Hlídání délku kyvu u kyvadla

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#106 Příspěvek od tomasjedno »

Díky. Takže mě od napájení toho strojku 3 V odrazuješ...
Půjdu tedy cestou b) tj. vazba z 2s výstupu strojku přes kond na druhou půlku té 4528, která by jinak zůstala nevyužitá. Rozkmit sice na výstupu strojku je 1,5 V, což by pro buzení děličky 4017 stačilo, ale nechci do ní pouštět nevytvarované/neošetřené pulsy.

P.S. Při přípravě napájení toho hodinového strojku mi odběr krokového motorku vrásky dělat nemusí, protože už tam není :-) Mimochodem, měl 240 Ω. Chtěl jsem jeho magnetický obvod použít jako akční člen na ovlivňování toho kyvadla, ale praktická zkouška ukázala, že je to slabota. Mnohem lepších výsledků jsem dosáhl použitím 100mH/155Ω tlumivky na feritové čince do DPS (Fastron 11P) doplněné pólovými nástavci z ocel. plechu. S dosaženou ovládací silou jsem spokojen, ale bohužel se mi při laborování podařilo přerušit vývod z vnitřního konce vinutí, takže půjdu v pondělí koupit novou :(

P.P.S. použití hodinového strojku řízeného DCF je pro moje účely zcela nevhodné, protože každá několikasekundová korekce po výpadku příjmu by - díky tomu dělicímu poměru 27:20 znamenala ztrátu synchronizace kyvadla a jeho opětovné zasynchronizování na jiný než 27. kyv, čili nevratnou chybu až 0,74 s. Těch výpadků je u mne docela dost - meteostanici, co mám doma, to trvá někdy při špatném počasí nad Německem i den, než si srovná změnu zimní/letní čas. Takto vzniklé chyby by se během celého týdne sčítaly, protože hodiny by měly snahu se chytat nejbližšího pulsu ve směru jejich vlastní odchylky rychlosti chodu (nikoli absolutně nejbližšího pulsu).
A kromě toho bych takový strojek musel koupit, zatímco ten obyč quarzový jsem vytáhl ze šuplíku prakticky nepoužitý :D a jeho přesnost mi úplně stačí - jak jsem psal, stejně musím ty hodiny po nátahu (1x týdně) zkorigovat ručně.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#107 Příspěvek od Artaban001 »

Jakýsi autohodiny PRIM měly napíjení přes odpor a paralelně ke strojku byla červená LED. Ledka jen lehce svítila v absolutní tmě, takže jí moc velký proud netekl. Tuším, že odpor byl 10K, né li více..

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#108 Příspěvek od Hill »

Přesně tak jsem to s tou LEDkou myslel.

A, pokud jde o ty hodiny řízené z DCF, tak jedny mám, proto vím, o čem tu píšu: jsou to vlastně obyčejné quartzky s krokovým motorem, přijímač s dekodérem jen každou minutu dolaďuje oscilátor a při nesouhlasu větším, než půl minuty za den, hradluje přebytečné impulsy případně o půlnoci zrychlí 32x a protočí hodiny vpřed (to dělá při napětí baterie pod 1,35V, protože ten krystal při takovém poklesu napájecího napětí zrychlí až o minutu denně).
Jak často jsou tyto hodiny synchronizované, už jsem tu popisoval dřív. A nejde to bez motoru - dekódovaná časová informace z přijímače DCF77 se totiž porovnává s mechanickou polohou ručiček.
Je možné, že těch principů se používá víc, ale tento v praxi naprosto vyhovuje.
Naposledy upravil(a) Hill dne 15 zář 2012, 22:42, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#109 Příspěvek od tomasjedno »

Vzhledem k tomu, že odběr samotné elektroniky bude v jednotkách µA, a průměrný odběr akčního členu (elektromagnetu) bude 50 µA (20mA/50ms puls každých 20 s), tak bych do krmení LEDzenerky byl ochoten investovat tak max. 10 µA. Vytáhl jsem z pytlíku rok nové žluté LEDky a hned ta první má napětí 1,58 V/4µA a 1,61 V/8µA. A evidentně při tom svítí :D

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#110 Příspěvek od tomasjedno »

Tak jsem nakonec udělal napájení stabilizované žlutou pidi-LEDkou 1,8 mm (1,65 V, krmená 7 µA), a celý budíkový obvod posadil o 0,49 V nahoru pomocí 1N4148 (čili navazující CMOS logika dostane úrovně 0,5 / 2,15 V). Všechny potřebné součástky (LED, odpor, diodu, tantal 47µ, dolaďovací kond i ellyt 1m5 pro 3V napájení) se mi podařilo přibastlit na tišťáček budíku zvíci 16x32 mm, takže v krabičce strojku zbývá po vykuchání koleček spousta místa na děličku 10, tvarovače pulsů a budič elektromagnetu :D

Že jsem detailista, tak jsem budíkový oscilátor vyladil tak, že čítač hlásí při pokojové teplotě periodu 2,000 000 1 s ± 0,000 000 1 s. Teď jen zkontrolovat, jak moc kecá, ale to při dostupných prostředcích potrvá několik dní...

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#111 Příspěvek od tomasjedno »

Tak hlásím dosažené pokroky.
Na fotkách je synchronizátor nabastlený na bastldesce do krabičky od quarzového hodinového strojku, a kyvadlo s elektromagnetem (jako ochr. diodu jsem tam dal LEDku - při skončení impulsu to na mne přátelsky mrkne).
Trochu mi trvalo najít nějakou rozumnou mechanickou konfiguraci akčního členu... Bude chtít ještě trochu vyladit, ale první publikovatelné výsledky z dnešní jízdy jsou:
odběr 60 µA - předpokládaná doba života baterek 3 roky
(každých 20 s tzn. každých 27 kyvů synchronizační puls dlouhý 50 ms)
první dvě hodiny šly hodiny v toleranci ±0,1s celkové odchylky
pak se během 1 h zpozdily o 0,5 s a zavěsily se do synchronizace
pak šly 6 h synchronně s časovátkem, s aktuální celkovou odchylkou 0,55 ±0,1 s.
a pak jsem do hodin při focení šťouchl, čímž jsem pokus ukončil :x
Přílohy
kyvadlo-lr.jpg
(289.28 KiB) Staženo 52 x
takt-lr.jpg
(144.77 KiB) Staženo 37 x
Naposledy upravil(a) tomasjedno dne 01 říj 2012, 22:16, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#112 Příspěvek od Crifodo »

hezký. vypadají ty hodiny s LEDkou, asi jako bys na Monu Lisu přimaloval piercing :twisted:
ale pozitivní je, že se to dá zase sundat!

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#113 Příspěvek od tomasjedno »

Aby to vypadalo víc retro, nechal jsem holé měděné vinutí :D

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#114 Příspěvek od jova1 »

Gratuluji.
Já jsem se to rozhodl postavit podle tohohle schéma z AR 8/84. Obvod hodin mám ze starých spínaček, na výstup hodlám napojit nějaký výkonový tranzistor a budit jím cívku. Obvod už je v kupě, ale zasekl jsem se na MKO C3,R7 a C4, R8 a správně nastavené časové konstantě. Ta původně navržená 0,2us se mi zdála dost krátká, ale nedaří se mi jí zatím bohužel nějak rozumně prodloužit. :(
Přílohy
A.jpg
(42.67 KiB) Staženo 42 x
Naposledy upravil(a) jova1 dne 01 říj 2012, 22:51, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#115 Příspěvek od tomasjedno »

Jak na to koukám, tak půlka toho obvodu je o udělání jednoho 1s výstupu ze dvou 2s. To bych se na to vykašlal a budil každý druhý kyv tím 2s výstupem - jak ukazuje moje konstrukce, je rozumně zvládnutelné i synchronizování každého 27. kyvu. S každým 2. kyvem to bude brnkačka.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#116 Příspěvek od jova1 »

Obvod už je hotový, jenom laboruji s těmi MKO. Koukal jsem že ty máš puls 50ms, to je hodnota ke které jsem se zhruba také teoreticky dopočítal / při dráze kyvadla 20cm to bude 1cm u magnetu, možná dám ještě kratší. Bohužel, spočítat na to ty MKO se mi nedaří.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#117 Příspěvek od tomasjedno »

jova1 píše:... 50ms... při dráze kyvadla 20cm to bude 1cm u magnetu...
ne, bude to 1,5 cm (π/2)
U mne to dělá 3 mm.
jova1 píše:...Bohužel, spočítat na to ty MKO se mi nedaří.
Vychází ti, že bys potřeboval dát tam kondíky 100 µF, co?

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#118 Příspěvek od jova1 »

tomasjedno píše: ne, bude to 1,5 cm (π/2)?
:?: Tomu výpočtu nějak nerozumím, ale ono to bude jedno. 1 nebo 1,5cm je moc. Chce to spíš k těm 5mm.
tomasjedno píše: Vychází ti, že bys potřeboval dát tam kondíky 100 µF, co?
K něčemu takovému jsem se blížil. Zatím jsem to jenom odhadoval podle blikání led. Budu na to muset vytáhnout osciloskop a změřit to pořádně.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#119 Příspěvek od tomasjedno »

jova1 píše:...Tomu výpočtu nějak nerozumím...
Co myslíš, je rychlost pohybu kyvadla po celé dráze konstantní, anebo se řídí funkcí cosinus?
jova1 píše:...Zatím jsem to jenom odhadoval podle blikání led. Budu na to muset vytáhnout osciloskop a změřit to pořádně.
Generovat 50ms pulsy TTL logikou není nejšťastnější. Pomocí CMOS 4528 to uděláš elegantněji a ještě ušetříš ty 2 diodky a odpor na konci.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#120 Příspěvek od pepik9 »

Taky by šlo za to kyvadlo schovat servomotor, kterej by ho posunoval nahoru nebo dolů.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“