

ECC88 treba urcite skusit. Tiem ma dost dlhu linearnu oblast. Aj ked 45Volt je jej malo. Ono nieje problem vyrobit vysie napatie okolo 200V a podobne. Bud nasobicom z 23V ale to je take "horsie" alebo trafacikom 230V/24V zapojenym naopak na sekundarove vinutie hlavneho trafaku. Z vinutia trafaciku 230V odoberam napatie usmernim a mam zo 300V a mozem napajat preamp.

Stalo by za to pouzit na tento koniec aj daky poriadny preamp. Nevideli ste niekde schemu. Najlepsie aj s korekciami. Viem ze HiEndisti korekcie nemozu ale ja ich mam rad. Rad si pridam bassu do drum and bassu :)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#113 Příspěvek od Sendyx »

Stačí si najít schémata starých elektronkových Marantzů, Scottů, Hethkitů, Dynaco, Sherwoodů, Philipsů a já nevím co ještě, tam těch preampů jsou mraky a některé naprosto luxusní na dobu vzniku...

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#114 Příspěvek od DjRix »

Sendyx píše:Oni tam těch 200V nemají nadarmo, lampa se jim asi drží uprostřed lineární části charakteristiky a tak to i bez NFB má přijatelné zkreslení. Tady asi ECC88 moc nepomůže, leda jako kytarový zesilovač :D . Nějak postrádám kupu ochranných diod kolem těch mosfetů, nebo mají hradlo chráněné už na čipu ?
Sendyxi,také si myslím že s ECC88 si dost pomůže,pokud ji navíc už má doma.....
Ty buz900 jsou fety dělané přímo pro audio a mám dojem že mají zenerku na gate integrovanou skutečně už na čipu,mrknu na datasheet.
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#115 Příspěvek od DjRix »

pole píše:...trafacikom 230V/24V zapojenym naopak na sekundarove vinutie hlavneho trafaku. Z vinutia trafaciku 230V odoberam napatie usmernim a mam zo 300V a mozem napajat preamp.

Rad si pridam bassu do drum and bassu :)
Hej,toto ma už tiež napadlo...s tým tarafakem zapojeným naopak....

basů není nikdy dost :!: :svolat: :svolat:
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#116 Příspěvek od Sendyx »

Některé BUZ900 možná jo, asi ne všechny - už jich tu mám pár, které mají gate střelené.

O té ECC88 se raději bavit nebudem... v tomto zapojení to bude spíš kytarák, ledaže by ses spokojil s výkonem pár watů .

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#117 Příspěvek od DjRix »

Jinak ty korekce se mi celkem líbily v AR 9.10.11/2001 od pana Rochelta.
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#118 Příspěvek od Sendyx »

Neodpustím si rýpnutí - investovat balík do trandů řady BUZ900 a ušetřit pár stovek na budící elektronce, na které celý zesilovač stojí, leží a visí - to teda není rozumný přístup.

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#119 Příspěvek od pole »

Clanok o Hybridoch p. Hlavy
http://hlava.webpark.cz/hybridni.htm

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#120 Příspěvek od DjRix »

Tyhle Buz900/905 už mají ochranou diodu v sobě.

tvoje rýpnutí mě nepřekvapuje,ty si ho nikdy neodpustíš.....Ale já bych tyhle fety na takovejhle konec taky nekupoval,je to jak říkáš balík a těmhle trandům za tu cenu sluší daleko "propracovanější" zapojení.
Klídek chlapi,to je nulák...

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“